ENG FB kontakt

21.01.2021

Strona główna Aktualności Wydarzenia Otwieramy w Polsce pierwszy europejski oddział KES Machine

Otwieramy w Polsce pierwszy europejski oddział KES Machine

Wywiad z Grzegorzem Kordalskim, właścicielem firmy KES Machine

08-10-2020

Firma KES Machine została założona w 2000 r. w Stanach Zjednoczonych przez Polaka Grzegorza Kordalskiego. KES Machine oferuje kompleksowy serwis maszyn CNC, ich modernizację, kalibrację i kompensację błędów. Specjalizuje się w wolumetrycznej kompensacji maszyn. W tym roku firma rozpoczęła ekspansję po drugiej stronie oceanu, otwierając pierwszy oddział w Polsce, jednocześnie nawiązując współpracę z Technikum Łączności w Gdańsku.

Firma KES Machine specjalizuje się w naprawach, modernizacji oraz kompensacji błędów obrabiarek CNC. Proszę powiedzieć coś więcej o Państwa działalności

Firma KES Machine powstała z potrzeby rynku. Rozwijająca się branża maszyn CNC potrzebowała zaplecza serwisowego. Takie były początki. Do tego doszły modernizacja starszych maszyn, a następnie kalibracja i kompensacja błędów, ponieważ przemysł wymagał coraz dokładniejszych obrabiarek.

Jesteśmy na tym rynku już od 20 lat i potrafimy się zająć tak samo starszymi maszynami, jak i tymi najnowszymi. W USA prowadzimy kompleksowy serwis.

W Polsce jest dużo firm oferujących serwis obrabiarek CNC, więc na razie ograniczymy się tu do szeroko rozumianej kompensacji błędów maszyn. Będziemy obserwować polski rynek i dostosowywać się do niego ze swoimi usługami.

No właśnie, do tej pory firma działała na rynku amerykańskim. W tym roku otwieracie pierwszy oddział w Europie – i to właśnie w Polsce. Dlaczego wybraliście ten region?

Jestem założycielem i właścicielem firmy KES Machine. Na stałe mieszkam w USA, ale urodziłem się i wykształciłem w Polsce. Z Krzysztofem Siergiejczykiem, który został kierownikiem polskiego oddziału, znamy się jeszcze z czasów szkolnych.

Często odwiedzam Polskę i również z powodów sentymentalnych wybrałem ją jako pierwszy kraj na kontynencie europejskim. Nie znaczy to jednak, że ekspansja firmy w Europie ograniczy się tylko do Polski.

Firma KES Machine jest prekursorem pomiarów i kompensacji wolumetrycznej maszyn. Jako jedyna w Polsce będzie wykonywać pomiary interferometrem laserowym XM-60 firmy Renishaw. Jakie korzyści uzyskają dzięki temu klienci w naszym kraju?

Kompensacja wolumetryczna błędów obrabiarki CNC zapewnia bardzo dużą dokładność i powtarzalność obróbki. Daje lepsze rezultaty niż stosowana do tej pory kompensacja liniowa, ponieważ kompensuje błędy w sześciu stopniach swobody. Mamy już przykłady na to, że maszyny, które wcześniej miały problemy chociażby z prostopadłościami, po kompensacji wolumetrycznej „prostują się”. Każdy element wykonany na takiej obrabiarce jest zgodny z dokumentacją zamawiającego. Dokładna obrabiarka oszczędza czas, a co za tym idzie – pieniądze, w myśl powiedzenia, że czas to pieniądz.

 

Odbiór pierwszego w Polsce interferometru XM-60. Od lewej: Grzegorz Kordalski, właściciel i prezes KES Machine, Grzegorz Krajewski, dyrektor sprzedaży Renishaw, Krzysztof Siergiejczyk, kierownik oddziału KES Machine w Polsce

 

Ponieważ firma KES Machine jest certyfikowanym laboratorium ISO 17025, ma możliwość wydawania certyfikatów do kompensowanych maszyn. Takie certyfikaty pozwalają na start w przetargach, w których są one wymagane.

Poza tym możemy się stać niezależnym ekspertem podczas zakupu obrabiarki. Daje to obu stronom – sprzedającemu i kupującemu – gwarancję, że maszyna spełnia założenia specyfikacji. Kupujący jest pewny, że zakupiona obrabiarka jest tak dokładna, jak sobie tego zażyczył, a sprzedający ma potwierdzenie, że tak dokładną maszynę dostarczył i nie będzie miał żadnych reklamacji związanych z tą sprzedażą.

Firma KES Machine podpisała umowę o współpracy z Technikum Łączności w Gdańsku. W jej ramach powstało laboratorium do nauki pomiarów i kompensacji błędów maszyn CNC. Czy może Pan przybliżyć naszym czytelnikom, na czym polega ta współpraca?

Zakupiliśmy i wyposażyliśmy laboratorium w Technikum Łączności w Gdańsku we frezarskie centrum obróbkowe, interferometr laserowy i urządzenie Ballbar. Chcemy dać szansę uczącej się tam młodzieży na poznanie budowy i obsługi obrabiarek CNC, jak również na zdobycie umiejętności pomiaru i kompensacji błędów. Opracowaliśmy czteroletni program nauczania i będziemy prowadzić zajęcia z młodzieżą. Mamy nadzieję, że to pomoże wykształcić bardzo dobrych fachowców, których teraz brakuje na rynku pracy.

Jaki sektor przemysłowy będzie najbardziej zainteresowany ofertą Pana firmy?

Swoje usługi chcemy skierować do wszystkich firm pracujących z maszynami CNC. Mam na myśli zarówno tych, którzy prowadzą produkuję, jak również producentów maszyn CNC.

Dziękujemy za rozmowę. Życzymy wielu sukcesów w rozwoju polskiego oddziału KES Machine.

 

Od lewej: Grzegorz Kordalski, właściciel i prezes firmy KES Machine, Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta miasta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych, Jadwiga Piechowiak dyrektor Zespołu Szkół Łączności i Krzysztof Siergiejczyk kierownik oddziału KES Machine w Polsce

 

Rozmawiała: Monika Kaczmarek

Strona główna Aktualności Wydarzenia Otwieramy w Polsce pierwszy europejski oddział KES Machine

Nasze propozycje

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego
Włodzimierz Choromański, Iwona Grabarek, Maciej Kozłowski:

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego

Wydawnictwo Naukowe PWN

W publikacji znajdują się charakterystyki pojazdów autonomicznych o różnym poziomie autonomizacji – L3-L5,...

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych
Krzysztof Zymonik

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych

Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej

W książce zawarto podstawową wiedzę z zakresu prawa cywilnego, prawa handlowego i prawa pracy, potrzebną...

Jak myślą inteligentne maszyny
Sean Gerrish (tłum. Filip Fierek)

Jak myślą inteligentne maszyny

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka zawiera przegląd przełomowych odkryć w obszarze AI i uczenia maszynowego, które uczyniły dzisiejsze...

The Plastics Paradox: Facts for a Brighter Future
Chris DeArmitt

The Plastics Paradox: Facts for a Brighter Future

Phantom Plastics LLC

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych poleca publikację autorstwa dr. Chrisa DeArmitta, członka the...

Nasi partnerzy