ENG FB kontakt

16.06.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Druk 3D – niższe koszty produkcji

Druk 3D – niższe koszty produkcji

12-06-2019

 

Druk 3D sprawdza się w prototypowaniu funkcjonalnym, z czego korzysta łódzkie przedsiębiorstwo VIBROSON. Firma ta dostarcza urządzenia i rozwiązania dla przemysłu energetycznego. Dzięki technologiom addytywnym firma oszczędza ponad 4000 zł na jednym elemencie i skraca czas dostawy komponentów o 25%.

Firma VIBROSON ŁODŹ Sp. z o.o. dostarcza do Zakładów Przemysłowych oraz Elektrowni Zawodowych wentylatory promieniowe oraz osiowe, tłumiki hałasu, nagrzewnice elektryczne dużych mocy, układy oraz zasilacze olejowe, przepustnice wielkogabarytowe, konstrukcje stalowe, a także instalacje technologiczne. Przedsiębiorstwo współpracuje z największymi koncernami oraz zakładami przemysłu energetycznego w Polsce i Europie. W przedsiębiorstwie wykorzystuje się technologie druku 3D, do wytwarzania funkcjonalnych prototypów. Modele z drukarki 3D służą do testów przepływowych, akustycznych, a także do wzorców dla form odlewniczych. Dzięki usłudze druku 3D firma oszczędza ponad 4000 zł na jednym elemencie.

 

Model odrzutnika ciepła wydrukowany na drukarce 3D wraz z finalnym odlewem

 

Prototypy przeznaczone do testów funkcjonalnych

„Nasze przedsiębiorstwo— opowiada Michał Krygier, Konstruktor z firmy Vibroson — wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wprowadza na rynek polski i światowy, innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne. Tworzenie nowych rozwiązań technicznych jest ściśle powiązane z koniecznością prototypowania oraz z prowadzeniem badań. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż badania można prowadzić w wielu kierunkach: testy wytrzymałościowe, funkcjonalne, przepływowe, jak i akustyczne. O ile w testach wytrzymałościowych należy wykorzystywać docelowe materiały, to przy trzech pozostałych nie jest to konieczne. Dlatego też nasze przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w badaniach aerodynamicznych i przepływowych często korzysta z technologii druku 3D” .

 

Najczęściej stosowanymi technologiami druku w firmie są FDM i SLS. Wytwarzanie za pomocą spiekania proszku poliamidowego (SLS) cechuje się wysoką wytrzymałością drukowanych detali (~50 Mpa) oraz precyzyjnym odwzorowaniem geometrii z zachowaniem jednorodnej powierzchni (brak widocznych warstw). Natomiast technologia FDM umożliwia wykorzystanie większej gamy materiałowej. Tę metodę wykorzystuje się między innymi do produkcji wzorców dla form odlewniczych.

 

Prototypowanie wiąże się z wykonywaniem produkcji jednostkowej, co generuje duże koszty i oznacza dłuższy czas dostawy. Często trudno jest nam znaleźć zakład, który podjąłby się wykonania jednego detalu. Wykorzystanie druku 3D umożliwia wykonanie bardzo złożonych prototypów w krótkim czasie, a kolejną zaletą jest niższa cena — Michał Krygier, Konstruktor z firmy Vibroson.

„Cechy druku przestrzennego predysponują te metody do wykonywania prototypów — kontynuuje Michał Krygier. Modele elementów przepływowych wentylatorów promieniowych, osiowych i diagonalnych charakteryzują się znacznym skomplikowaniem geometrii. Ze względu na ich złożoność, obróbka elementów ogranicza się do wykorzystania maszyn 5-osiowych. Są to maszyny sterowane numerycznie, przeznaczone do produkcji seryjnych. Z kolei prototypowanie wiąże się z wykonywaniem produkcji jednostkowej, co generuje duże koszty i oznacza dłuższy czas dostawy. Często również mamy problem ze znalezieniem zakładu, który podjąłby się wykonania jednego detalu. Wykorzystanie druku 3D umożliwia wykonanie bardzo złożonych prototypów w krótkim czasie, a kolejną zaletą jest niższa cena”.

 

ROI – porównanie kosztów i czasu realizacji od zapytania ofertowego do finalnego wyrobu

Dzięki technologiom addytywnym firma oszczędza ponad 4000 zł na jednym elemencie i skraca czas dostawy komponentów o 25% w porównaniu do konwencjonalnych metod wytwarzania.

 

Technologia

Koszt

Czas

Druk 3D

690 zł

7 dni

Obróbka skrawaniem

5000 zł

28 dni

 

Źródło: CadXpert

Nasze propozycje

Strukturalne aspekty odkształcania metali
Karol Przybyłowicz

Strukturalne aspekty odkształcania metali

Wydawnictwo WNT

W książce zawarto jakościowy opis procesów zachodzących podczas plastycznego odkształcania metali z...

Podstawy mechaniki ciał stałych i płynów
Andrzej Flaga

Podstawy mechaniki ciał stałych i płynów

Wydawnictwo Naukowe PWN

Najważniejszą zaletą niniejszej monografii jest przedstawienie w ramach jednego opracowania głównych...

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Roman Gieleta

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami

Redakcja Wydawnictw WAT

Podręcznik jest zbiorem rozwiązanych zadań z podstawowych działów wytrzymałości materiałów. Jest...

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy
Grzegorz Lindenberg

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Wydawnictwo Otwarte

Autor opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja....

Nasi partnerzy