ENG FB kontakt

17.06.2021

Strona główna Aktualności Wydarzenia Czy sektor Przemysłu 4.0 we Wrocławiu poradził sobie z pandemią? Wyniki raportu i panel dyskusyjny

Czy sektor Przemysłu 4.0 we Wrocławiu poradził sobie z pandemią? Wyniki raportu i panel dyskusyjny

29-01-2021

 

W marcu 2020 r. wielu przedsiębiorców, niezależnie od branży, stanęło przed poważnymi dylematami dotyczącymi swoich dalszych losów. Czy sektor Przemysłu 4.0 w aglomeracji wrocławskiej przetrwał pandemię? Jakie zmiany i wyzwania koronawirus przyniósł firmom produkcyjnym, a jakie technologicznym? Co należy zrobić, aby sektor nadal się rozwijał, a Wrocław stawał się coraz ważniejszym ośrodkiem Przemysłu 4.0? Te wszystkie tematy zostaną poruszone przez ekspertów podczas e-konferencji „Przemysł 4.0 Made in Wroclaw”, która odbędzie się online już 10 lutego 2021 r.

Przemysł 4.0 to pojęcie obejmujące cały zakres problemów - od automatyzacji produkcji po jej szerokie dostosowywanie, daje przedsiębiorcom szereg korzyści i nowe możliwości. W aglomeracji wrocławskiej potencjał rozwoju tego sektora wydaje się oczywisty: są tu obecne firmy produkcyjne i technologiczne, zarówno globalne marki, jak i lokalni dostawcy. Nie bez znaczenia jest doskonała lokalizacja, inwestycje w infrastrukturę, wsparcie władz miasta czy duża liczba specjalistów i absolwentów kierunków technicznych. Jak więc pandemia wpłynęła na sektor Przemysłu 4.0 we Wrocławiu? Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej postanowiła to zbadać i opisać w raporcie, a jego wyniki zostaną omówione i przedyskutowane z ekspertami podczas e-konferencji już 10 lutego br. o godz. 10:00. Obowiązują zapisy: www.wroclaw.pl/przemysl40/.

 

Źródło MichaelPage

Źródło MichaelPage

 

WYZWANIA I SZANSE

- Kondycja branży sprzed pandemii przedstawiona w raporcie odzwierciedla realia z początku roku. – mówi Maciej Borkowski, Vice-President w ABSL. - Siłę polskiej gospodarki stanowił eksport (towarów i usług zarówno IT jak i z centrów usług wspólnych), firmy inwestowały w dalszy rozwój, natomiast tzw. „rynek pracownika” ciągle podnosił pensje, a wyzwanie stanowiła retencja kadr.

 

Respondenci badania w raporcie „Perspectives on Investing in Industry 4.0 in Wroclaw: Before, During, and After the Coronavirus” jako największe wyzwania przyniesione przez pandemię wskazali m.in. niepewność co do najbliższej przyszłości, zmiany w płynności finansowej czy pełne przejście na pracę zdalną.

 

Jednak niektórzy przedsiębiorcy wykorzystali kryzys do rozwoju swojej działalności. Wdrożyli zaplanowaną na kolejne lata transformację cyfrową, a w lockdownie dostrzegli zwiększoną możliwość ekspansji na rynki zagraniczne.

 

- Aglomeracja wrocławska jako jedna z pierwszych w kraju stała się centrum promocji rozwiązań Przemysłu Przyszłości. To przygotowanie przedsiębiorców w zakresie cyfryzacji ma niewątpliwy wpływ na radzenie sobie z wyzwaniami wywołanymi pandemią. Myślę, że w wyniku powstałych gwałtownie zmian otoczenia biznesu, udział procentowy „nieprzekonanych” do cyfryzacji uległ istotnemu zmniejszeniu. – mówi Andrzej Soldaty, ekspert od lat związany z sektorem przemysłowym.

 

CO DALEJ?

Trwająca pandemia w dalszym ciągu przynosi szereg wątpliwości i zmiany. Jednak większość respondentów badania jasno wyraziła przekonanie, że przyszłość firm leży w transformacji cyfrowej i dotychczasowe inwestycje w tym obszarze były słuszną decyzją. Zamiast kwestionować sens cyfryzacji, pandemia skierowała uwagę przedsiębiorców na to, które procesy należy zautomatyzować i w jakiej kolejności.

 

Badania pokazały, że niektóre elementy Przemysłu 4.0 już przed pandemią były silnym trendem rozwojowym. Pandemia postawiła przed firmami wiele wyzwań, ale też wskazała nowe możliwości i potrzebę zmian, przez co z pewnością przyspieszyła ich rozwój technologiczny. Inwestycje, które ze względów ekonomicznych lub - jak wskazują respondenci - braku świadomości potencjału, wcześniej były planowane długofalowo, okazały się niezbędne tu i teraz. – mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, pomysłodawcy i organizatora badania.

 

Źródło SDZLEGAL SCHINDHELM

Źródło SDZLEGAL SCHINDHELM

 

RAPORT O KONDYCJI PRZEMYSŁU 4.0 WE WROCŁAWIU

Pełne wyniki badań opublikowano w raporcie “Perspectives on Investing in Industry 4.0 in Wroclaw: Before, During, and After the Coronavirus”. Ich wyniki zostaną omówione i przedyskutowane z ekspertami podczas e-konferencji już 10 lutego br. o godz. 10:00. Obowiązują zapisy: www.wroclaw.pl/przemysl40/.

 

RAPORT DO POBRANIA.

 

Raport został przygotowany przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Partnerami Merytorycznymi publikacji są ITCorner, SoDA, ABSL oraz Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości. Partnerami Strategicznymi są firmy: SDZLEGAL SCHINDHELM, Michael Page oraz CBRE. Partnerem publikacji jest Przedsiębiorczy Wrocław.

Strona główna Aktualności Wydarzenia Czy sektor Przemysłu 4.0 we Wrocławiu poradził sobie z pandemią? Wyniki raportu i panel dyskusyjny

Nasze propozycje

Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych
Wit Grzesik, Adam Ruszaj

Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych jest uniwersalnym kompendium wiedzy na temat...

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji
Jacek Kabziński

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji

Wydawnictwo Naukowe PWN

Teoria sterowania jest elementarnym językiem, który pozwala zrozumieć i efektywnie projektować układy...

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0
Sandra Grabowska, Michalene Grebski, Wes Grebski, Radosław Wolniak

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0

CeDeWu

Wybór zawodu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć młody człowiek. Książka powstała z...

Cyfryzacja w zarządzaniu
Aleksandra Laskowska-Rutkowska (red.)

Cyfryzacja w zarządzaniu

CeDeWu

Cyfryzacja w zarządzaniu to oryginalne i pionierskie na polskim rynku wydawniczym opracowanie dotyczące...

Nasi partnerzy