ENG FB kontakt

26.02.2021

Strona główna Aktualności Wydarzenia Jak szybko branża cobotów podniesie się po pandemii

Jak szybko branża cobotów podniesie się po pandemii

04-02-2021

W 2020 r. przychody ze sprzedaży cobotów po raz pierwszy odnotowały ujemny wzrost, jednak od 2021 do 2028 r. przewiduje się na tym rynku wzrost nawet o 15÷20% rok do roku. W 2020 r. ponad połowa robotów współpracujących trafiła do Azji. Największym konsumentem cobotów są producenci elektroniki, ale inne sektory także dostrzegają ich potencjał.

Interact Analysis – jedna z wiodących firm zajmujących się badaniami rynku – opublikowała raport na temat rynku robotów współpracujących. Obejmuje on trudne lata 2019–2020, ale też rysuje optymistyczne perspektywy dla sektora od teraz do 2028 r.

Podobnie jak w przypadku wielu branż, pandemia COVID-19 wywarła poważny wpływ na krótko- i średnioterminowe perspektywy sektora robotów współpracujących. W 2020 r. branża po raz pierwszy odnotowała ujemny wzrost: –11,3% pod względem przychodów i –5,7% pod względem dostaw. Zamknięcia fabryk i magazynów spowolniły popyt, a klienci bardziej ostrożnie podchodzili do decyzji inwestycyjnych, co prowadziło do opóźnień, a nawet odwoływania zamówień.

Badania Interact Analysis wskazują jednak, że nastąpi odbicie w branży – w 2021 r. spodziewany jest wzrost o prawie 20%, tak że rynek przewyższy stan z 2019 r. Od tego czasu do 2028 r. roczna stopa wzrostu będzie rzędu 15÷20%. Prognoza została znacznie obniżona w porównaniu z raportem z 2019 r., czego głównymi powodami były – poza efektem pandemii – konkurencja małych robotów przegubowych i typu SCARA w warunkach przemysłowych oraz wolniejszy niż oczekiwano wzrost liczby instalacji cobotów w zastosowaniach nieprzemysłowych. W tych burzliwych czasach prognozy dla sektora są więc dobre.

Wpływ pandemii COVID-19 na rynek cobotów różni się w zależności od regionu. Wirus pojawił się w regionach azjatyckich, a następnie przeniósł się do Europy i Ameryki Północnej. W rezultacie normalna działalność biznesowa i uruchamianie projektów automatyzacji w regionie Azji i Pacyfiku zostaną wznowione wcześniej niż gdzie indziej. Jest to ważne dla rynku cobotów, ponieważ w 2020 r. ponad 50% cobotów trafiło do krajów azjatyckich. Jednak prognozuje się, że tylko rynek chiński i – co ciekawe – rynki północnoamerykańskie przekroczą wielkość z 2019 r., głównie ze względu na duży popyt krajowy.

Ogromne zainteresowanie cobotami w Chinach wynika z tego, że kraj ten, będący największą bazą produkcyjną na świecie, cierpi z powodu niedoboru siły roboczej i potrzebuje wyższego poziomu automatyzacji, aby poprawić wydajność produkcji. Przewiduje się, że do 2022 r. wielkość rynku cobotów przekroczy wartości z 2019 r. na całym świecie, przy czym najszybsze tempo wzrostu odnotują Europa Zachodnia, a także Chiny i Ameryka Północna.

 

Jan Zhang, starszy dyrektor w Interact Analysis, powiedział: Roboty współpracujące to wciąż pewna nowość. W żadnym wypadku ich potencjał aplikacyjny nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Obecnie elektronika jest zdecydowanie największą branżą końcową, w której wykorzystuje się coboty, ale ich potencjał jest dostrzegany w wielu innych sektorach. Elastyczność i łatwość użytkowania sprawiają, że nadają się one do zastosowań logistycznych, usługowych, a nawet edukacyjnych. Z naszych badań wynika, że do 2024 r. te obszary niezwiązane z produkcją będą stanowiły 21,3% przychodów z robotów współpracujących.

 

 

Źródło: www.interactanalysis.com

Strona główna Aktualności Wydarzenia Jak szybko branża cobotów podniesie się po pandemii

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Sieci neuronowe do przetwarzania informacji
Stanisław Osowski

Sieci neuronowe do przetwarzania informacji

Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej

Książka stanowi oryginalne ujęcie najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznych sieci neuronowych oraz ich...

Utrzymanie ruchu w przemyśle. Informatyka i cyberbezpieczeństwo. Diagnostyka przemysłowa. Praktyka
Sławomir Szymaniec, Marek Kacperak

Utrzymanie ruchu w przemyśle. Informatyka i cyberbezpieczeństwo. Diagnostyka przemysłowa. Praktyka

Wydawnictwo Naukowe PWN

W wielu zakładach, zwłaszcza w takich o ruchu ciągłym – z jakimi mamy do czynienia w przemyśle, energetyce,...

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego
Włodzimierz Choromański, Iwona Grabarek, Maciej Kozłowski:

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego

Wydawnictwo Naukowe PWN

W publikacji znajdują się charakterystyki pojazdów autonomicznych o różnym poziomie autonomizacji – L3-L5,...

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych
Krzysztof Zymonik

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych

Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej

W książce zawarto podstawową wiedzę z zakresu prawa cywilnego, prawa handlowego i prawa pracy, potrzebną...

Nasi partnerzy