ENG FB kontakt

18.10.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Już wkrótce bezpłatne kursy online z AI

Już wkrótce bezpłatne kursy online z AI

04-10-2019

Fundacja Digital Poland zainicjowała akcję pod hasłem #AIChallenge. Jej celem jest przybliżenie Polakom podstaw sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence). To jedna z inicjatyw organizowanych w ramach Festiwalu Cyfryzacji, największej imprezy technologiczno-edukacyjna w naszym kraju.

 

AI zmieni świat

Najwybitniejsi naukowcy i wizjonerzy, na czele z nieżyjącym już prof. Stephenem Hawkingiem są przekonani, że sztuczna inteligencja zmieni świat bardziej, niż jakakolwiek technologia w przeszłości. Wpłynie na każdy obszar naszego życia i gospodarki – mówi Aleksander Kutela, przewodniczący Rady Fundacji Digital Poland i zwraca uwagę na ważny wymiar społeczny nadchodzących zmian - Trudno dzisiaj przewidzieć wszystkie konsekwencje nadchodzących zmian. Z pewnością, jak każda nowa technologia, AI niesie ze sobą olbrzymie szanse, ale też i ryzyka. Im lepiej poznamy tę technologię, tym łatwiej będzie nam z niej korzystać, ale też chronić się przed zagrożeniami. I stąd właśnie wziął się pomysł na #AIChallenge – to nasz sposób na promocję wiedzy o AI.

 

Czas na #AIChallenge

Fundacja Digital Poland zaprasza wszystkich chętnych do skorzystania z bezpłatnego kursu online, który będzie dostępny na platformie Navoica.pl od 7 października. Nazwa platformy nie jest przypadkowa. Według polskiej legendy Nawojka to pierwsza polska studentka i nauczycielka, która w męskim przebraniu studiowała w XV w. na Akademii Krakowskiej.

W przygotowaniu platformy zaangażowanych było wiele podmiotów: właścicielem platformy jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a operatorem merytorycznym jest Fundacja Młodej Nauki.

 

Wspólnie z fundacją zauważyliśmy, że w Polsce brakuje prostych materiałów na temat sztucznej inteligencji przygotowanych w zrozumiały sposób, adresowych do osób, które nie zamierzają być informatykami i programistami – wyjaśnia dr Agnieszka Gryzik, zastępca dyrektora OPI PIB. Wyszliśmy naprzeciw tym potrzebom, przygotowaliśmy kursy i teraz zachęcamy wszystkich Polaków do wzięcia udziału w inicjatywie #AIchallenge organizowanej w Polsce przez Fundację Digital Poland. Wystarczy od 7 października przeczytać materiały dydaktyczne na navoica.pl, a następnie prawidłowo rozwiązać test, który nieodpłatnie udostępniamy – wyjaśnia. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, którego celem jest szeroko zakrojona edukacja obywateli w obszarze AI.

 

Na portalu możemy przeczytać, że kurs jest przeznaczony dla osób zainteresowanych poznaniem, czym jest sztuczna inteligencja, skąd się wywodzi i jakie ma zastosowanie. Poruszane zagadnienia są opisane prostym językiem i zilustrowane licznymi przykładami, co sprawia, że nauka jest łatwa i przyjemna.

 

Bezpłatny kurs z AI na platformie Navoica.pl

Bezpłatny kurs z AI na platformie Navoica.pl

 

 

Kurs składa się z pięciu rozdziałów:

  • Wprowadzenie,
  • Co to jest algorytm?
  • Jak maszyny się uczą?
  • Jak zbadać jakość sztucznej inteligencji?
  •  Zakończenie.

 

Dostęp do poszczególnych rozdziałów jest swobodny, chętni mogą sami wybrać interesujący fragment i w dowolnym momencie zapoznać się z jego treścią, a jego ukończenie potwierdza wygenerowany certyfikat.

Jest też możliwość wzięcia udziału w rozszerzonym szkoleniu AI dostępnym tylko na stronie sztucznainteligencja.org.pl/kursy. Po ukończeniu tego drugiego kursant ma znacznie większą wiedzę, ale nie wystawiane jest zaświadczenie o ukończeniu kursu.

 

Inspiracja z Finlandii

Inspiracją dla AI Challenge były działania podjęte w Finlandii.

 

Finowie zrozumieli, że AI zmieni świat i dlatego przygotowali darmowe szkolenie z podstaw sztucznej inteligencji dla każdego – tłumaczy Piotr Mieczkowski. - W działania włączony był m.in. Uniwersytet Helsiński oraz Reaktor.

 

 

Szkolenie okazało się hitem. Skorzystało z niego aż 3 proc. fińskiego społeczeństwa. To rekord, jeśli chodzi o zasięg szkolenia e-learningowego w Finlandii. Jednym z czynników sukcesu było szerokie poparcie dla tego projektu prezydenta kraju, ministrów oraz prezesów ponad 200 fińskich firm. Zobowiązali się oni wspólnie do przeszkolenia z podstaw sztucznej inteligencji ponad 1 proc. swoich pracowników.

 

Źródło: Fundacja Digital Poland

Nasze propozycje

Autodesk Inventor 2020 PL/2020+. Podstawy metodyki projektowania. Wersja polska i angielska.
Andrzej Jaskulski

Autodesk Inventor 2020 PL/2020+. Podstawy metodyki projektowania. Wersja polska i angielska.

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik jest przeznaczony dla osób, które chcą się efektywnie nauczyć podstaw projektowania...

AutoCAD 2020/LT 2020 (2013+). Podstawy projektowania parametrycznego i nieparametrycznego. Wersja polska i angielska.
Andrzej Jaskulski

AutoCAD 2020/LT 2020 (2013+). Podstawy projektowania parametrycznego i nieparametrycznego. Wersja polska i angielska.

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik zawiera podstawowy kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D oraz drukowania...

Drony. Wprowadzenie. Technologie. Zastosowania.
Sarah E. Kreps

Drony. Wprowadzenie. Technologie. Zastosowania.

Wydawnictwo Naukowe PWN

Autorka – była oficer Sił Powietrznych USA, a obecnie pracownica naukowa i politolożka – omawia w...

Lutowanie w budowie maszyn
Jerzy Nowacki, Marcin Chudziński, Przemysław Zmitrowicz

Lutowanie w budowie maszyn

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka jest poświęcona lutowaniu – jednej z najstarszych metod spajania. Przedstawiono w niej...

Nasi partnerzy