ENG FB kontakt

09.05.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia 11. EDYCJA KONKURSU NOVATOR

11. EDYCJA KONKURSU NOVATOR

13-06-2017

O ośmiu laureatów powiększyło się elitarne grono Novatorów. Wręczenie statuetek NOVATOR 2016 odbyło się już po raz dziesiąty podczas gali 18 maja 2017 roku w Muzeum Narodowym – dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Od początku celem Konkursu NOVATOR, zainicjowanego przez Staropolską Izbę Przemysłowo-Handlową w Kielcach, jest propagowanie innowacyjności, promocja firm, które mają największe osiągnięcia we wprowadzaniu nowatorskich rozwiązań i kształtowanie pozytywnego wizerunku gospodarki województwa świętokrzyskiego. W bieżącym roku statuetki przyznano w pięciu dziedzinach, a laureatami konkursu zostały następujące firmy:

  • W dziedzinie „Innowacyjna inwestycja” nagrodę zdobyła firma Delfin Sp. z o.o. Kielce za hybrydowy separator węglowodorów Delfin HD-H. Urządzenie jest przeznaczone do podczyszczania wód poprocesowych i roztopowych z terenów zagrożonych skażeniem substancjami ropopochodnymi, na przykład wokół stacji benzynowych, zakładów przemysłowych. Separator został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP jako wynalazek.
  • W dziedzinie „Innowacyjna inwestycja” nagrodę otrzymało Przedsiębiorstwo Handlowo-Techniczne Supon Sp. z o.o. Kielce za system automatycznego gaszenia mgłą wodną komór transformatorów w budynku Głównej Stacji Zasilania Cementowni Ożarów. System wykorzystuje innowacyjną technologię z wykorzystaniem niskociśnieniowej mgły wodnej w postaci wysoce rozdrobnionych kropli, które wypierają tlen i odcinają jego dopływ do ognia.
  • W tej samej dziedzinie („Innowacyjna inwestycja”) statuetką NOVATOR 2016 uhonorowano Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „DEXWAL” Dariusz Walkiewicz za platformę bagażową Tragarz 300. TRAGARZ umożliwia posiadaczom aut znaczne powiększenie przestrzeni bagażowej pojazdu, ma wiele zastosowań, jest łatwy w montażu, nie wymaga rejestracji i ubezpieczenia.
  • W dziedzinie „Współpraca nauka – przemysł” NOVATORY 2016 otrzymali: Zespół z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej: dr. Inż. Sławomir Błasiak, dr inż. Paweł Łaski i dr Jakub Takosoglu oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Elementów i Układów Pneumatyki Sp. z o.o. Kielce za pneumatyczny zawór rozdzielający. Innowacyjna konstrukcja zaworu umożliwia większy przepływ, znacznie ogranicza zużycie elementów uszczelniających i zapewnia długotrwałą szczelność. Rozwiązanie jest chronionym prawnie wynalazkiem w Urzędzie Patentowym RP.
  • NOVATORA 2016 w dziedzinie „Lider innowacyjności” otrzymał dr hab. inż. Zbigniew Goryca, prof. PŚk za badania naukowe i prace rozwojowe o dużym znaczeniu dla gospodarki. Laureat jest autorem 11 patentów i 7 zgłoszeń patentowych w dziedzinie energoelektroniki, sterowania i maszyn elektrycznych.
  • Tytuł „Animatora gospodarki” przyznano Uzdrowisku Busko-Zdrój S.A., które od blisko 200 lat wspomaga leczenie wielu schorzeń, jest koordynatorem Konsorcjum „Turystyka Zdrowotna i Prozdrowotna” i ma znaczący wkład w rozwój sektora turystyki zdrowotnej i prozdrowotnej jako jednej z inteligentnych specjalizacji w naszym regionie.
  • „Młody novator” to wyróżnienie dla nowatorskiego rozwiązania w wieku poniżej 30 lat. Statuetkę otrzymał mgr inż. Daniel Krajcarz z Politechniki Świętokrzyskiej. Laureat jest współautorem projektu zgłoszonego do Urzędu Patentowego RP jako wynalazek – to urządzenie do badania zużycia krążków ściernych, stosowanych do szlifowania powierzchni gipsowych.

Źródło: siph.com.pl

 

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia 11. EDYCJA KONKURSU NOVATOR

Zamów NEWSLETTER

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy