ENG FB kontakt

12.12.2018

Strona główna Aktualności Wydarzenia Inteligencja w nowym rozumieniu: łożysko obrotowe od igus ułatwia monitorowanie sprzętu.

Inteligencja w nowym rozumieniu: łożysko obrotowe od igus ułatwia monitorowanie sprzętu.

Pierścień obrotowy umieszczony w łożysku uzupełnia rodzinę produktów iSense przeznaczonych do konserwacji zapobiegawczej.

16-11-2017

Bezsmarowne i bezobsługowe łożysko obrotowe z tworzywa sztucznego od igus, idealnie sprawdza się przy instalacjach wymagających dużego stopnia niezawodności. Igus opracował inteligentne łożysko obrotowe z rodziny produktów isense, które ma zapobiegać awariom i nieplanowanym przestojom sprzętu. Wykorzystuje ono czujnik monitorujący zużycie łożyska i automatycznie informuje użytkownika o konieczności jego wymiany. Wprowadzając inteligentne łożysko obrotowe, igus poszerza rodzinę produktów isense. Przeznaczone jest do ograniczenia czasu przestojów sprzętu poprzez stosowanie konserwacji zapobiegawczej.

Do stosowania w punktach kontrolnych, urządzeniach spawalniczych, stołach podziałowych lub piłach łańcuchowych: łożyskowane pierścienie obrotowe od igus wykorzystywane są głównie w aplikacjach wymagających wysokiego poziomu niezawodności - często w połączeniu z dużymi prędkościami obrotów oraz wysokimi obciążeniami. Łożysko obrotowe od igus wykonane z tworzywa sztucznego wyposażone jest w elementy przesuwne znajdujące się pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi pierścieniami, które wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej. Bezobsługowe elementy przesuwne wykonane z wysokowydajnego tworzywa sztucznego iglidur J, które minimalizuje tarcie oraz zużycie bez konieczności smarowania. Firma igus obecnie opracowała inteligentne łożysko obrotowe (SRB) w formie łożyska PRT.W z rodziny isense. "Czujnik zużycia zamontowany w szczelinie pod elementami przesuwnymi odmierza obniżenie osiowe czoła pierścienia łożyska obrotowego (SRB), które jest rezultatem ścierania, a następnie przekazuje informację do modułu komunikacyjnego icom" wyjaśnia René Achnitz, Dyrektor Działu Biznesowego ds. łożysk iglidur. "Po porównaniu tej informacji z wcześniej określonym wskaźnikiem zużycia właściwym dla danego zastosowania, poprzez moduł icom możliwe jest wyznaczenie odpowiedniego czasu przeprowadzenia wymiany." Moduł komunikacyjny otrzymuje dane dotyczące czujnika i poprzez WLAN wysyła informacje do wymaganych urządzeń końcowych użytkownika. Taki system gwarantuje wymianę w odpowiednim czasie oraz uniknięcie nieplanowanych przestojów maszyny, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo i niezawodność podczas produkcji.

Czujnik zamontowany w szczelinie pod elementami przesuwnymi łożyska obrotowego wykonanego z tworzywa sztucznego, odmierza wskaźnik zużycia i określa odpowiedni czas na przeprowadzenie wymiany poprzez moduł komunikacyjny icom

Rys. Czujnik zamontowany w szczelinie pod elementami przesuwnymi łożyska obrotowego wykonanego z tworzywa sztucznego, odmierza wskaźnik zużycia i określa odpowiedni czas na przeprowadzenie wymiany poprzez moduł komunikacyjny icom

 

isense: konserwacja zapobiegawcza ułatwiona

W zakresie rodziny produktów "isense", igus na przełomie kilku ostatnich lat opracował różnorodne czujniki oraz moduły, które sprawiły, że rozwiązania z wykorzystaniem tworzyw sztucznych stały się bardziej inteligentne, a procesy produkcyjne łatwiejsze i bardziej niezawodne. Ponadto, w grupie łożysk isense PRT.W, specjalista motion plastics zastosował również systemy pomiarowe dla prowadnic liniowych drylin, e-prowadników oraz przewodów, których zadaniem jest przesyłać dane do modułu komunikacyjnego icom. Moduł ten gromadzi wszystkie wartości odpowiednie dla danych systemów isense, np. takich jak prędkość i przyśpieszenie e-prowadników, elektryczne właściwości bardzo elastycznych przewodów chainflex jak również wskaźniki zużycia prowadnic liniowych oraz łożysk obrotowych, a następnie przesyła zestawione wartości do użytkownika. Wyszukiwarka może pomóc w odzyskaniu danych. Obecnie łatwiej jest zintegrować go z procesem produkcyjnym, ponieważ jeden bezprzewodowy moduł współpracuje z wieloma systemami. Ponadto, moduł icom może komunikować się z urządzeniami monitorującymi status i generującymi dane pochodzące od innych producentów.

Źródło: igus GmbH

Nasze propozycje

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione
Wit Grzesik

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja ta stanowi bogate kompendium wiedzy o procesie skrawania i jego zastosowaniach w przemyśle. W...

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania
Andrzej Jaskulski

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik jest przeznaczony dla osób, które chcą się nauczyć projektowania wyrobów (obejmującego...

AutoCAD 2019/LT 2019/Web/Mobile+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D
Andrzej Jaskulski

AutoCAD 2019/LT 2019/Web/Mobile+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik zawiera kompletny kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D/3D oraz drukowania...

Bezpieczeństwo układów hydraulicznych i pneumatycznych
Ryszard Dindorf, Jakub Takosoglu, Piotr Woś

Bezpieczeństwo układów hydraulicznych i pneumatycznych

Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej

W monografii kompleksowo opisano zagadnienia związane z bezpieczeństwem układów hydraulicznych i...

Nasi partnerzy