FB kontakt

26.02.2018

Strona główna Aktualności Wydarzenia Inteligencja w nowym rozumieniu: łożysko obrotowe od igus ułatwia monitorowanie sprzętu.

Inteligencja w nowym rozumieniu: łożysko obrotowe od igus ułatwia monitorowanie sprzętu.

Pierścień obrotowy umieszczony w łożysku uzupełnia rodzinę produktów iSense przeznaczonych do konserwacji zapobiegawczej.

16-11-2017

Bezsmarowne i bezobsługowe łożysko obrotowe z tworzywa sztucznego od igus, idealnie sprawdza się przy instalacjach wymagających dużego stopnia niezawodności. Igus opracował inteligentne łożysko obrotowe z rodziny produktów isense, które ma zapobiegać awariom i nieplanowanym przestojom sprzętu. Wykorzystuje ono czujnik monitorujący zużycie łożyska i automatycznie informuje użytkownika o konieczności jego wymiany. Wprowadzając inteligentne łożysko obrotowe, igus poszerza rodzinę produktów isense. Przeznaczone jest do ograniczenia czasu przestojów sprzętu poprzez stosowanie konserwacji zapobiegawczej.

Do stosowania w punktach kontrolnych, urządzeniach spawalniczych, stołach podziałowych lub piłach łańcuchowych: łożyskowane pierścienie obrotowe od igus wykorzystywane są głównie w aplikacjach wymagających wysokiego poziomu niezawodności - często w połączeniu z dużymi prędkościami obrotów oraz wysokimi obciążeniami. Łożysko obrotowe od igus wykonane z tworzywa sztucznego wyposażone jest w elementy przesuwne znajdujące się pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi pierścieniami, które wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej. Bezobsługowe elementy przesuwne wykonane z wysokowydajnego tworzywa sztucznego iglidur J, które minimalizuje tarcie oraz zużycie bez konieczności smarowania. Firma igus obecnie opracowała inteligentne łożysko obrotowe (SRB) w formie łożyska PRT.W z rodziny isense. "Czujnik zużycia zamontowany w szczelinie pod elementami przesuwnymi odmierza obniżenie osiowe czoła pierścienia łożyska obrotowego (SRB), które jest rezultatem ścierania, a następnie przekazuje informację do modułu komunikacyjnego icom" wyjaśnia René Achnitz, Dyrektor Działu Biznesowego ds. łożysk iglidur. "Po porównaniu tej informacji z wcześniej określonym wskaźnikiem zużycia właściwym dla danego zastosowania, poprzez moduł icom możliwe jest wyznaczenie odpowiedniego czasu przeprowadzenia wymiany." Moduł komunikacyjny otrzymuje dane dotyczące czujnika i poprzez WLAN wysyła informacje do wymaganych urządzeń końcowych użytkownika. Taki system gwarantuje wymianę w odpowiednim czasie oraz uniknięcie nieplanowanych przestojów maszyny, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo i niezawodność podczas produkcji.

Czujnik zamontowany w szczelinie pod elementami przesuwnymi łożyska obrotowego wykonanego z tworzywa sztucznego, odmierza wskaźnik zużycia i określa odpowiedni czas na przeprowadzenie wymiany poprzez moduł komunikacyjny icom

Rys. Czujnik zamontowany w szczelinie pod elementami przesuwnymi łożyska obrotowego wykonanego z tworzywa sztucznego, odmierza wskaźnik zużycia i określa odpowiedni czas na przeprowadzenie wymiany poprzez moduł komunikacyjny icom

 

isense: konserwacja zapobiegawcza ułatwiona

W zakresie rodziny produktów "isense", igus na przełomie kilku ostatnich lat opracował różnorodne czujniki oraz moduły, które sprawiły, że rozwiązania z wykorzystaniem tworzyw sztucznych stały się bardziej inteligentne, a procesy produkcyjne łatwiejsze i bardziej niezawodne. Ponadto, w grupie łożysk isense PRT.W, specjalista motion plastics zastosował również systemy pomiarowe dla prowadnic liniowych drylin, e-prowadników oraz przewodów, których zadaniem jest przesyłać dane do modułu komunikacyjnego icom. Moduł ten gromadzi wszystkie wartości odpowiednie dla danych systemów isense, np. takich jak prędkość i przyśpieszenie e-prowadników, elektryczne właściwości bardzo elastycznych przewodów chainflex jak również wskaźniki zużycia prowadnic liniowych oraz łożysk obrotowych, a następnie przesyła zestawione wartości do użytkownika. Wyszukiwarka może pomóc w odzyskaniu danych. Obecnie łatwiej jest zintegrować go z procesem produkcyjnym, ponieważ jeden bezprzewodowy moduł współpracuje z wieloma systemami. Ponadto, moduł icom może komunikować się z urządzeniami monitorującymi status i generującymi dane pochodzące od innych producentów.

Źródło: igus GmbH

Nasze propozycje

Programowanie robotów przemysłowych
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk

Programowanie robotów przemysłowych

Wydawnictwo Naukowe PWN

Jest to ostatnia książka z serii Robotyka. Zawiera aktualną wiedzę na temat programowania robotów. Na...

Przykłady obliczania konstrukcji żelbetowych. Zeszyt 3. Zarysowanie

Przykłady obliczania konstrukcji żelbetowych. Zeszyt 3. Zarysowanie

Wydawnictwo Naukowe PWN

Monografia dotyczy sprawdzania konstrukcji żelbetowych ze względu na zarysowanie. Składa się z dwóch...

Technologie mobilne w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw
Barbara Ocicka (red. naukowa)

Technologie mobilne w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw

Wydawnictwo Naukowe PWN

W publikacji scharakteryzowano nowoczesne technologie mobilne wykorzystywane przez firmy w logistyce i...

Transport intermodalny. Projektowanie terminali przeładunkowych
Marianna Jacyna, Dariusz Pyza, Roland Jachimowski

Transport intermodalny. Projektowanie terminali przeładunkowych

Wydawnictwo Naukowe PWN

Zasadnicza część książki jest poświęcona zagadnieniom kształtowania i wymiarowania terminali...

Nasi partnerzy