ENG FB kontakt

28.03.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia MAXXTURN 45: Najlepsza wydajność - w najlepszej cenie

MAXXTURN 45: Najlepsza wydajność - w najlepszej cenie

07-05-2020

Wydajna tokarka MAXXTURN 45 stanowi idealne rozwiązanie do ekonomicznej i kompletnej obróbki części. Została wyposażona w odpowiednie funkcje gwarantujące znaczny wzrost produktywności, w czym pomagają również układy napędowe o wysokiej dynamice. Wartością dodaną zastosowanych rozwiązań jest pewność osiągnięcia wymaganej precyzji oraz sztywności podczas operacji toczenia, wiercenia, wytaczania oraz frezowania skomplikowanych części.

 

Nowa konstrukcja EMCO Maxxturn 45

Nowa konstrukcja Maxxturn 45
Wydajna tokarka MAXXTURN 45 stanowi idealne rozwiązanie do ekonomicznej i kompletnej obróbki części.


Rodzina maszyn MAXXTURN składa się obecnie z pięciu następujących modeli

MAXXTURN obejmuje pięć modeli: 25, 45, 65, 95 i 110. Podczas gdy trzy mniejsze uniwersalne tokarki o wysokiej wydajności wyposażone w przeciwwrzeciona stanowią idealne rozwiązanie dla ekonomicznej i kompletnej obróbki prętowej oraz części mocowanych w uchwytach, to wersje MAXXTURN 95 i 110 stanowią idealne rozwiązanie do obróbki wałów oraz kołnierzy Seria tokarek MAXXTURN charakteryzująca się bardzo dużymi prędkościami przejazdów i wyposażona w oś Y, napędzane narzędzia oraz precyzyjną oś C oferuje wszystko, czego potrzebują użytkownicy do wytwarzania wysokiej jakości skomplikowanych części przy zachowaniu rozsądnych kosztów produkcji.

 

Szeroki zakres wytwarzanych części

Seria MAXXTURN 45 tworzy podstawę dla wydajnej obróbki części precyzyjnych. Zakres produkowanych części jest bardzo szeroki począwszy od komponentów hydraulicznych, pneumatycznych, poprzez części maszyn, części dla przemysłu motoryzacyjnego, aż po komponenty z dziedziny inżynierii biomedycznej oraz z zakresu obróbki takich materiałów ceramicznych, kompozytowych oraz grafitu. Elementy łożysk ślizgowych i tocznych stanowi kolejny przykład niemal nieskończonych możliwości obróbczych tokarki serii Maxxturn 45.

 

Automatyzacja dopasowana do indywidualnych wymagań

W skład wyposażenia opcjonalnego wchodzi między innymi podajnik obrotowy tak zwany swing loader do automatycznego załadunku przygotówek-półfabrykatów oraz rozładunku obrobionych części. Ten  kompaktowy i zintegrowany z tokarką podajnik jest obsługiwany za pomocą   sterowania tokarki. Wyjątkowa kombinacja ruchu obrotowego i liniowego, realizowanego za pomocą serwonapędów gwarantuje prostą i szybką konfigurację podajnika dzięki czemu półfabrykaty na przykład w postaci odlewów, odkuwek można umieścić w urządzeniu mocującym w pozycji poziomej lub pionowej. Po zakończeniu obróbki gotowe części są transportowane poza obszar roboczy tokarki za pomocą chwytaka gotowych-obrobionych części.

 

Krótki podajnik prętów Sl1200

Krótki podajnik prętów Sl1200

 

Firma EMCO oferuje dwie wersje podajników: podajnik obrotowy (swing loader), stanowiący uniwersalny system załadunku dla wszystkich typów półfabrykatów oraz krótki podajnik prętów typ SL1200, jako doskonałe rozwiązanie do automatycznego podawania i ładowania prętów ciętych na długość.

 

Najważniejsze cechy tokarek serii MAXXTURN

Jedną z cech wyróżniających linię tokarek MAXXTUR jest oś Y, która została zaprojektowana jako kluczowy oraz integralny podzespół obrabiarki. Zapewnia to maksymalną stabilność maszyny, jak również najwyższą dokładność produkowanych części. Wyjątkowo duża szerokość pomiędzy prowadnicami suportu osi Y zapewnia stabilne wytaczanie i oferuje dodatkowe możliwości w zakresie obróbki kompletnej.

Kompaktowe przeciwwrzeciono to kolejny charakterystyczny podzespół tokarek serii MAXXTRUN, które przejmuje z wrzeciona głównego odpowiednio zorientowane części i zapewnia najwyższą dokładność wykonania drugiej strony obrabianego półfabrykatu. Eliminuje to konieczność ponownego mocowania obrabianych części i tym samym zwiększa produktywność poprzez skrócenie czasu wykonania części.

Promieniowa głowica narzędziowa z pojedynczym napędem oferuje przestrzeń dla 12 napędzanych oprawek narzędziowych VDI25. Serwomotor uruchamia narzędzia napędzane, oraz odpowiedzialny  jest za dwukierunkowe indeksowanie głowicy. Oprawki narzędziowe wyposażone w specjalne płytki pozycjonujące firmy EMCO z dużą dokładnością pozycjonowania umożliwiają łatwe i szybkie przezbrojenie tokarki bez potrzeby wykonywania czasochłonnych regulacji.

Klienci mogą wybierać – według uznania - pomiędzy sterowaniami:
Siemens 840 D SL/Opreate z interfejsem ShopTurn lub Fanuc 31B z interfejsem Manual-Guide. Obydwa sterowania zostały wyposażone w 22” ekran dotykowy.

 

Dane techniczne / Konstrukcja tokarek MAXXTURN

Łoże tokarki

Kompaktowe skośne łoże o kącie nachylenia 72° stanowi  rdzeń  tokarki. Zaprojektowane zostało  jako wyjątkowo sztywne i zwarte, wykonane ze stabilizowanej termicznie stali spawanej elektrycznie przez, co stanowi podstawę dla stabilnej i ekonomicznej produkcji. Zastosowanie stali zamiast żeliwa poprawia zwartość i sztywność konstrukcji oraz zapewnia doskonałe własności termiczne obrabiarek. Podstawa obrabiarki MAXXTURN 45 wypełniona jest specjalnym materiałem kompozytowym  pochłaniającym wibracje i tłumiącym rezonanse występujące podczas obróbki, co przekłada się bezpośrednio na perfekcyjne wykończenie i dokładność obrabianych części. Specjalne wzmocnienia zwiększają sztywność w strefach często narażonych na intensywne naprężenia. Dzięki specjalnej konstrukcji oraz technologii firmy EMCO łoże jest termicznie odizolowane od pozostałych podzespołów tokarki i odznacza się bardzo wysoką termostabilnością oraz tłumieniem drgań powstających w trakcie procesu obróbki skrawaniem.

Model MAXXTURN 45 jest wyposażony w liniowe prowadnice rolkowe z najwyższym możliwym napięciem wstępnym odporne na zużycie i osadzone na precyzyjnie obrobionych powierzchniach w celu zapewnienia jak najlepszej dynamiki pracy poszczególnych osi.  Te doskonałe właściwości gwarantują najwyższą jakość powierzchni wszystkich obrabianych części. Pokrywy prowadnic, a także dodatkowe osłony teleskopowe wykonane ze stali nierdzewnej zwiększają niezawodność oraz żywotność tokarki.

 

Wrzeciono główne

 

Model MAXXTURN 45 z wrzecionem o wysokiej mocy

Model MAXXTURN 45 - wysoka moc wrzeciona w połączeniu z optymalną krzywą momentu obrotowego zapewnia ekonomiczną wydajność skrawania stali, a także szybkobieżną obróbkę aluminium.

 

Wysoka moc wrzeciona w połączeniu z optymalną krzywą momentu obrotowego zapewnia ekonomiczną wydajność skrawania stali, a także szybkobieżną obróbkę aluminium. Wrzeciono główne przystosowane jest do obróbki prętów o średnicy do 45 mm. Solidna konstrukcja, wysokiej jakości oraz wymiary łożysk wrzeciona zapewniają szeroki zakres prędkości obrotowych w połączeniu z wyjątkową dokładnością oraz minimalnym biciem wrzeciona Symetrycznie zaprojektowany wrzeciennik z żebrami chłodzącymi zapewnia optymalną stabilność temperaturową.

 

Konik

W tokarkach MAXXTURN 45 w wersji z konikiem jest on ustawiony na liniowej prowadnicy rolkowej i może być automatycznie pozycjonowany w zakresie 510 mm. Kieł obrotowy ze stożkiem Morse’a MK4 jest bezpośrednio zintegrowany z konikiem i można go łatwo zdemontować wykorzystując klin dociskowy.

 

Przeciwwrzeciono

Tokarki MAXXTURN 45 serii S, które zostały wyposażone w przeciwwrzeciono, posiadają wrzeciennik umieszczony na oddzielnej liniowej prowadnicy rolkowej, pozycjonowany automatycznie w zakresie 510 mm. Wypychacz części z monitorowanym skokiem, chłodzeniem, czyszczeniem i przepływem chłodziwa przez środek przeciwwrzeciona pozwala na wysunięcie części obrobionej bezpośrednio do chwytaka- separatora gotowych części.

 

Promieniowa głowica narzędziowa

12-pozycyjna promieniowa głowica rewolwerowa VDI 25 z 12 gniazdami dla narzędzi napędzanych pojedynczym napędem i systemem szybkiej zmiany narzędzi. Dzięki przełącznikowi Override operator jest w stanie kontrolować prędkość indeksowania głowicy w dowolnym i wybranym przez siebie momencie. Oprawki narzędziowe wyposażone w specjalne płytki pozycjonujące firmy EMCO  z duża dokładnością pozycjonowania umożliwiają  łatwe i szybkie przezbrojenie tokarki bez potrzeby wykonywania czasochłonnych regulacji.

 

Oś C / wrzeciona głównego oraz przeciwwrzeciona (w zależności od modelu)

Oś C jest częścią standardowego wyposażenia tokarki. Pozwala na pozycjonowanie wrzeciona z dokładnością do 0,001 °.Bezpośredni bezstykowy przetwornik obrotowy bez napędu pasowego gwarantuje dokładność ruchu osi C, a także precyzyjne frezowanie konturów. Za pomocą  hamulca  można zablokować wrzeciono główne lub przeciwwrzeciono we właściwej pozycji do w celu wykonania  dowolnego rodzaju  operacji wiercenia i frezowania.

 

Oś Y (w zależności od modelu  tokarki)

Oś Y jest zintegrowana z konstrukcją tokarki i została umiejscowiona pod kątem 90° w stosunku do osi X. Takie rozwiązanie pozwoliło na zwiększenie konstrukcji oraz sztywność suportu osi Y i jest podstawą dla operacji wydajnego toczenia, wiercenia oraz frezowania.

 

Napędy

Wysoce dynamiczne silniki synchroniczne we wszystkich osiach liniowych ze wstępnie naprężonymi śrubami kulowymi zapewniają wysoką dynamikę, siłę posuwu osi oraz wysoką dokładność pozycjonowania.

 

System pomiarowy

Inkrementalne systemy pomiarowe są zintegrowane we wszystkich osiach liniowych.

 

Jednostka mocująca

Urządzenie mocujące to przelotowy cylinder hydrauliczny przystosowany do obróbki prętów o średnicy do 45 mm, zawierający programowalne monitorowanie skoku uchwytów mocujących oraz bezpośredni system pomiarowy.

 

Układ centralnego smarowania

Tokarka MAXXTURN 45 wyposażona jest w układ centralnego smarowania z oszczędnym smarowaniem impulsowym, opartym o zintegrowany monitoring ciśnienia oraz podawania ilości środka smarnego.

 

System chłodzenia

Wewnętrzne doprowadzanie chłodziwa przez interfejs VDI do głowicy narzędziowej oraz oprawek narzędziowych zapewnia optymalne chłodzenie i smarowanie podczas procesu obróbki. Ponadto  dodatkowo zainstalowany przewód chłodzący pozwala na czyszczenie urządzeń, uchwytów  mocujących  oraz obszaru roboczego tokarki.

 

System hydrauliczny

System hydrauliczny to wysokociśnieniowy, kompaktowy system z pompą oraz filtrem  zamontowanym w głowicy pompy pozwalający precyzyjnie regulować ciśnienie zacisku, co jest absolutnie konieczne do mocowania części obrabianych zarówno we wrzecionie głównym oraz w przeciwwrzecionie. Dzięki kompaktowej konstrukcji zajmuje on niewielką powierzchnię.

 

Obudowa

Obudowa tokarki jest całkowicie zamknięta. Aby zapobiec obrażeniom operatora drzwi przestrzeni roboczej monitorowane są za pomocą wyłączników bezpieczeństwa i zostały wyposażone w dużą szybę inspekcyjną wykonaną z bezpiecznego hartowanego szkła.

 

Separator gotowych części (opcjonalnie)

Sterowana pneumatycznie jednostka usuwa gotowe części z wrzeciona głównego lub przeciwwrzeciona. Obrobione części są transportowane do pojemnika umieszczonego poza obszarem roboczym tokarki. Maksymalna długość gotowych części 120 mm, średnica maksymalna ø 45 mm, maksymalna waga części 2 kg.

 

Rozwiązania EMCONNECT

EMCONNECT, cyfrowy asystent procesów kompleksowo integrujący aplikacje systemowe klienta w środowisku sterowania obrabiarkami i przepływu produkcji  zapewnia łączność i dostęp do sieci  w środowisku produkcyjnym. W celu stworzenia bardziej wydajnych procesów roboczych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej niezawodności i wydajności maszyn EMCO we wszystkich trybach pracy procedury operacyjne skupiają się na wymaganiach użytkowników obrabiarek.

Dzięki EMCONNECT użytkownicy mogą uzyskać dostęp do istotnych dodatkowych funkcji ,danych i systemów bezpośrednio z panelu sterowania maszyny. Niezwykle elastyczny, modułowy system EMCO umożliwia nawet wdrażanie spersonalizowanych i opracowanych przez klienta aplikacji, co sprawia, że EMCONNECT jest kluczem do zoptymalizowania procesów produkcyjnych i zwiększenia wydajności.

Zakres dostępnych aplikacji jest na bieżąco rozszerzany. Na przykład aplikacja Option Shopfloor Data może posłużyć do zbierania danych maszynowych i operacyjnych. Zapewnia kompleksowy monitoring wszystkich obrabiarek, a także organizację procesów w obszarze produkcji.  Rozwiązanie to działa niezależnie od rodzaju obrabiarki oraz zapewnia mobilny monitoring aktualnego statusu obrabiarki za pomocą smartfonu lub tabletu PC.

Firma EMCO obecnie opracowuje rozwiązanie EMCONNECT Data Service, które ma zminimalizować przestoje w produkcji, wspomagając ukierunkowaną konserwację zapobiegawczą. Pierwsza wersja tej aplikacji zostanie przedstawiona na stoisku firmy podczas najbliższych targów branżowych.

 

Dane techniczne:

MAXXTURN 45  
Maks. przelot dla pręta [mm] Ø 45 (opcjonalnie: Ø 51)
Maks. prędkość [obr./min]  
Wrzeciono główne 0 – 7000
Przeciwwrzeciono 0 - 7000
Narzędzia napędzane 0 - 8000
Maks. moc napędu [kW]  
Wrzeciono główne / przeciwwrzeciono 15 / 15
Maks. przejazd [mm]  
X 160
Y +40 / -30
Z 510
Szybki przejazd w osiach  X/Y/Z [m/min] 24 / 10 / 30
Liczba oraz typ mocowania oprawek narzędziowych 12 x VDI 25
Liczba narzędzi napędzanych 12

 

Dostępne rodzaje sterowań:
Siemens 840 D sl/Operate
Fanuc 31B

Dostępne modele tokarek MAXXTURN 45 

  • MT 45 MY: Wersja z konikiem, narzędziami napędzanymi i osią Y 
  • MT 45 S: Wersja z przeciwwrzecionem bez narzędzi napędzanych 
  • MT 45 SM: Wersja z przeciwwrzecionem i narzędziami napędzanymi
  • MT 45 SMY: Wersja z przeciwwrzecionem, narzędziami napędzanymi i osią Y

 

 

Źródło: EMCO

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia MAXXTURN 45: Najlepsza wydajność - w najlepszej cenie

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy