ENG FB kontakt

16.04.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia FANUC zaprasza do udziału w zawodach Robo Challenge 2021

FANUC zaprasza do udziału w zawodach Robo Challenge 2021

12-10-2021

W dniach 19-20 października br. odbędą się pierwsze w Polsce profesjonalne zawody w programowaniu robotów oraz tworzeniu stanowisk zrobotyzowanych Robo Challenge. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, organizowanego pod patronatem firmy FANUC, wiodącego na świecie dostawcy robotów przemysłowych, w szranki staną producenci stanowisk zrobotyzowanych (tzw. integratorzy) oraz przedstawiciele polskich uczelni technicznych.

 

 

Robo Challenge to nowe wydarzenie, które powstało z inicjatywy enstuzjastów nowoczesnych technologii, a w szczególności robotyki przemysłowej, w celu ich integracji.

 

 - „Do udziału zaprosiliśmy niezależnych specjalistów, firmy zawodowo zajmujące się integracją robotów przemysłowych oraz uczelnie techniczne z całego kraju” - mówi Maciej Ratajczak, pomysłodawca i dyrektor organizacyjny zawodów.

 

Wydarzenie łączące w jednym miejscu i czasie wielu różnych uczestników zainteresowanych technologią i praktycznymi możliwościami jej zastosowania ma szansę stać się unikalną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, a także polem emocjonującej pracy zespołowej, polegającej na rozwiązywaniu ciekawych zadań programistycznych. Dodatkową zaletą zawodów jest to, że efekty zmagań zawodników mają szansę zostać przeniesione na grunt hal produkcyjnych i wnieść swój wkład w rozwój polskiego przemysłu.

 

 

Mimo że do zawodów pozostało jeszcze kilka tygodni udział w wydarzeniu potwierdziło już pokaźne grono specjalistów. Wśród nich są min. przedstawiciele firm: Kryonia, APAGROUP, DBR77, Robotrendy, FOGO Robotics. Zapowiada się również silna reprezentacja sektora akademickiego z całej Polski. Swój udział zapowiedziały m.in.: Politechnika Śląska, Politechnika Opolska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Warszawska oraz Wojskowa Akademia Techniczna WAT.

Warto wspomnieć, że zapisy wciąż są otwarte. Organizatorzy zapraszają chętnych do skorzystania z możliwości udziału w wydarzeniu w charakterze uczestnika lub obserwatora.

 

 

Pierwsza z wymienionych propozycji jest skierowana do 2-3 osobowych zespołów reprezentujących firmy specjalizujące się we wdrażaniu robotów przemysłowych. Druga to zaproszenie adresowane do przedstawicieli firm produkcyjnych, użytkujących rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki w codziennej produkcji.

W programie zawodów przewidziano 8 konkurencji. Pierwsza zatytułowana Dual Check Safety, będzie skoncentrowana na bezpieczeństwie. Zadanie będzie polegało na takim ustawieniu systemu FANUC DCS, aby robot zatrzymywał się dopiero w ostateczności. Druga pt. Collaborative robot zostanie poświęcona robotom współpracującym. Zadanie będzie wymagało od uczestnika ustawienia parametrów ruchu i czułości robota, w oparciu o normy, w taki sposób, aby ten był w pełni bezpieczny dla pracujących w pobliżu ludzi. Kolejna konkurencja, pt. Bin picking, będzie dotyczyła transportu międzyoperacyjnego. Uczestnik w tym zadaniu będzie musiał skonfigurować system wizyjny FANUC 3DV do aplikacji pobierania detali z nieuporządkowanego zbioru tzw. kosza. Punktowany będzie możliwie najkrótszy czas cyklu. Czwarta konkurencja będzie dotyczyła jednego z najpopularniejszych zadań robotów w produkcji tj. Pick and place. Uczestnik w tym zadaniu będzie musiał zaprogramować robota do jak najszybszego przekładania produktów na ruchomych taśmociągach. Roboguide station to kategoria zawodów poświęcona programowaniu robotów w trybie offline. Zadaniem uczestnika będzie stworzenie prostej symulacji do spawania okrągłego detalu za pomocą robota ARC Mate 120iD oraz 2-osiowego pozycjonera. Zawodnicy startujący w kategorii Robot and PLC connection będą musieli skomunikować kontroler robota ze sterownikiem PLC i uruchomić robota do działania w pełnym trybie automatycznym. Śmiałkowie startujący w kategorii Grinding station będą mieli szansę zaprogramować trajektorię ruchu robota z pneumatyczną szlifierką mimośrodową Schunk AOV w oprogramowaniu ChamferingPRO i wykonać proces oczyszczania powierzchni. Ostatnia kategoria zawodów to Internal transportation. Uczestnik w tym zadaniu będzie musiał zaprojektować proces transportowy wykorzystując do tego symulację VersaBox Virtual Factory. Najwyżej punktowany będzie proces wykorzystujący minimalną liczbę robotów.

 

 

Kompetencje zwycięzców poszczególnych konkurencji zostaną nagrodzone. Wyłonieniem laureatów konkursu zajmie się jury zawodów Robo Challenge, w którym zasiądą eksperci branżowi, m.in.: Arkadiusz Błaut (FANUC Polska), Dobromiła Włodarska (robotycy.com), Marcin Lewandowski (Tech-System), Adam Tupacz (SICK), Piotr Chościński, (Lenze).

W programie wydarzenia zaplanowano także ciekawe wykłady i prezentacje przedstawiające najnowsze trendy oraz rozwiązania dedykowane do zróżnicowanych potrzeb produkcji, prezentujące szerokie spektrum zastosowań robotów.

 

 

Zawody odbędą się w Zamku Topacz Resort & Art SPA, wyjątkowym miejscu z XIV-wieczną historią, zlokalizowanym na Dolnym Śląsku.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia, a także formularz zapisu można znaleźć na stronie https://robochallenge.pl/#formularz

Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia FANUC zaprasza do udziału w zawodach Robo Challenge 2021

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy