ENG FB kontakt

14.04.2021

Strona główna Aktualności Wydarzenia Dyrektywa plastikowa – rewolucja w branży opakowań

Dyrektywa plastikowa – rewolucja w branży opakowań

06-04-2021

W tym roku branżę opakowań czekają ogromne zmiany. W lipcu na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie tzw. dyrektywa plastikowa (Single Use Plastics). Dotyczy ona m.in. zakazu obrotu dziesięcioma produktami jednorazowego użytku, których zamienniki są bezpieczniejsze dla środowiska. Celem dyrektywy jest zmniejszenie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi mórz i oceanów. Badania pokazują, że zanieczyszczenie plastikiem to rosnące zagrożenie dla zdrowia ludzi. Tworzywa sztuczne stanowią 80–85% wszystkich odpadów morskich, a mikroplastik przedostaje się do organizmów ludzi i zwierząt.

 

Dyrektywa plastikowa zakłada m.in.:

  • wycofanie z obrotu takich plastikowych produktów jednorazowego użytku, jak: sztućce, talerze, mieszadła, słomki, patyczki kosmetyczne oraz styropianowe pojemniki i kubki na napoje,
  • wycofanie plastikowych słomek przytwierdzanych do kartonowych pojemników (np. z sokiem, mlekiem),
  • wycofanie plastikowych butelek z nakrętkami luzem (dostępne będą tylko plastikowe butelki z trwale przymocowaną nakrętką),
  • do 2023 r. pojemniki plastikowe będą musiały być wykonane z materiałów odzyskanych w co najmniej 25%, a od 2030 r. – w 30% (cel ten współgra z tzw. pakietem odpadowym).

Od początku 2021 r. obowiązuje podatek (plastic tax) obciążający plastik, który nie zostanie poddany recyklingowi przy produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Za każdy kilogram takiego nieprzetworzonego materiału trzeba zapłacić 80 eurocentów. Ma to skłonić producentów do położenia większego nacisku na recykling plastiku. Podatek od plastiku wraz z rezolucją i pakietem odpadowym zmierza do utworzenia systemu rozszerzonej odpowiedzialności branży plastikowych opakowań jednorazowych (ROP).

Nowe wymagania oznaczają większe koszty dla całej branży. Te najpewniej zostaną w większości przerzucone na konsumentów. Według Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS) plastic tax sprawi, że opakowania z tworzyw sztucznych podrożeją od 30% do nawet 100%.

Pandemia utrudniła działalność wielu przedsiębiorcom. Branża opakowań coraz silniej odczuwa zmianę zachowań konsumentów. Dyrektywa plastikowa tylko przyspieszyła tempo przystosowywania się producentów do ekologicznych rozwiązań. Jednak w związku z koronawirusem utrzymanie terminów wyznaczonych w rozporządzeniach UE nie będzie proste.

Raport PwC dla Europejskiej Organizacji Producentów Napojów Bezalkoholowych wskazuje, że będzie trzeba zmienić około 1350 linii rozlewowych w całej UE. Koszty tego przedsięwzięcia wyniosą od 2,7 do 8,7 mld euro.

Do 2025 r. przewiduje się, że branża opakowań będzie musiała zainwestować 20–25 mld złotych w rozwój, aby sprostać rosnącym wymaganiom UE. Branża musi przeformułować nie tylko proces produkcyjny, ale i to, jakie materiały będą do niego wykorzystywane i jaki będzie system ich recyklingu.

Pewną rolę ma tu do odegrania państwo. Rząd powinien zagwarantować branży opakowań przejrzyste prawo, wsparcie finansowe oraz pomoc w stworzeniu centralnego systemu kaucyjnego. Na razie jednak, według informacji z Ministerstwa Klimatu, rząd nie planuje wprowadzać centralnego systemu kaucyjnego.

 

 

Źródło: unipack.pl

Strona główna Aktualności Wydarzenia Dyrektywa plastikowa – rewolucja w branży opakowań

Nasze propozycje

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji
Jacek Kabziński

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji

Wydawnictwo Naukowe PWN

Teoria sterowania jest elementarnym językiem, który pozwala zrozumieć i efektywnie projektować układy...

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0
Sandra Grabowska, Michalene Grebski, Wes Grebski, Radosław Wolniak

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0

CeDeWu

Wybór zawodu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć młody człowiek. Książka powstała z...

Cyfryzacja w zarządzaniu
Aleksandra Laskowska-Rutkowska (red.)

Cyfryzacja w zarządzaniu

CeDeWu

Cyfryzacja w zarządzaniu to oryginalne i pionierskie na polskim rynku wydawniczym opracowanie dotyczące...

Przemysł 4.0 w organizacjach. Wyzwania i szanse dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw
Anna Michna, Jan Kaźmierczak (red.)

Przemysł 4.0 w organizacjach. Wyzwania i szanse dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

CeDeWu

W monografii przedstawiono wyniki badań empirycznych dotyczących całokształtu kontekstów organizacyjnych...

Nasi partnerzy