ENG FB kontakt

10.07.2020

Strona główna Aktualności Wydarzenia Gdańska stocznia projektuje światowej klasy katamarany w oprogramowaniu firmy Dassault Systèmes

Gdańska stocznia projektuje światowej klasy katamarany w oprogramowaniu firmy Dassault Systèmes

04-06-2020

Firma Dassault Systèmes poinformowała, że stocznia Sunreef Yachts – należąca do światowych liderów w projektowaniu i konstruowaniu katamaranów żaglowych, motorowych oraz jachtów – wybrała oprogramowanie SOLIDWORKS i SIMULIA, obsługiwane przez platformę 3DEXPERIENCE od Dassault Systèmes, do modelowania jednostek w 3D oraz projektowania kadłubów jachtów.

Założona w Gdańsku w 2002 r. stocznia jachtowa Sunreef Yachts zwodowała już ponad 150 luksusowych katamaranów custom made – konstruowanych i wykańczanych zgodnie z życzeniami klienta. Jachty, łącznie z rozkładem kabin i aranżacją wnętrz, powstają z myślą o stylu życia właściciela. Ich wystrój jest realizowany z użyciem szerokiego wachlarza materiałów, a tapicerki, obicia i meble są wykonywane ręcznie przez najlepszych rzemieślników. Najwyższe standardy wykonania oraz funkcjonalność sprawiły, że eleganckie sylwetki katamaranów Sunreef Yachts można dziś spotkać na każdym akwenie świata. W lipcu 2019 r. do grona właścicieli katamaranów Sunreef Yachts dołączył Rafael Nadal, jeden z najwybitniejszych tenisistów świata.

 

 

Obok wysokich wymagań dotyczących personalizacji produkowanych jednostek dodatkowym wyzwaniem dla projektantów jest ambitna wizja Sunreef Yachts dotycząca wprowadzania do oferty dwóch nowych modeli katamaranów rocznie.

Aby usprawnić proces projektowania, stocznia wdrożyła oprogramowanie SOLIDWORKS od Dassault Systèmes pozwalające na modelowanie całych jednostek w 3D, począwszy od kadłuba, ożaglowania, poprzez wszystkie systemy, a kończąc na elementach wyposażenia wnętrz. SOLIDWORKS pozwala także przygotować dokumentację produkcyjną w 2D.

 

 

Drugi z wdrożonych programów od Dassault Systèmes – SIMULIA X-flow – umożliwia projektowanie kadłubów jachtów i poprawę ich właściwości nautycznych oraz aerodynamicznych. Dzięki SIMULIA X-flow Sunreef Yachts może testować wiele scenariuszy kształtów, prędkości, warunków morskich, aby wybrać atrakcyjny i zoptymalizowany pod kątem zdolności żeglugowej i konsumpcji paliwa kadłub jednostki.

 

 

Sunreef Yachts może teraz prowadzić realistyczne symulacje w szybkich cyklach, aby poprawić parametry hydro- i aerodynamiczne przy zagwarantowaniu wszystkich aspektów bezpieczeństwa oraz spełnieniu wymagań dotyczących szybkości i efektywności energetycznej. Przed wdrożeniem SIMULIA X-flow Sunreef Yachts zlecał symulacje firmie zewnętrznej, a teraz przeprowadza je samodzielnie, co umożliwia szybką weryfikację wyników i bieżące wprowadzanie korekt do projektu w SOLIDWORKS. W rezultacie czas reakcji Sunreef Yachts znacząco się poprawił: wcześniej budowa łodzi o kadłubie długości 74 stóp trwała sześć–siedem miesięcy; obecnie w trzy i pół miesiąca powstaje jednostka o długości 80 stóp – powiedział Francis Lapp, założyciel i prezes Sunreef Yachts.

 

Pierwsze licencje SOLIDWORKS w Sunreef Yachts zostały wdrożone w 2012 r. przez DPS Software, partnera Dassault Systèmes w Polsce. Wraz ze wzrostem zatrudnienia w biurze projektowym Sunreef Yachts liczba licencji jest sukcesywnie rozszerzana. W 2018 r. firma zakupiła SIMULIA X-flow.

 

 

Źródło: Dassault Systèmes

Nasze propozycje

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego
Włodzimierz Choromański, Iwona Grabarek, Maciej Kozłowski:

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego

Wydawnictwo Naukowe PWN

W publikacji znajdują się charakterystyki pojazdów autonomicznych o różnym poziomie autonomizacji – L3-L5,...

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych
Krzysztof Zymonik

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych

Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej

W książce zawarto podstawową wiedzę z zakresu prawa cywilnego, prawa handlowego i prawa pracy, potrzebną...

Jak myślą inteligentne maszyny
Sean Gerrish (tłum. Filip Fierek)

Jak myślą inteligentne maszyny

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka zawiera przegląd przełomowych odkryć w obszarze AI i uczenia maszynowego, które uczyniły dzisiejsze...

The Plastics Paradox: Facts for a Brighter Future
Chris DeArmitt

The Plastics Paradox: Facts for a Brighter Future

Phantom Plastics LLC

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych poleca publikację autorstwa dr. Chrisa DeArmitta, członka the...

Nasi partnerzy