ENG FB kontakt

16.12.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Firma FedEx zaprezentowała autonomicznego robota dostawczego

Firma FedEx zaprezentowała autonomicznego robota dostawczego

21-03-2019

SameDay Bot - robot, który ma wspierać firmę FedEx w szybkim dostarczaniu lokalnych przesyłek.. SomeDay Bot ma odpowiednie mechanizmy i napęd umożliwiający pokonywanie schodów i krawężników.

 

BotSomeDay będzie dostarczał przesyłki firmy FedEx

BotSomeDay będzie dostarczał przesyłki firmy FedEx (fot.FedEx)

 

Bot SameDay został zaprojektowany przez Deana Kamena – projektanta wózka inwalidzkiego Segway i wspinającego się po schodach iBota. SomeDay, podobnie jak we wcześniejszych robotach Kamena, porusza się na wielu kołach. Dzięki temu pokonuje takie przeszkody jak schody lub krawężniki. Jest zasilany z akumulatora, ma prędkość maksymalną 16 km/h. Może się przemieszczać razem z pieszymi - ma wbudowane czujniki LIDAR (jak w samochodach autonomicznych) oraz kamery. Ekrany, które zamontowano z przodu i z tyłu robota, mają ułatwiać mu komunikowanie się z pieszymi.

 

 

Latem br. przeprowadzone zostaną testy, w trakcie których bot będzie dostarczał przesyłki między biurami firmy FedEx w Memphis. Jeśli przebiegną one pomyślnie, wówczas SomeDay będzie wykorzystywany do obsługi zakupów internetowych, a także lokalnych przesyłek. FedEx prowadzi rozmowy z takimi firmami jak: AutoZone, Lowe's, Pizza Hut, Target, Walgreens i Walmart. Według wstępnych szacunków aż 60% klientów tych firm mieszka w promieniu niespełna 5 km.

FedEx nie jest jedyną firmą eksperymentującą z botami dostawczymi krótkiego zasięgu. Podobne rozwiązania testują także inne firmy, np. DHL korzysta z pomocy botów, które – podobnie jak w Amazonie - pracują na razie w magazynach, a robot Starship dostarczył już 25 tys. Przesyłek w Silicon Valley.

 

 

Źródło: The Verge

Nasze propozycje

Hybrydowy model priorytetyzacji technologii
Ewa Chodakowska

Hybrydowy model priorytetyzacji technologii

Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej

Podjęty w monografii problem badawczy dotyczy możliwości wykorzystania w procesie priorytetyzacji...

Uczenie maszynowe z językiem JavaScript. Rozwiązywanie złożonych problemów
Burak Kanber

Uczenie maszynowe z językiem JavaScript. Rozwiązywanie złożonych problemów

Helion

Uczenie maszynowe jeszcze kilka lat temu stanowiło niemal wiedzę tajemną. Nieliczni eksperci w tej...

Nasi partnerzy