ENG FB kontakt

14.04.2021

Strona główna Aktualności Wydarzenia Brama do raju czy do piekła?

Brama do raju czy do piekła?

Frezarki bramowe jako narzędzie do obróbki wielkogabarytowych detali

04-03-2021

Patrząc na gabaryty detali, które można wykonać na bramówce z serii SDV-H, mogłoby się wydawać, że jest to brama do piekła, ponieważ jak tu obrobić część o wadze 32,5 tony (takie jest największe możliwe obciążenie stołu tego typu frezarek marki TBI). Jednak praca na tych maszynach sprawia, że jest to brama do raju. SDV-H otwiera drogę do współpracy z zakładami zbrojeniowymi, lotniczymi, stoczniowymi, kolejowymi, a nawet z przemysłem kosmicznym!

 

 

Frezarki bramowe SDV-H umożliwiają precyzyjną obróbkę wielkogabarytowych detali o wadze – w zależności od modelu – od 3 ton (TBI SDV-H 1611) do 32,5 tony (TBI SDV-H 6239). Ważną zaletą tego typu maszyn jest możliwość obróbki kilku detali jednocześnie, a co najważniejsze – nie ograniczają się one do pracy w trzech osiach, ponieważ montaż głowicy umożliwia 5-stronną obróbkę ciężką.

Seria SDV-H wyróżnia się wysoką sztywnością, którą zapewnia m.in. unikalne rozwiązanie przesuwu w osi Z na aż czterech prowadnicach tocznych, co skutkuje większą stabilnością obróbki oraz eliminuje ewentualne drgania. Innymi elementami zapewniającymi stabilność obróbki są: łoże, stojaki oraz belka maszyny wykonane z żebrowanego żeliwa Meehanite, a także precyzyjne śruby pociągowe wykonane w klasie C3. Centralny układ smarowania prowadnic i śrub kulowo-tocznych zapewnia płynną pracę urządzenia i zapobiega nadmiernemu zużyciu. Stół przemieszcza się poziomo pod nieruchomą bramą w osi X, a jego przejazdy w największych modelach sięgają do 6200 mm. Wrzeciennik jeździ poziomo i pionowo po osiach Y/Z, co w połączeniu z ruchomym stołem umożliwia wytwarzanie ciężkich detali o skomplikowanych kształtach i dużych rozmiarach lub kilku mniejszych jednocześnie zamocowanych detali. Opcja wyposażenia obrabiarki w liniały pomiarowe zwiększa dokładność i powtarzalność pozycjonowania stołu.

 

Korpus maszyny jest wykonany z żebrowanego żeliwa

 

Przy konstruowaniu obrabiarki dużą wagę przyłożono również do prędkości posuwów. Posuwy szybkie we wszystkich osiach dochodzą do 15 m/min. Maszyna ma obudowę otwartą od góry, co zapewnia dobry dostęp do przestrzeni obróbkowej przy załadunku i rozładunku detali z góry, boku oraz przodu obrabiarki. Obrabiarki z linii SDV-H zostały zoptymalizowane do obróbki pionowej i poziomej. Dzięki temu maszyny pozwalają na bezpośrednią pracę nie tylko z chwytu wrzeciona o stożku SK 50 lub dla wysokoobrotowych wrzecion HSK-A63, ale również poprzez zastosowanie głowic kątowych – manualnych oraz automatycznych. Głowica daje dostęp do obrabianego detalu z pięciu stron, przez co znacznie zwiększa możliwości obróbkowe. Frezarka wyposażona w głowicę zapewnia optymalne oraz wszechstronne możliwości frezowania, wiercenia, gwintowania, wytaczania. Jej zastosowanie umożliwia obróbkę detali bez konieczności zmiany mocowania. Dzięki temu można uniknąć błędów, zwiększyć dokładność wykonania oraz skrócić czas, a co za tym idzie – podnieść zdolności produkcyjne całego przedsiębiorstwa.

W standardowym wyposażeniu obrabiarki z serii SDV-H mają wrzeciona z przekładnią marki ZF osiągające prędkość do 4000 obr/min i moc 20/37 kW, co zapewnia precyzyjną i dokładną obróbkę. Ponadto stosowanie 2-stopniowej przekładni czterokrotnie zwiększa moment obrotowy obrabiarki. Opcjonalnie maszyny mogą być wyposażone w mocniejszy silnik 24/48 kW oraz we wrzeciona z przekładnią osiągające prędkość do 8000 obr/min, wrzeciona typu direct-drive – do 16 000 obr/min lub elektrowrzeciona pracujące z prędkością 24 000 obr/min.

 

Głowica zapewnia dodatkowe osie obróbki

 

Funkcjonalność maszyny można zwiększyć dzięki zastosowaniu magazynu typu bębnowego lub łańcuchowego do narzędzi pionowych i poziomych oraz magazynu głowic. Magazyn narzędzi – w zależności od opcji – może pomieścić od 24 do nawet 120 narzędzi.

W obrabiarkach z linii SDV-H – podobnie jak w innych obrabiarkach marki TBI – można dostrzec dużą dbałość o zastosowane rozwiązania. Teleskopowe osłony chronią powierzchnie prowadnic oraz innych wrażliwych części maszyny, wzmacniają ich trwałość i zapobiegają uszkodzeniom mechanicznym.

Rok 2020 był rekordowy pod względem sprzedaży tego typu maszyn. Coraz więcej przedsiębiorców chce mieć frezarki bramowe. Pozwalają one na optymalizację, związaną m.in. z mocowaniem detalu, co daje firmie duże możliwości produkcyjne.

Firma TBI preferuje w obrabiarkach sterowanie Heidenhain wyposażone w panel 15,6” (TNC 620) lub 19” panel dotykowy TFT (TNC 640). Sterowanie Heidenhain jest wielofunkcyjne, zorientowane na programowanie kształtowe bezpośrednio na maszynie. Charakteryzuje się krótkim czasem przetwarzania bloku, co w połączeniu z jego ujednoliconą konstrukcją cyfrową i zintegrowanym sterowaniem napędów cyfrowych pozwala uzyskać bardzo wysokie prędkości obróbki oraz maksymalną dokładność konturu tak w przypadku obróbki 2D, jak i 3D.

 

Nośność stołu przy największych modelach sięga 32,5 tony

 

Przy wyborze najlepszego narzędzia do pracy należy pamiętać, że jego efektywność jest w dużym stopniu uzależniona od obsługi operatora. W siedzibie firmy TBI Technology zostało uruchomione centrum szkoleniowe wyspecjalizowane w zakresie sterowania Heidenhain iTNC 530, TNC 620 oraz najnowszej generacji TNC 640 wraz ze wszystkimi dostępnymi na rynku opcjami. Centrum szkoli z podstawowej wiedzy oraz organizuje kursy zaawansowane dla doświadczonych operatorów i programistów CNC. Szkolenie prowadzone na indywidualnych stacjach sterujących oraz na obrabiarkach, pod okiem doświadczonych szkoleniowców, gwarantuje płynne rozpoczęcie pracy maszyny u klienta.

Strona główna Aktualności Wydarzenia Brama do raju czy do piekła?

Nasze propozycje

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji
Jacek Kabziński

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji

Wydawnictwo Naukowe PWN

Teoria sterowania jest elementarnym językiem, który pozwala zrozumieć i efektywnie projektować układy...

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0
Sandra Grabowska, Michalene Grebski, Wes Grebski, Radosław Wolniak

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0

CeDeWu

Wybór zawodu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć młody człowiek. Książka powstała z...

Cyfryzacja w zarządzaniu
Aleksandra Laskowska-Rutkowska (red.)

Cyfryzacja w zarządzaniu

CeDeWu

Cyfryzacja w zarządzaniu to oryginalne i pionierskie na polskim rynku wydawniczym opracowanie dotyczące...

Przemysł 4.0 w organizacjach. Wyzwania i szanse dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw
Anna Michna, Jan Kaźmierczak (red.)

Przemysł 4.0 w organizacjach. Wyzwania i szanse dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

CeDeWu

W monografii przedstawiono wyniki badań empirycznych dotyczących całokształtu kontekstów organizacyjnych...

Nasi partnerzy