ENG FB kontakt

21.09.2021

Strona główna Aktualności Wydarzenia Dyrektywa plastikowa – rewolucja w branży opakowań

Dyrektywa plastikowa – rewolucja w branży opakowań

06-04-2021

W tym roku branżę opakowań czekają ogromne zmiany. W lipcu na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie tzw. dyrektywa plastikowa (Single Use Plastics). Dotyczy ona m.in. zakazu obrotu dziesięcioma produktami jednorazowego użytku, których zamienniki są bezpieczniejsze dla środowiska. Celem dyrektywy jest zmniejszenie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi mórz i oceanów. Badania pokazują, że zanieczyszczenie plastikiem to rosnące zagrożenie dla zdrowia ludzi. Tworzywa sztuczne stanowią 80–85% wszystkich odpadów morskich, a mikroplastik przedostaje się do organizmów ludzi i zwierząt.

 

Dyrektywa plastikowa zakłada m.in.:

  • wycofanie z obrotu takich plastikowych produktów jednorazowego użytku, jak: sztućce, talerze, mieszadła, słomki, patyczki kosmetyczne oraz styropianowe pojemniki i kubki na napoje,
  • wycofanie plastikowych słomek przytwierdzanych do kartonowych pojemników (np. z sokiem, mlekiem),
  • wycofanie plastikowych butelek z nakrętkami luzem (dostępne będą tylko plastikowe butelki z trwale przymocowaną nakrętką),
  • do 2023 r. pojemniki plastikowe będą musiały być wykonane z materiałów odzyskanych w co najmniej 25%, a od 2030 r. – w 30% (cel ten współgra z tzw. pakietem odpadowym).

Od początku 2021 r. obowiązuje podatek (plastic tax) obciążający plastik, który nie zostanie poddany recyklingowi przy produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Za każdy kilogram takiego nieprzetworzonego materiału trzeba zapłacić 80 eurocentów. Ma to skłonić producentów do położenia większego nacisku na recykling plastiku. Podatek od plastiku wraz z rezolucją i pakietem odpadowym zmierza do utworzenia systemu rozszerzonej odpowiedzialności branży plastikowych opakowań jednorazowych (ROP).

Nowe wymagania oznaczają większe koszty dla całej branży. Te najpewniej zostaną w większości przerzucone na konsumentów. Według Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS) plastic tax sprawi, że opakowania z tworzyw sztucznych podrożeją od 30% do nawet 100%.

Pandemia utrudniła działalność wielu przedsiębiorcom. Branża opakowań coraz silniej odczuwa zmianę zachowań konsumentów. Dyrektywa plastikowa tylko przyspieszyła tempo przystosowywania się producentów do ekologicznych rozwiązań. Jednak w związku z koronawirusem utrzymanie terminów wyznaczonych w rozporządzeniach UE nie będzie proste.

Raport PwC dla Europejskiej Organizacji Producentów Napojów Bezalkoholowych wskazuje, że będzie trzeba zmienić około 1350 linii rozlewowych w całej UE. Koszty tego przedsięwzięcia wyniosą od 2,7 do 8,7 mld euro.

Do 2025 r. przewiduje się, że branża opakowań będzie musiała zainwestować 20–25 mld złotych w rozwój, aby sprostać rosnącym wymaganiom UE. Branża musi przeformułować nie tylko proces produkcyjny, ale i to, jakie materiały będą do niego wykorzystywane i jaki będzie system ich recyklingu.

Pewną rolę ma tu do odegrania państwo. Rząd powinien zagwarantować branży opakowań przejrzyste prawo, wsparcie finansowe oraz pomoc w stworzeniu centralnego systemu kaucyjnego. Na razie jednak, według informacji z Ministerstwa Klimatu, rząd nie planuje wprowadzać centralnego systemu kaucyjnego.

 

 

Źródło: unipack.pl

Strona główna Aktualności Wydarzenia Dyrektywa plastikowa – rewolucja w branży opakowań

Nasze propozycje

Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych
Wit Grzesik, Adam Ruszaj

Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych jest uniwersalnym kompendium wiedzy na temat...

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji
Jacek Kabziński

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji

Wydawnictwo Naukowe PWN

Teoria sterowania jest elementarnym językiem, który pozwala zrozumieć i efektywnie projektować układy...

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0
Sandra Grabowska, Michalene Grebski, Wes Grebski, Radosław Wolniak

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0

CeDeWu

Wybór zawodu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć młody człowiek. Książka powstała z...

Cyfryzacja w zarządzaniu
Aleksandra Laskowska-Rutkowska (red.)

Cyfryzacja w zarządzaniu

CeDeWu

Cyfryzacja w zarządzaniu to oryginalne i pionierskie na polskim rynku wydawniczym opracowanie dotyczące...

Nasi partnerzy