ENG FB kontakt

26.03.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Oprogramowanie napędem innowacji

Oprogramowanie napędem innowacji

15-03-2018

Trudno wyobrazić sobie koncepcję Przemysłu 4.0 bez oprogramowania, które już dziś zwiększa wartość dodaną generowaną przez maszyny. Najnowocześniejsze oprogramowanie wpływa na konkurencyjność przedsiębiorstwa oraz czas wprowadzania nowych produktów na rynek. W fabryce przyszłości będzie odgrywać jeszcze ważniejszą rolę modułowe, mobilne i połączone komponenty zyskają dzięki niemu niezbędną inteligencję.

 

 

Ogromny potencjał w tym obszarze potwierdza oferta Connected Automation firmy Bosch Rexroth. Cechą charakterystyczną oprogramowania firmy Bosch Rexroth jest otwarta architektura z interfejsem Open Core (OCI) na czele. Zapewnia ona bezpośredni dostęp do funkcji sterowania oraz stanowi podstawę efektywnego projektowania. Sterowniki, napędy czy komponenty automatyki można konfigurować oraz kontrolować w sposób spójny i ujednolicony.

Dzięki modułom i szablonom funkcji, standardowe aplikacje tworzone są w bardzo prosty sposób – wystarczy wprowadzić odpowiednie parametry. Dla bardziej zaawansowanych środowisk dostępne są również nowoczesne środowiska i popularne języki programowania wysokiego poziomu, które można bez ograniczeń wykorzystać do programowania rozwiązań przemysłowych. Symulacja pracy maszyn i obiektów przemysłowych skraca szybkość oraz jakość testowania - zwiększa to ich bezpieczeństwo, a jednocześnie przyspiesza wprowadzanie na rynek nowych produktów. Dzięki obsłudze zarówno dedykowanego środowiska OCI jak i protokołów z rodziny OPC, rozwiązania firmy Bosch Rexroth z zakresu automatyki są coraz lepiej przygotowane do obsługi środowisk I4.0 oraz IoT (Przemysłowego Internetu Rzeczy).

W obszarze systemów CNC firma Bosch Rexroth stale rozwija swoją platformę MTX, która w wersji 14 została rozszerzona o nowe funkcje obróbki obejmujące wiele technologii, nawet z 60 kanałami i 250 osiami. W dedykowanym oprogramowaniu na platformie MTX pojawiło się wiele nowych lub ulepszonych bibliotek oraz aplikacji w zakresie gięcia, toczenia, frezowania, szlifowania, tłoczenia, wykrawania, cięcia strumieniem wody i przenoszenia obrotowego. Dzięki innowacyjnym funkcjom można wytwarzać produkty w małych partiach, również za pomocą przemysłowych drukarek 3D. Ponadto, otwarta architektura umożliwia dodawanie funkcji dostosowanych do wymagań klienta.

Nowoczesne oprogramowanie jest również wykorzystywane w systemach kontrolera ruchu MLC firmy Bosch Rexroth. Gotowe do użycia zestawy narzędzi przeznaczone do obsługi robotów, sterowniki PLC, funkcje bezpieczeństwa, zintegrowane funkcje serwonapędów oraz kompleksowy sterownik ruchu pozwalają na standaryzację platform sterujących, które są przeznaczone dla firm wyspecjalizowanych m.in. w produkcji i pakowaniu. Zestaw funkcji narzędziowych Generic Application Template (GAT) automatycznie generuje modułowe programy dla maszyn oparte na standardach IEC 61131-3 i PLCopen PLC. W przypadku złożonych aplikacji pozwala to zredukować niezbędny nakład prac inżynieryjnych nawet o 60%. Za pomocą zestawu funkcji narzędziowych CamBuilder można tworzyć i symulować w postaci graficznej elektroniczne krzywki. Po udanej symulacji bloki funkcyjne sterowników są automatycznie generowane, co znacznie ogranicza występowanie błędów powstałych na skutek ręcznego ich tworzenia.

Kolejną innowacją software’ową w ofercie Bosch Rexroth jest możliwość przekształcenia sterowników PLC (Programmable Logic Control) w ILC (IoT Logic Control) za pomocą zestawów funkcji narzędziowych, takich jak Open Core Interface. System PLC ILC w wersji 14 z obsługą IoT pomaga w konstruowaniu specjalistycznych maszyn, systemów logistycznych i systemów automatyki ogólnej oraz umożliwia ich łatwe połączenie ze środowiskiem IIoT. Oprócz rozwiązań Sercos, ProfiNET i EthernetIP oprogramowanie ILC w wersji 14 oferuje nowe narzędzie EtherCAT Softmaster do kontrolowania współpracy z urządzeniami wejścia/wyjścia.

Źródło: Bosch Rexroth Sp. z o.o.

Nasze propozycje

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Roman Gieleta

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami

Redakcja Wydawnictw WAT

Podręcznik jest zbiorem rozwiązanych zadań z podstawowych działów wytrzymałości materiałów. Jest...

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy
Grzegorz Lindenberg

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Wydawnictwo Otwarte

Autor opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja....

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione
Wit Grzesik

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja ta stanowi bogate kompendium wiedzy o procesie skrawania i jego zastosowaniach w przemyśle. W...

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania
Andrzej Jaskulski

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik jest przeznaczony dla osób, które chcą się nauczyć projektowania wyrobów (obejmującego...

Nasi partnerzy