ENG FB kontakt

22.09.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Centra obróbkowe z przejezdną kolumną firmy Emco sprawdzają się w produkcji obudów w zakładzie Bauer

Centra obróbkowe z przejezdną kolumną firmy Emco sprawdzają się w produkcji obudów w zakładzie Bauer

02-07-2019

Nazwa Bauer jest znana w branży nowoczesnego rolnictwa. Ta austriacka rodzinna firma wyznacza standardy w dziedzinie nawadniania i separacji oraz technologii nawozu naturalnego. Oprócz innowacyjnego asortymentu wyróżnia ją wysoki poziom integracji. Do produkcji kluczowych komponentów wykorzystuje dwa centra obróbkowe MMV z przejezdną kolumną firmy Emco, zapewniające wysoką wydajność i elastyczność procesów.

Kiedy ponad 90 lat temu Rudolf Bauer zbudował swoją pierwszą wysokociśnieniową pompę do roztworu nawozu, klimat był bardziej stabilny, a globalna populacja ludzi na świecie wynosiła 2 mld. Obecnie trudno by było wyżywić świat, korzystając z ówczesnych środków i zasobów. We współczesnym rolnictwie konieczne są profesjonalne zarządzanie zasobami i efektywne gospodarowanie gruntami. Ze względu na zmiany klimatu istotne są zwłaszcza technologia i inteligentne nawadnianie.

 

Specjalista w dziedzinie nawadniania i oczyszczania ścieków

Röhren- und Pumpenwerk Bauer GmbH z siedzibą w Voitsbergu (Austria) specjalizuje się w opracowywaniu technologii oraz produkcji systemów nawadniania i odprowadzania obornika, a ponadto oferuje wszystkie elementy armatury niezbędne do doprowadzania i rozprowadzania wody oraz nawozu. Tradycyjnie firma stawia na wysoki poziom integracji – wszystkie najważniejsze technologie produkcyjne znajdują się pod jej kontrolą. Aby sprostać konkurencji, wciąż poszukuje nowych, ekonomicznych rozwiązań. Tak było np. dwa lata temu, kiedy w zakładzie testowano nowoczesną technologię frezowania.

 

Technologia zapewniająca przewagę rynkową

U austriackiego producenta obrabiarek – firmy Emco – można było przetestować centrum obróbkowe MMV 3200 z ruchomą kolumną, przeznaczone do obróbki dużych, ciężkich elementów w trzech, czterech lub pięciu osiach. Koncepcja ruchomej kolumny MMV, z przegrodą dzielącą obszar roboczy obróbki skrawaniem oraz dwoma zintegrowanymi stołami obrotowymi i głowicą frezującą w osi B, wydawała się obiecująca. Zwłaszcza ze względu na możliwość pięcioosiowej obróbki w jednym zamocowaniu oraz dużą elastyczność – dzięki zastosowaniu dwóch przestrzeni roboczych – seria MMV jest idealna do produkcji komponentów firmy Bauer – stwierdza Andreas Pichler, inżynier sprzedaży w firmie Emco GmbH, i podkreśla, że właśnie to ostatecznie zdecydowało o podjęciu współpracy.

 

 

Testy obejmowały próbną obróbkę typowych komponentów – np. obudowy turbiny i przekładni oraz obudowy kompresora (należało w niej wykonać, z dwóch stron, otwór o średnicy 210 mm i długości 2 × 173 mm, przy czym naddatek odlewu wynosił ok. 7÷8 mm, a dokładność musiała osiągnąć co najmniej jakość klasy tolerancji H7). Nasze oczekiwania w za-kresie dokładności i czasu cyklu pracy zostały zrealizowane z nadwyżką – mówi Daniel Stangl, szef mechaniki produkcji w firmie Bauer GmbH, który bardzo chwali sobie współpracę z działem aplikacji technologii Emco.

Ostatecznie firma Bauer zdecydowała się na zakup dwóch maszyn z serii MMV: MMV 3200 i mniejszej – MMV 2000 – o podobnej konstrukcji, ze zintegrowanym obrotowym stołem z przegrodą oraz z dodatkową osią obrotową do obróbki długich elementów wałów (o długości 3÷6 m i średnicy do 120 mm). Teraz możemy elastycznie obrabiać dużą część naszych komponentów na dwóch maszynach, które są ustawione naprzeciw siebie, aby dało się je jednocześnie obsługiwać – mówi kierownik produkcji, zadowolony z nowych możliwości w fabryce w Voitsbergu.

 

 

Jak widać, firma Emco wniosła do firmy Bauer istotny wkład technologiczny, co pozytywnie wpłynęło na wydajność produkcji – czas obróbki pojedynczego elementu skrócił się o 15÷30%, a jednocześnie poprawiła się dokładność jego wykonania i jakość powierzchni.

 

Galeria

Nasze propozycje

Drony. Wprowadzenie. Technologie. Zastosowania.
Sarah E. Kreps

Drony. Wprowadzenie. Technologie. Zastosowania.

Wydawnictwo Naukowe PWN

Autorka – była oficer Sił Powietrznych USA, a obecnie pracownica naukowa i politolożka – omawia w...

Lutowanie w budowie maszyn
Jerzy Nowacki, Marcin Chudziński, Przemysław Zmitrowicz

Lutowanie w budowie maszyn

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka jest poświęcona lutowaniu – jednej z najstarszych metod spajania. Przedstawiono w niej...

Podstawy projektowania hydraulicznych maszyn zębatych
Jarosław Stryczek

Podstawy projektowania hydraulicznych maszyn zębatych

Wydawnictwo PWN

Autor zajmuje się hydraulicznymi maszynami zębatymi od ponad 40 lat. Początkowo pracował sam, od...

Mieczysław Wolfke. Gdyby mi dali choć pół miliona... Biografia
Krzysztof Petelczyc, Ewelina Kędzierska

Mieczysław Wolfke. Gdyby mi dali choć pół miliona... Biografia

Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej

Biografia Mieczysława Wolfkego to książka o człowieku zakochanym w nauce, ale też patriocie, który...

Nasi partnerzy