ENG FB kontakt

14.04.2021

Strona główna Aktualności Wydarzenia Pandemia skłania polskie firmy produkcyjne do zainteresowania się transformacją cyfrową

Pandemia skłania polskie firmy produkcyjne do zainteresowania się transformacją cyfrową

04-03-2021

Pandemia COVID-19 przyniosła wzrost zapotrzebowania na transformację cyfrową, która jest ściśle związana z szybszą adaptacją chmury – takie wnioski płyną z informacji zebranych przez PMR na zlecenie firmy Dassault Systèmes. Badanie, zatytułowane „Gotowość polskich firm produkcyjnych na transformację cyfrową i migrację do chmury. Analiza sytuacji w obliczu pandemii COVID-19”, przeprowadzono w okresie wrzesień–listopad 2020 r. wśród przedstawicieli 105 średnich i dużych firm produkcyjnych z sektorów: transport i mobilność, urządzenia przemysłowe, lotnictwo oraz home & lifestyle.

Z badania wynika, że chociaż 73% przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce odczuło negatywne skutki pandemii COVID-19, firmy te stosunkowo dobrze sobie poradziły w nowej sytuacji. Jedna trzecia z nich pozytywnie ocenia swoją kondycję finansową w 2020 r. w porównaniu z rokiem poprzednim, a dla ponad połowy wyniki będą porównywalne rok do roku. Więcej niż połowa badanych firm uważa jednak, że pandemia negatywnie wpłynie na ich sektor w 2021 r.

W rezultacie pandemii 42% firm zmieniło priorytet biznesowy: chcą w większym stopniu zadbać o dotychczasowych klientów oraz podejmować działania mające na celu pozyskiwanie nowych. Na podium kluczowych potrzeb znalazły się także: wzrost efektywności biznesowej oraz innowacyjność w zakresie produktów i usług. Okres pandemii wyraźnie pokazał menedżerom IT potrzebę wdrożenia skuteczniejszych procesów produkcyjnych, ponieważ dotychczasowe systemy w wielu przypadkach okazały się niewystarczające.

 

 

Transformacja cyfrowa – potrzeba edukacji rynku

Zdecydowana większość firm w Polsce (73%) zna pojęcie transformacji cyfrowej. Termin ten wiąże się dla nich głównie z:

  • automatyzacją i integracją procesów produkcyjnych (80%),
  • wdrażaniem cyfrowych narzędzi wspierających procesy sprzedażowe i marketingowe (77%),
  • rozwojem usług zdalnych (71%),
  • wdrażaniem zaawansowanych narzędzi i systemów informatycznych (67%),
  • przejściem na rozwiązania chmurowe (66%),
  • nowymi technologiami zwiększającymi produktywność i efektywność pracowników (65%).

Według badania 6 na 10 firm jest obecnie w trakcie wdrażania różnych rozwiązań z obszaru transformacji cyfrowej. Tylko 14% badanych w ogóle nie planuje tego typu działań. Firmy te deklarują, że nie wiedzą, jakie korzyści może przynieść cyfrowa transformacja, na jakie obszary działalności przedsiębiorstwa może wpłynąć i do kogo się zwrócić w sprawie wdrożenia.

Brak wystarczającej wiedzy widać też w przypadku 14% ankietowanych firm, które deklarują, że zakończyły już proces cyfrowej transformacji. Utożsamiają ją głównie z wdrożeniem rozwiązań umożliwiających pracę zdalną. Pokazuje to, jak duża jest wciąż potrzeba edukacji rynku na temat istoty i kompleksowości procesu cyfrowej transformacji.

 

 

33% badanych firm planuje migrację do chmury

Badanie PMR pokazuje także, że doświadczenia firm związane z sytuacją kryzysową przyspieszą działania w kierunku szerszej adaptacji rozwiązań opartych na chmurze: co trzecia ankietowana firma potwierdziła, że planuje migrację do chmury w najbliższych dwóch–trzech latach.

Firmy, które stosują już rozwiązania chmurowe, wśród kluczowych korzyści wdrożenia wymieniają: umożliwienie pracy zdalnej, optymalizację kosztów, zmniejszenie zapotrzebowania na wyspecjalizowany personel IT, niezależność od awarii sprzętu, dodatkową ochronę i wsparcie czy większą elastyczność.

Pełna wersja badania (w języku polskim) jest dostępna na stronie: https://discover.3ds.com/pl/cloud-and-digital-transformation-readiness.

 

Źródło: Dassault Systèmes

Strona główna Aktualności Wydarzenia Pandemia skłania polskie firmy produkcyjne do zainteresowania się transformacją cyfrową

Nasze propozycje

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji
Jacek Kabziński

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji

Wydawnictwo Naukowe PWN

Teoria sterowania jest elementarnym językiem, który pozwala zrozumieć i efektywnie projektować układy...

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0
Sandra Grabowska, Michalene Grebski, Wes Grebski, Radosław Wolniak

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0

CeDeWu

Wybór zawodu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć młody człowiek. Książka powstała z...

Cyfryzacja w zarządzaniu
Aleksandra Laskowska-Rutkowska (red.)

Cyfryzacja w zarządzaniu

CeDeWu

Cyfryzacja w zarządzaniu to oryginalne i pionierskie na polskim rynku wydawniczym opracowanie dotyczące...

Przemysł 4.0 w organizacjach. Wyzwania i szanse dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw
Anna Michna, Jan Kaźmierczak (red.)

Przemysł 4.0 w organizacjach. Wyzwania i szanse dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

CeDeWu

W monografii przedstawiono wyniki badań empirycznych dotyczących całokształtu kontekstów organizacyjnych...

Nasi partnerzy