ENG FB kontakt

14.04.2021

Strona główna Aktualności Wydarzenia FANUC Polska obejmuje patronatem honorowym projekt NAZCA 4.0

FANUC Polska obejmuje patronatem honorowym projekt NAZCA 4.0

04-03-2021

Firma FANUC od lat angażuje się w rozwój innowacyjnych narzędzi niezbędnych do transformacji zakładów produkcyjnych w fabryki przyszłości. W wyniku partnerskiej współpracy z czołowymi przedsiębiorstwami z obszaru automatyki przemysłowej i sztucznej inteligencji zmienia oblicze globalnego przemysłu. Razem z APA Group wspiera rozwój platformy optymalizacji produkcji NAZCA 4.0 oraz Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0.

Presja konkurencyjna wymusza na producentach zwiększanie mocy produkcyjnych, elastyczne reagowanie na nowe potrzeby rynku, obniżanie kosztów i dostosowywanie się do zmian zachodzących w globalnym przemyśle.

 

O potrzebie automatyzacji, robotyzacji, a przede wszystkim cyfryzacji produkcji mówi się coraz więcej. W efekcie Przemysł 4.0 – w formie szerszej koncepcji – zaczyna być uwzględniany w strategiach rozwoju przedsiębiorstw. Niestety, zwłaszcza w branży MŚP jest to jeszcze zbyt rzadko utożsamiane ze wzrostem konkurencyjności – mówi Jędrzej Kowalczyk, prezes zarządu FANUC Polska.

 

Czwarta rewolucja przemysłowa wymaga nowej wiedzy i szeroko zakrojonej współpracy. Już nie tylko w obszarze pojedynczych przedsiębiorstw, ale całych łańcuchów firm i instytucji, które łącząc siły, będą w stanie zaimplementować nowe standardy w przemyśle. W ten nurt doskonale wpisuje się partnerstwo FANUC Polska i APA Group. Uroczyste podpisanie deklaracji honorowego patronatu nad projektem NAZCA 4.0 i Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 odbyło się 10 lutego 2021 r.

 

NAZCA 4.0 – polska odpowiedź na Industry 4.0

Twórcy platformy IIoT NAZCA 4.0 chcą się dzielić wiedzą i doświadczeniami, zwiększać świadomość oraz dostarczyć firmom z sektora MŚP narzędzia umożliwiające wdrożenie idei Przemysłu 4.0.

Firmy, które zgłoszą chęć udziału w projekcie pilotażowym, otrzymają status testera. W zamian za opinie i możliwość testowania narzędzia zyskają wsparcie w procesie modernizacji swoich zakładów produkcyjnych oraz bezpośredni dostęp do wiedzy specjalistów, którzy na co dzień automatyzują zakłady największych światowych gigantów, takich jak: Volkswagen, Amazon, 3M czy Tesla.

Program pilotażowy jest skierowany do automatyków, kierowników produkcji, a przede wszystkim do właścicieli MŚP. Aby dołączyć, wystarczy się skontaktować z przedstawicielami APA Group lub zapisać do grupy eksperckiej na LinkedIn: Industry 4.0 | IIoT | Automatyzacja – na poważnie.

 

 

Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0

Projekt NAZCA 4.0 zakłada nie tylko działania edukacyjne i konsultacyjne, ale również możliwość przyjrzenia się z bliska procesowi produkcji w standardach Przemysłu 4.0. Umożliwia to ekspozytor w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0., zaprojektowany przez inżynierów z APA Group.

 

Mamy świadomość, że podstawą optymalizowania procesów produkcyjnych jest możliwość dokonywania wiarygodnych pomiarów, bieżący odczyt parametrów instalacji i urządzeń, a także zarządzanie parkiem maszynowym w czasie rzeczywistym. Dlatego w ramach naszego projektu powstają pełnowymiarowe stacje produkcyjne, wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne liderów konkretnych branż. Wszystko to, by udowodnić związany z czwartą rewolucją przemysłową, skokowy wzrost produktywności, a także jakościową zmianę technologiczną – mówi Maciej Walczak, kierownik projektów Industry 4.0 w APA Group.

 

Ekspozytor w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 pozwala zarówno na miejscu w Gliwicach, jak i przez internet wybrać przykładowy produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego. Co ważne – w ramach tego systemu możliwe jest obserwowanie funkcji i praktycznych zastosowań koncepcji IoT, big data i machine learning w produkcji przemysłowej.

Po zakończonym cyklu użytkownik – np. manager, pracownik utrzymania ruchu, planista – otrzyma przejrzysty raport z wyszczególnieniem kluczowych wskaźników dotyczących m.in.: jakości, wydajności, kosztów oraz danych obrazujących zużycie energii i emisję CO2. To pozwoli na precyzyjne oszacowanie jednostkowych kosztów produkcji komponentów. Tak szybka analiza danych w szerokim zakresie nie była do tej pory dostępna dla sektora MŚP w Polsce.

 

Źródło: www.fanuc.pl

Strona główna Aktualności Wydarzenia FANUC Polska obejmuje patronatem honorowym projekt NAZCA 4.0

Nasze propozycje

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji
Jacek Kabziński

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji

Wydawnictwo Naukowe PWN

Teoria sterowania jest elementarnym językiem, który pozwala zrozumieć i efektywnie projektować układy...

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0
Sandra Grabowska, Michalene Grebski, Wes Grebski, Radosław Wolniak

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0

CeDeWu

Wybór zawodu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć młody człowiek. Książka powstała z...

Cyfryzacja w zarządzaniu
Aleksandra Laskowska-Rutkowska (red.)

Cyfryzacja w zarządzaniu

CeDeWu

Cyfryzacja w zarządzaniu to oryginalne i pionierskie na polskim rynku wydawniczym opracowanie dotyczące...

Przemysł 4.0 w organizacjach. Wyzwania i szanse dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw
Anna Michna, Jan Kaźmierczak (red.)

Przemysł 4.0 w organizacjach. Wyzwania i szanse dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

CeDeWu

W monografii przedstawiono wyniki badań empirycznych dotyczących całokształtu kontekstów organizacyjnych...

Nasi partnerzy