ENG FB kontakt

21.05.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Rekord robotyzacji w USA

Rekord robotyzacji w USA

Jak podało Stowarzyszenie na rzecz Postępu Automatyzacji (3A) w USA w 2018 r. łącznie zainstalowano 28 478 robotów, co oznacza wzrost o ok. 16% rok do roku.

28-02-2019

W zeszłym roku amerykańskie firmy zainstalowały więcej robotów niż kiedykolwiek wcześniej. Tanie i elastyczne maszyny są już coraz powszechniej wykorzystywane niemal we wszystkich gałęziach gospodarki.

Według 3A (www.a3automate.org) w 2018 roku zakupiono o 16% więcej robotów przemysłowych niż w 2017 r. W sumie zainstalowano aż 28 478 takich urządzeń. Najwięcej z nich w przemyśle spożywczym i dóbr konsumpcyjnych. Tu wzrost robotyzacji wyniósł aż 60% w porównaniu z 2017 rokiem. Podobnie szybki poziom robotyzacji (plus 50%) nastąpił w fabrykach półprzewodników i elektroniki użytkowej. W przemyśle metalurgicznym pracowało 13% więcej robotów niż w poprzednim okresie.

 

 

Liczba robotów wzrosła praktycznie w każdym sektorze gospodarki z wyjątkiem przemysłu motoryzacyjnego. W 2018 r. producenci samochodów zmniejszyli zapotrzebowanie na roboty po wcześniejszym wprowadzeniu dużej serii maszyn do produkcji nowych modeli samochodów ciężarowych.

Bob Doyle, wiceprezes stowarzyszenia 3A powiedział, że automatyzacja wykracza daleko poza tradycyjne przyczółki, tj. poza zakłady montażu samochodów i innych dużych producentów i coraz częściej obejmuje magazyny i małe fabryki. Jedną z nich jest Metro Plastics Technologies Inc, firma rodzinna zlokalizowana w Noblesville w stanie Indiana. Metro Plastics Technologies zatrudnia zaledwie 125 pracowników i rozpoczęła swoją działalność w latach 70. W marcu firma kupiła pierwszego robota, autonomiczną maszynę, która transportuje gotowe części z obszaru produkcji do działu kontroli jakości. Wcześniej odbywało się to na trzech wózkach widłowych kierowanych przez ludzi.

Nacisk na automatyzację w USA rośnie, ponieważ firmy starają się obniżyć koszty na coraz trudniejszym dla nich rynku pracy. Wiele firm, które rozważały zatrudnienie pracowników z zagranicy, w kontekście wojen handlowych prowadzonych przez administrację Trumpa, uznaje automatyzację za najlepszy sposób utrzymania konkurencyjności.

 

Źródło: Reuters, fot. Fanuc

 

Przeczytaj też:

 

Integracja informatyczna kluczowym aspektem środowiska wytwórczego w Przemyśle 4.0 (plik PDF)

Zintegrowane stanowisko do testów środowiskowych interfejsów do chwytania oraz dokowania, stosowanych w robotyce kosmicznej – TesVAC MGSE (plik PDF)

Robotyzacja procesów produkcyjnych

 

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Strukturalne aspekty odkształcania metali
Karol Przybyłowicz

Strukturalne aspekty odkształcania metali

Wydawnictwo WNT

W książce zawarto jakościowy opis procesów zachodzących podczas plastycznego odkształcania metali z...

Podstawy mechaniki ciał stałych i płynów
Andrzej Flaga

Podstawy mechaniki ciał stałych i płynów

Wydawnictwo Naukowe PWN

Najważniejszą zaletą niniejszej monografii jest przedstawienie w ramach jednego opracowania głównych...

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Roman Gieleta

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami

Redakcja Wydawnictw WAT

Podręcznik jest zbiorem rozwiązanych zadań z podstawowych działów wytrzymałości materiałów. Jest...

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy
Grzegorz Lindenberg

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Wydawnictwo Otwarte

Autor opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja....

Nasi partnerzy