ENG FB kontakt

26.04.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Jubileuszowa Nagroda Siemensa

Jubileuszowa Nagroda Siemensa

22-06-2015

Zakończyła się dwudziesta , jubileuszowa edycja Nagrody Siemensa. Wyłoniono laureatów konkursu dedykowanego dla naukowców i studentów polskich uczelni technicznych i instytutów naukowo-badawczych.

Wręczenie dyplomów i nagród na łączną kwotę ponad 100.000 złotych odbyło się podczas uroczystości promocji doktorskich i habilitacyjnych 18 maja 2015 roku na Politechnice Warszawskiej.

Do konkursu dedykowanego dla naukowców i zespołów badawczych zgłoszono prace z zakresu innowacyjnych rozwiązań w dziedzinach elektrotechniki, automatyki i robotyki, ochrony środowiska i inżynierii medycznej.

Jury konkursu wyłoniło trzech laureatów nagrody głównej:

  • dr inż. Marek Szafrański z Katedry Transportu Szynowego i Mostów Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej za pracę doktorską pt. Oddziaływanie taboru na mosty kolejowe przy zmiennych parametrach ruchu.
  • dr inż. Katarzyna Arkusz z Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego za pracę doktorską pt. Opracowanie elektrochemicznego biosensora do wykrywania wybranych cytokin na podłożu Ti/Ti02.
  • Nagroda badawcza została przyznana zespołowi badawczemu z Politechniki Warszawskiej w składzie: prof. dr hab. inż. Krzysztof Badyda z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, prof. nzw. dr hab. inż. Wojciech Bujalski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW oraz dr hab. inż. Ryszard Zwierzchowski z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej za pracę pt: Opracowanie i wdrożenie naukowych podstaw projektowania i optymalizacji sterowania pracy zasobników ciepła w systemach ciepłowniczych.

Komisja konkursowa po raz piąty oceniała także prace dyplomowe studentów uczelni technicznych z całego kraju. Nagrodą Siemensa za 2015 rok uhonorowano następujące osoby:

  • Nagroda I stopnia: Tomasz Mańkowski, Grzegorz Sztylka, Jakub Tomczyński za pracę magisterską pt. Konstrukcja protezy dłoni sterowanej za pomocą sygnału EMG; Politechnika Poznańska, Wydział Elektryczny, Instytut Automatyki i Inżynierii Informatycznej.
  • Nagroda II stopnia: Witold Kolaj za pracę magisterską pt. Projekt i implementacja aplikacji wspomagającej dobór nastaw regulatora PID sterowników SIMATIC S7; Politechnika Warszawska, Wydział Mechatroniki, Instytut Automatyki i Robotyki.
  • Nagroda III stopnia: Krzysztof Giełdziński, Robert Przystalski za pracę inżynierską pt. Projekt i budowa robota mobilnego poruszającego się po napowietrznych liniach energetycznych średniego i wysokiego napięcia; Politechnika Gdańska, Wydział Elektrotechniki i Automatyki.

 

Nagroda Siemensa jest przyznawana corocznie, od 1995 roku, naukowcom i zespołom badawczym. Służy ona promocji wybitnych, dających się zastosować w praktyce osiągnięć w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce. Dotyczy to w szczególności projektów z dziedziny elektrotechniki, energetyki, elektroniki, teleinformatyki, automatyki, transportu szynowego, inżynierii biomedycznej i inżynierii środowiska, w których aktywne działa Siemens. Łącznie przyznano ją, indywidualnie bądź zespołowo, ponad 80 polskim naukowcom.

Od pięciu lat poza nagrodą główną przeznaczoną dla zespołów naukowych oceniane są także prace dyplomowe studentów uczelni technicznych. Polska ma bogate tradycje naukowe i ogromny dorobek w dziedzinie nauk ścisłych. Kilkanaście polskich uczelni politechnicznych oraz liczne instytuty naukowe i przemysłowe ośrodki badawczo-rozwojowe tworzą potężną bazę naukową, badawczą i dydaktyczną. Wśród kadry naukowej, absolwentów i doktorantów uczelni jest wielu pasjonatów potrafiących łączyć wyniki badań teoretycznych z praktyką inżynierską. Wielu z nich prowadzi działalność naukową w zakresie, który pokrywa się z profilem działalności Siemensa, tworząc ciekawe, innowacyjne rozwiązania. Nagroda przyznawana od 20 lat poza faktem zauważenia i docenienia ich pracy, umożliwia dalszy rozwój wiedzy i umiejętności.

www.siemens.pl

Strona główna Aktualności Wydarzenia Jubileuszowa Nagroda Siemensa

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy