ENG FB kontakt

24.08.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Rekord robotyzacji w USA

Rekord robotyzacji w USA

Jak podało Stowarzyszenie na rzecz Postępu Automatyzacji (3A) w USA w 2018 r. łącznie zainstalowano 28 478 robotów, co oznacza wzrost o ok. 16% rok do roku.

28-02-2019

W zeszłym roku amerykańskie firmy zainstalowały więcej robotów niż kiedykolwiek wcześniej. Tanie i elastyczne maszyny są już coraz powszechniej wykorzystywane niemal we wszystkich gałęziach gospodarki.

Według 3A (www.a3automate.org) w 2018 roku zakupiono o 16% więcej robotów przemysłowych niż w 2017 r. W sumie zainstalowano aż 28 478 takich urządzeń. Najwięcej z nich w przemyśle spożywczym i dóbr konsumpcyjnych. Tu wzrost robotyzacji wyniósł aż 60% w porównaniu z 2017 rokiem. Podobnie szybki poziom robotyzacji (plus 50%) nastąpił w fabrykach półprzewodników i elektroniki użytkowej. W przemyśle metalurgicznym pracowało 13% więcej robotów niż w poprzednim okresie.

 

 

Liczba robotów wzrosła praktycznie w każdym sektorze gospodarki z wyjątkiem przemysłu motoryzacyjnego. W 2018 r. producenci samochodów zmniejszyli zapotrzebowanie na roboty po wcześniejszym wprowadzeniu dużej serii maszyn do produkcji nowych modeli samochodów ciężarowych.

Bob Doyle, wiceprezes stowarzyszenia 3A powiedział, że automatyzacja wykracza daleko poza tradycyjne przyczółki, tj. poza zakłady montażu samochodów i innych dużych producentów i coraz częściej obejmuje magazyny i małe fabryki. Jedną z nich jest Metro Plastics Technologies Inc, firma rodzinna zlokalizowana w Noblesville w stanie Indiana. Metro Plastics Technologies zatrudnia zaledwie 125 pracowników i rozpoczęła swoją działalność w latach 70. W marcu firma kupiła pierwszego robota, autonomiczną maszynę, która transportuje gotowe części z obszaru produkcji do działu kontroli jakości. Wcześniej odbywało się to na trzech wózkach widłowych kierowanych przez ludzi.

Nacisk na automatyzację w USA rośnie, ponieważ firmy starają się obniżyć koszty na coraz trudniejszym dla nich rynku pracy. Wiele firm, które rozważały zatrudnienie pracowników z zagranicy, w kontekście wojen handlowych prowadzonych przez administrację Trumpa, uznaje automatyzację za najlepszy sposób utrzymania konkurencyjności.

 

Źródło: Reuters, fot. Fanuc

 

Przeczytaj też:

 

Integracja informatyczna kluczowym aspektem środowiska wytwórczego w Przemyśle 4.0 (plik PDF)

Zintegrowane stanowisko do testów środowiskowych interfejsów do chwytania oraz dokowania, stosowanych w robotyce kosmicznej – TesVAC MGSE (plik PDF)

Robotyzacja procesów produkcyjnych

 

Nasze propozycje

Lutowanie w budowie maszyn
Jerzy Nowacki, Marcin Chudziński, Przemysław Zmitrowicz

Lutowanie w budowie maszyn

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka jest poświęcona lutowaniu – jednej z najstarszych metod spajania. Przedstawiono w niej...

Podstawy projektowania hydraulicznych maszyn zębatych
Jarosław Stryczek

Podstawy projektowania hydraulicznych maszyn zębatych

Wydawnictwo PWN

Autor zajmuje się hydraulicznymi maszynami zębatymi od ponad 40 lat. Początkowo pracował sam, od...

Mieczysław Wolfke. Gdyby mi dali choć pół miliona... Biografia
Krzysztof Petelczyc, Ewelina Kędzierska

Mieczysław Wolfke. Gdyby mi dali choć pół miliona... Biografia

Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej

Biografia Mieczysława Wolfkego to książka o człowieku zakochanym w nauce, ale też patriocie, który...

Robotization of production processes
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk

Robotization of production processes

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka wprowadza czytelnika w tematykę dotyczącą jednej z najszybciej rozwijających się technologii...

Nasi partnerzy