ENG FB kontakt

24.01.2021

Strona główna Aktualności Wydarzenia MiR500 – autonomiczny robot mobilny optymalizuje produkcję w Schneider Electric

MiR500 – autonomiczny robot mobilny optymalizuje produkcję w Schneider Electric

09-12-2020

Mobile Industrial Robots (MiR) – jedna z czołowych firm na rynku autonomicznych robotów mobilnych (autonomous mobile robots, AMR) – wdrożył w zakładzie Schneider Electric Industries w Bukownie robota MiR500. Autonomiczny robot transportuje między produkcją a magazynem wyroby o masie do 400 kg. Takie rozwiązanie sprzyja optymalizacji logistyki wewnętrznej i obniżeniu kosztów produkcji. Decyzja o wyborze robota MiR była podyktowana jego elastycznością, bezpieczeństwem pracy, udźwigiem oraz prostotą obsługi.

 

Obniżenie kosztów

Schneider Electric Industries Bukowno szacuje, że okres zwrotu z inwestycji w autonomicznego robota mobilnego MiR500 będzie krótki. Wdrożenie robota pozwoliło bowiem zredukować koszty logistyki wewnętrznej, a także liczbę zużywanych palet. Odciążyło pracowników od monotonnych zajęć i pozwoliło przekierować ich do realizacji bardziej skomplikowanych zadań.

Mobilny robot transportuje dwie warstwy produktów na jednej palecie. Dzięki temu nie tylko oszczędza się palety, ale także można załadować więcej towaru na ciężarówkę. W ten sposób obniża się koszty transportu.

MiR500 pracuje przez całą dobę, w systemie trójzmianowym. Wykonuje osiem typów pętli, po około 140 m każda, w sumie 5,5÷6 km w ciągu jednej zmiany. Po otrzymaniu od magazyniera misji robot pobiera pustą paletę z magazynu i jedzie z nią na linię produkcyjną. Następnie odstawia pustą paletę na stojak, a zabiera paletę z gotowymi wyrobami i wraca z nią na magazyn. Jeżeli po dojechaniu do magazynu nie ma misji do wykonania, automatycznie odjeżdża i ładuje się.

 

Autonomiczne roboty mobilne MiR pozwalają firmom na optymalizację transportu wewnętrznego bez zmian w rozplanowaniu zakładu, oferują duży udźwig, są elastyczne i intuicyjne w obsłudze. Zalety te dostrzegli inżynierowie Schneider Electric Industries Bukowno – mówi Łukasz Mąka, menedżer ds. robotów MiR, Astor.

 

 

Pełna kontrola nad pracą robota

Moduł MiR Pallet Lift do podnoszenia – w który wyposażono robota MiR500 – ułatwia dźwiganie palet ze stelaża MiR Pallet Rack. Czujniki I/O połączone z siecią Wi-Fi przekazują na bieżąco pozycję robota. Pozwala to na ciągłe monitorowanie trasy transportowanych palet. W używanym w fabryce w Bukownie systemie kontroli SE Andon dostępne są informacje o wszystkich zamówieniach, parametrach i misjach robota.

Po kilku miesiącach w Schneider Electric na tyle zoptymalizowano transport wewnętrzny, że możliwe było podłączenie robota do kolejnego procesu produkcyjnego. Stary układ AGV typu line follower nie pozwalał na przedstawienie linii. Dzięki elastyczności robota MiR500 udało się szybko, bez dodatkowych kosztów i angażowania firmy zewnętrznej, przeorganizować przestrzeń wewnątrz zakładu.

 

 

Większe bezpieczeństwo

Lasery 360° stopni śledzą bez przerwy otoczenie robota mobilnego i gwarantują bezpieczeństwo. W porównaniu z wykorzystywanym wcześniej wózkiem AGV, który mógł przeoczyć obecność człowieka na swojej drodze, robot MiR500 pracuje w bezpieczny sposób w dynamicznym środowisku – wykrywa ludzi oraz maszyny i zatrzymuje się lub omija pracowników czy przeszkody. Kamery 3D i skanery laserowe to standardowe wyposażenie robotów mobilnych MiR.

Zapewnieniu bezpieczeństwa służy także sygnalizacja dźwiękowa i świetlna. Przed wjazdem do pomieszczeń, w których mogą się znajdować ludzie, MiR500 sygnalizuje dźwiękiem swoją obecność i odczekuje zaprogramowany czas. Robota wyposażono w blue spot – niebieskie światło obowiązkowe w Schneider Electric dla poruszających się maszyn.

 

Wdrożenie robota MiR500 zostało dobrze odebrane przez zespół inżynierów. Korzyści dostrzegają zwłaszcza magazynierzy, według których obsługa MiR500 jest bardzo prosta, a webowy interfejs – przyjazny dla użytkownika. Doceniają oni także ilość miejsca, którą udało się odzyskać po usunięciu wózków wykorzystywanych przez AGV – mówi Marcin Hat, inżynier ds. automatyzacji procesów produkcyjnych w Schneider Electric.

 

 

Schneider Electric korzysta z robotów MiR także w fabrykach w Bułgarii, we Francji i Włoszech.

 

Mobile Industrial Robots (MiR) rozwija i wprowadza na rynek najbardziej zaawansowaną linię współpracujących i bezpiecznych autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które szybko, łatwo i efektywnie kosztowo zarządzają wewnętrzną logistyką, dając pracownikom swobodę podejmowania bardziej wartościowych działań. Innowacyjne roboty MiR zainstalowano już w setkach średnich i dużych międzynarodowych przedsiębiorstw. Firma ma globalną sieć dystrybucji w ponad 60 krajach. W 2019 r. przychód MiR wyniósł 44 mln USD. Założona i prowadzona przez doświadczonych duńskich specjalistów w dziedzinie robotyki firma MiR ma swoją siedzibę w Odense w Danii.

 

 

 

Źródło: Mobile Industrial Robots, www.mobile-industrial-robots.com

Strona główna Aktualności Wydarzenia MiR500 – autonomiczny robot mobilny optymalizuje produkcję w Schneider Electric

Nasze propozycje

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego
Włodzimierz Choromański, Iwona Grabarek, Maciej Kozłowski:

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego

Wydawnictwo Naukowe PWN

W publikacji znajdują się charakterystyki pojazdów autonomicznych o różnym poziomie autonomizacji – L3-L5,...

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych
Krzysztof Zymonik

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych

Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej

W książce zawarto podstawową wiedzę z zakresu prawa cywilnego, prawa handlowego i prawa pracy, potrzebną...

Jak myślą inteligentne maszyny
Sean Gerrish (tłum. Filip Fierek)

Jak myślą inteligentne maszyny

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka zawiera przegląd przełomowych odkryć w obszarze AI i uczenia maszynowego, które uczyniły dzisiejsze...

The Plastics Paradox: Facts for a Brighter Future
Chris DeArmitt

The Plastics Paradox: Facts for a Brighter Future

Phantom Plastics LLC

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych poleca publikację autorstwa dr. Chrisa DeArmitta, członka the...

Nasi partnerzy