ENG FB kontakt

23.09.2020

Strona główna Aktualności Wydarzenia Grupa Chiron w reorganizacji

Grupa Chiron w reorganizacji

19-08-2020

Grupa CHIRON podejmuje daleko idące kroki, aby zabezpieczyć swoją przyszłość. W związku z kryzysem w branży motoryzacyjnej i skutkami pandemii w przemyśle lotniczym, Grupa Chiron (Niemcy) stanęła w obliczu znacznego spadku popytu. W celu zabezpieczenia przyszłości Grupy, zarząd, rada nadzorcza oraz właściciele rozpoczęli kompleksową restrukturyzację. Objęła ona połączenie produkcji i montażu w Tuttlingen i Neuhausen ob Eck, koncentrację na serwisie i sprzedaży produktów Stama w lokalizacji Schlierbach oraz sprzedaż Scherer Feinbau GmbH z siedzibą w Alzenau.

 

 

Grupa Chiron, zatrudniająca około 2100 pracowników, jest wiodącym globalnym dostawcą centrów obróbkowych, które są wykorzystywane głównie w przemyśle samochodowym i lotniczym, ale także w inżynierii mechanicznej oraz w technologii precyzyjnej i medycznej. Już w 2019 roku Grupa odnotowała znaczący spadek popytu, wywołany wstrząsami w branży motoryzacyjnej i osłabieniem światowej gospodarki. Podczas gdy Grupa Chiron osiągnęła sprzedaż na poziomie około 500 mln EUR w 2018 r., sprzedaż w 2019 r. Spadła do 443 mln EUR (-11%). W 2020 r. sytuację pogorszyły skutki pandemii koronawirusa, więc spodziewany jest dalszy spadek. Grupa Chiron przygotowuje się zatem na dalsze schyłkowe i bardzo niestabilne rynki i przewiduje znacznie zmniejszony poziom obciążenia pracą i niestabilny rozwój sprzedaży.

 

Ze względu na te perspektywy konieczne jest ponowne ukierunkowanie Grupy - wyjaśniła dyrektor zarządzająca Vanessa Hellwing. Ta decyzja nie była dla nas łatwa. Ale musimy działać teraz, aby zabezpieczyć przyszłość i wyprowadzić Grupę z kryzysu silniejsi niż wcześniej. Rada nadzorcza i właściciele wspierają ten kurs.” Naszym celem jest utrzymanie zdolności Grupy do działania w perspektywie krótkoterminowej i tworzenia przewag konkurencyjnych w perspektywie średnioterminowej w celu zapewnienia jak największej liczby miejsc pracy. Robimy to za pomocą kompleksowego pakietu środków. Dokładnie przeanalizowaliśmy wszystkie alternatywy i uważamy, że rozpoczęta reorganizacja jest konieczna i przyszłościowa ”- dodał dr Armin Schmiedeberg, przewodniczący rady nadzorczej

 

Schlierbach koncentruje się na sprzedaży i serwisie firmy Stama

Grupa Chiron planuje skonsolidować wszystkie niemieckie zdolności produkcyjne i montażowe w fabrykach w Tuttlingen i Neuhausen ob Eck. W związku z tym działy montażu i praktycznych zastosowań firmy Stama Maschinenfabrik GmbH zostaną przeniesione z Schlierbach do oddalonego o około 150 kilometrów zakładu w Neuhausen. W przyszłości siedziba Schlierbach będzie koncentrować się na sprzedaży i serwisie marki Stama.

 

Działania te pociągną za sobą cięcia kosztów. Jednocześnie łączymy nasze moce produkcyjne w jednej z najnowocześniejszych fabryk obrabiarek w Europie. Wzmacniamy również sektor technologii precyzyjnej i medycznej poprzez współpracę ze szwajcarskim producentem drobnej obróbki skrawaniem. zintensyfikujemy również rozpoczęte z sukcesem działania w zakresie wytwarzania przyrostowego. Wszystkie te decyzje podjęliśmy po wnikliwych analizach i wnikliwym przemyśleniu oraz jesteśmy przekonani, że realizujemy właściwą strategię skutecznej reorientacji w interesie naszych klientów - powiedzieli przedstawiciele firmy.

 

Sprzedaż Scherer Feinbau

Ponadto grupa Chiron zainicjowała sprzedaż firmy Scherer Feinbau GmbH. Założona w 1978 roku firma jest częścią Grupy od 2012 roku i produkuje tokarki pionowe CNC i centra tokarskie pionowe w swojej siedzibie w Alzenau. Grupa Chiron skoncentruje się zatem w przyszłości na swoich podstawowych kompetencjach w zakresie frezowania i toczenia.

Nasze propozycje

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego
Włodzimierz Choromański, Iwona Grabarek, Maciej Kozłowski:

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego

Wydawnictwo Naukowe PWN

W publikacji znajdują się charakterystyki pojazdów autonomicznych o różnym poziomie autonomizacji – L3-L5,...

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych
Krzysztof Zymonik

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych

Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej

W książce zawarto podstawową wiedzę z zakresu prawa cywilnego, prawa handlowego i prawa pracy, potrzebną...

Jak myślą inteligentne maszyny
Sean Gerrish (tłum. Filip Fierek)

Jak myślą inteligentne maszyny

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka zawiera przegląd przełomowych odkryć w obszarze AI i uczenia maszynowego, które uczyniły dzisiejsze...

The Plastics Paradox: Facts for a Brighter Future
Chris DeArmitt

The Plastics Paradox: Facts for a Brighter Future

Phantom Plastics LLC

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych poleca publikację autorstwa dr. Chrisa DeArmitta, członka the...

Nasi partnerzy