ENG FB kontakt

24.08.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Druk 3D – niższe koszty produkcji

Druk 3D – niższe koszty produkcji

12-06-2019

 

Druk 3D sprawdza się w prototypowaniu funkcjonalnym, z czego korzysta łódzkie przedsiębiorstwo VIBROSON. Firma ta dostarcza urządzenia i rozwiązania dla przemysłu energetycznego. Dzięki technologiom addytywnym firma oszczędza ponad 4000 zł na jednym elemencie i skraca czas dostawy komponentów o 25%.

Firma VIBROSON ŁODŹ Sp. z o.o. dostarcza do Zakładów Przemysłowych oraz Elektrowni Zawodowych wentylatory promieniowe oraz osiowe, tłumiki hałasu, nagrzewnice elektryczne dużych mocy, układy oraz zasilacze olejowe, przepustnice wielkogabarytowe, konstrukcje stalowe, a także instalacje technologiczne. Przedsiębiorstwo współpracuje z największymi koncernami oraz zakładami przemysłu energetycznego w Polsce i Europie. W przedsiębiorstwie wykorzystuje się technologie druku 3D, do wytwarzania funkcjonalnych prototypów. Modele z drukarki 3D służą do testów przepływowych, akustycznych, a także do wzorców dla form odlewniczych. Dzięki usłudze druku 3D firma oszczędza ponad 4000 zł na jednym elemencie.

 

Model odrzutnika ciepła wydrukowany na drukarce 3D wraz z finalnym odlewem

 

Prototypy przeznaczone do testów funkcjonalnych

„Nasze przedsiębiorstwo— opowiada Michał Krygier, Konstruktor z firmy Vibroson — wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wprowadza na rynek polski i światowy, innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne. Tworzenie nowych rozwiązań technicznych jest ściśle powiązane z koniecznością prototypowania oraz z prowadzeniem badań. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż badania można prowadzić w wielu kierunkach: testy wytrzymałościowe, funkcjonalne, przepływowe, jak i akustyczne. O ile w testach wytrzymałościowych należy wykorzystywać docelowe materiały, to przy trzech pozostałych nie jest to konieczne. Dlatego też nasze przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w badaniach aerodynamicznych i przepływowych często korzysta z technologii druku 3D” .

 

Najczęściej stosowanymi technologiami druku w firmie są FDM i SLS. Wytwarzanie za pomocą spiekania proszku poliamidowego (SLS) cechuje się wysoką wytrzymałością drukowanych detali (~50 Mpa) oraz precyzyjnym odwzorowaniem geometrii z zachowaniem jednorodnej powierzchni (brak widocznych warstw). Natomiast technologia FDM umożliwia wykorzystanie większej gamy materiałowej. Tę metodę wykorzystuje się między innymi do produkcji wzorców dla form odlewniczych.

 

Prototypowanie wiąże się z wykonywaniem produkcji jednostkowej, co generuje duże koszty i oznacza dłuższy czas dostawy. Często trudno jest nam znaleźć zakład, który podjąłby się wykonania jednego detalu. Wykorzystanie druku 3D umożliwia wykonanie bardzo złożonych prototypów w krótkim czasie, a kolejną zaletą jest niższa cena — Michał Krygier, Konstruktor z firmy Vibroson.

„Cechy druku przestrzennego predysponują te metody do wykonywania prototypów — kontynuuje Michał Krygier. Modele elementów przepływowych wentylatorów promieniowych, osiowych i diagonalnych charakteryzują się znacznym skomplikowaniem geometrii. Ze względu na ich złożoność, obróbka elementów ogranicza się do wykorzystania maszyn 5-osiowych. Są to maszyny sterowane numerycznie, przeznaczone do produkcji seryjnych. Z kolei prototypowanie wiąże się z wykonywaniem produkcji jednostkowej, co generuje duże koszty i oznacza dłuższy czas dostawy. Często również mamy problem ze znalezieniem zakładu, który podjąłby się wykonania jednego detalu. Wykorzystanie druku 3D umożliwia wykonanie bardzo złożonych prototypów w krótkim czasie, a kolejną zaletą jest niższa cena”.

 

ROI – porównanie kosztów i czasu realizacji od zapytania ofertowego do finalnego wyrobu

Dzięki technologiom addytywnym firma oszczędza ponad 4000 zł na jednym elemencie i skraca czas dostawy komponentów o 25% w porównaniu do konwencjonalnych metod wytwarzania.

 

Technologia

Koszt

Czas

Druk 3D

690 zł

7 dni

Obróbka skrawaniem

5000 zł

28 dni

 

Źródło: CadXpert

Nasze propozycje

Lutowanie w budowie maszyn
Jerzy Nowacki, Marcin Chudziński, Przemysław Zmitrowicz

Lutowanie w budowie maszyn

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka jest poświęcona lutowaniu – jednej z najstarszych metod spajania. Przedstawiono w niej...

Podstawy projektowania hydraulicznych maszyn zębatych
Jarosław Stryczek

Podstawy projektowania hydraulicznych maszyn zębatych

Wydawnictwo PWN

Autor zajmuje się hydraulicznymi maszynami zębatymi od ponad 40 lat. Początkowo pracował sam, od...

Mieczysław Wolfke. Gdyby mi dali choć pół miliona... Biografia
Krzysztof Petelczyc, Ewelina Kędzierska

Mieczysław Wolfke. Gdyby mi dali choć pół miliona... Biografia

Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej

Biografia Mieczysława Wolfkego to książka o człowieku zakochanym w nauce, ale też patriocie, który...

Robotization of production processes
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk

Robotization of production processes

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka wprowadza czytelnika w tematykę dotyczącą jednej z najszybciej rozwijających się technologii...

Nasi partnerzy