ENG FB kontakt

28.03.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia DMG MORI Sailing Team przedstawia jacht na Vendée Globe 2020

DMG MORI Sailing Team przedstawia jacht na Vendée Globe 2020

09-12-2020

Regaty Vendée Globe odbywają się co cztery lata. Są wyścigiem żeglarskim w tradycyjnym stylu. Start i meta regat znajdują się w Les Sables-d’Olonne we Francji. Uczestnicy mają do pokonania ok. 30 tys. mil morskich, w tym czasie nie mogą zawijać do portów ani korzystać ze wsparcia ekip pozostających na lądzie. Skiperzy jachtów są całkowicie zdani na swoje umiejętności.

Pierwsza edycja wyścigu odbyła się na przełomie 1989 i 1990 r. W październiku 2018 r. firma DMG MORI stworzyła zespół DMG MORI Sailing Team. Jednocześnie przywitała w zespole doświadczonego japońskiego żeglarza Kojiro Shiraishi, który rozpoczął przygotowania do prestiżowego wyścigu dookoła świata – Vendée Globe 2020.

 

  • Cel: Vendée Globe 2020 – wyścig dookoła świata dla żeglarzy bez zewnętrznego wsparcia
  • Jacht: IMOCA 60, która nosi nazwę DMG MORI Global One
  • Motywacja: zebrać wszystkich pracowników, klientów, partnerów i firmy stowarzyszone DMG MORI, a także członków zespołu na całym świecie, aby wspierać zespół DMG MORI Sailing Team

 

Kapitanem zespołu DMG MORI Sailing Team został Japończyk Kojiro Shiraishi. Zespół wystartuje w legendarnym regatach Vendée Globe 2020. W ciągu dziewięciu miesięcy francuska firma Multiplast zbudowała w stoczni Vannes żaglowiec typu IMOCA 60. Niektóre części jachtu zostały wyprodukowane na najnowszych obrabiarkach 5-osiowych i frezarko-tokarkach firmy DMG MORI. Jako dostawca zaawansowanych obrabiarek i kompletnych rozwiązań DMG MORI przyczynia się do rozwoju światowego przemysłu wytwórczego, także poprzez działalność DMG MORI Sailing Team.

 

 

Jacht nazwano DMG MORI Global One. Jest to symbol nastawienia firmy, w którym pracownicy DMG MORI, klienci, firmy partnerskie i stowarzyszone oraz członkowie zespołów na całym świecie spotykają się, aby wspierać zespół.

Żaglówkę zaprojektował Masaki Takayama, dyrektor zarządzający Being Design, odpowiedzialny za projekty wszystkich regatowych łodzi żaglowych, którymi pływał Kojiro Shiraishi od 2002 r.

Budowa regatowej łodzi żaglowej DMG MORI Global One łączy w sobie trzy podstawowe kompetencje: doświadczenie zawodowych żeglarzy, wiedzę konstruktorów z pasją oraz know-how światowego lidera w produkcji obrabiarek.

Kojiro Shiraishi jest kapitanem z pasji. Urodził się w Kamakura, nadmorskim mieście na południe od Tokio, i od dzieciństwa był głęboko przywiązany do morza. W wieku 26 lat, jako najmłodszy żeglarz, samotnie żeglował po świecie. Był pierwszym żeglarzem pochodzenia azjatyckiego, który w 2016 r. wziął udział w Vendée Globe.

 

W 10 dni, 11 godzin, 30 minut i 29 sekund Kojiro Shiraishi przekroczył linię mety wyścigu Vendée Arctic. Po ciężkim dniu na wodzie przybył do portu Les Sables d’Olonne wyczerpany, ale szczęśliwy. Samotny rejs, zorganizowany przez IMOCA, był nie tylko cennym doświadczeniem dla sternika, ale także poligonem doświadczalnym dla jachtu DMG MORI Global ONE i całej ekipy. Teraz celem kapitana jest przekroczyć linię mety Vendée Globe 2020 – najtrudniejszych regat świata.

Shiraishi zna ocean i swoje umiejętności żeglarskie. Podczas Vendée Arctique odkrył, że jeśli popełni błędy, może zapłacić za nie wysoką cenę: Dowiedziałem się, że ocean nie wybacza błędów, które popełniasz. Ocean jest silny i potężny.

Kojiro Shiraishi oficjalnie zakwalifikował się do „Everest of the Seas”. Wielka przygoda, Vendée Globe, już się rozpoczęła.

 

  Nazwa: DMG MORI Global One
Numer na żaglu: JPN 11
Projektant: VPLP
Budowa: 2019, Multiplast, Vannes (Francja)
Data premiery: 11 września 2019 r.
Port macierzysty: Lorient
Długość: 18,28 m
Szerokość: 5,85 m
Zanurzenie: 4,50 m
Masa: 8 ton
Wysokość masztu: 29 m
 

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia DMG MORI Sailing Team przedstawia jacht na Vendée Globe 2020

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy