ENG FB kontakt

29.03.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Targi 3D SOLUTIONS – druk 3D jako uniwersalne rozwiązanie dla przemysłu

Targi 3D SOLUTIONS – druk 3D jako uniwersalne rozwiązanie dla przemysłu

20-07-2020

Od kilku lat trwa intensywny rozwój druku 3D. W ostatnich miesiącach było głośno o wykorzystaniu wytwarzania addytywnego w produkcji przyłbic ochronnych i respiratorów potrzebnych w walce z pandemią. To jednak nie wyczerpuje możliwości druku 3D. Nowości w tej branży znajdą się na listopadowych targach 3D SOLUTIONS, które odbywają się jednocześnie z targami ITM INDUSTRY EUROPE. Już dziś wystawcy zdradzają nam rynkowe trendy.

 

 

Podczas targów 3D Solutions – które odbędą się w dniach 3–6 listopada – firmy zaprezentują szeroki wachlarz produktów i rozwiązań w obszarze druku 3D. Do dyspozycji zwiedzających będą: pokazy drukarek i skanerów 3D oraz wydruków, konsultacje i możliwość zapoznania się z technologią na żywo. Będzie można wziąć udział w warsztatach oraz skorzystać ze specjalnych ścieżek zwiedzania. Z uwagi na odbywające się w tym samym czasie targi ITM INDUSTRY EUROPE szczególny nacisk będzie położony na zastosowanie technologii przyrostowych w przemyśle.

 

Możliwości druku 3D

 

Trendy w druku 3D są nakreślone od dłuższego czasu i właściwie się nie zmieniają. Druk 3D oczywiście zaczyna być wykorzystywany jako alternatywa dla technologii ubytkowych w szeroko rozumianym przemyśle, a oszczędność czasu i rachunek ekonomiczny działają na korzyść firm, które mają w swoim parku maszynowym drukarki 3D i stosują proces druku 3D w rapid prototypingu czy do produkcji niskoseryjnej. Jedyna zmiana, jaka zaszła na korzyść druku 3D – i jest ona wynikiem epidemii COVID-19 – to wykorzystanie technologii przyrostowych jako elementu łańcucha dostaw.

W czasie lockdownu, którego byliśmy świadkami, dzięki drukarkom 3D mogliśmy uzupełniać zapasy tego, co nie dotarło do nas z Azji bądź innych części świata. W czasie pandemii były to np. elementy przyłbic i respiratorów. To wszystko pokazuje, jak uniwersalna jest to technologia i co dzięki niej możemy osiągnąć – ocenia Mateusz Nowakowski, new business development director UBOT.

 

Na rynku widoczna jest tendencja wykraczania druku 3D poza prototypowanie. Potwierdza to Jakub Sokołowicz, właściciel firmy INVIZION.

 

Opracowanie trwałych i stabilnych materiałów do wytwarzania przyrostowego pozwala wykorzystać drukowanie 3D w produkcji skomplikowanych i precyzyjnych elementów, np. części turbin gazowych. Zastosowanie w kontroli jakości skanerów 3D gwarantuje zgodność geometrii wyprodukowanego elementu z modelem CAD. Taki proces przynosi wiele korzyści, ponieważ produkt druku 3D nie wymaga wiele obróbki, krótszy jest czas optymalizacji procesu produkcyjnego i samej produkcji, brak kosztów przygotowania narzędzi, form i rdzeni – jak w przypadku konwencjonalnej produkcji metodą odlewniczą. Dodatkowo druk 3D jest znacznie bardziej oszczędny energetycznie. Oferowane przez INVIZION ręczne skanery 3D ScanTech doskonale się sprawdzają w kontroli jakości produktów druku 3D. Umożliwiają precyzyjną i niezwykle szybką weryfikację jakości części, bez potrzeby posiadania specjalistycznego stanowiska pomiarowego, dużej przestrzeni pomiarowej czy specjalnego przygotowania powierzchni elementów – przekonuje.

 

Z kolei Mateusz Sobczak, właściciel AM SOLUTIONS SYSTEMS, twierdzi, że zastosowanie druku 3D może być nieocenione przy niskoseryjnej produkcji, w przypadku której coraz częściej zastępuje się tradycyjne metody wytwórcze ultra szybkimi technologiami druku 3D.

 

Druk 3D: ekologiczny proces produkcji

Wystawcy są zgodni, że przed drukiem 3D nadal są wielkie perspektywy i coraz więcej branż może skorzystać na rozwoju technologii przyrostowych. Nie należy też zapominać o czynniku ekologicznym.

 

Najbliższe lata przyniosą spadek kosztów produktów druku 3D i zdecydowany wzrost wykorzystania go w przemyśle. Skomplikowane i trudne w produkcji elementy coraz częściej będą drukowane. Korzyści, jakie przynosi możliwość wytworzenia praktycznie gotowej części na jednej maszynie, nie da się pominąć, a minimalna ilość energii wykorzystanej w całym procesie oraz odpadów, jakie generuje druk 3D, pozytywnie wpłynie na ekologię procesów produkcyjnych, która dla wielu krajów jest kluczowa. Dodatkowo w kombinacji z optycznymi metodami kontroli jakości będzie można tanio i szybko zweryfikować geometrię wydrukowanej części, zapewniając najwyższą jakość, i zminimalizować reklamacje – przewiduje Jakub Sokołowicz.

 

Podobny optymizm widać także u innych wystawców targów 3D SOLUTIONS.

 

Możliwości są ogromne. Prognozuję kilkukrotny wzrost zarówno globalnego, jak i polskiego rynku druku 3D na przestrzeni najbliższych kilku lat – mówi Mateusz Sobczak.

 

Z kolei Mateusz Nowakowski zwraca uwagę na wzrost znaczenia druku 3D w przemyśle.

 

Skorzystają na pewno firmy usługowe posiadające urządzenia przeznaczone dla przemysłu, z dużym polem roboczym i obsługujące szerokie spektrum materiałów w zależności od potrzeb klienta końcowego – ocenia.

 

Nie do przecenienia są zalety skanowania 3D. Przedstawienie całych, nawet trudnych geometrycznie powierzchni z dokładnością na poziomie setnych części milimetra pozwala dostrzec więcej i lepiej reagować, podnosząc jakość produktów i redukując koszty.

 

Miniaturyzacja, intuicyjność obsługi i większa dostępność przystępnych cenowo skanerów 3D sprzyjają upowszechnieniu metrologii 3D, pozwalając na jej wykorzystanie w mniejszych przedsiębiorstwach, o ograniczonym budżecie i kadrze, która musi realizować różne zadania. Mobilne i lekkie skanery 3D ScanTech – oferowane przez INVIZION – pozwalają np. na pomiary w ciasnych przestrzeniach, ponieważ nie potrzebują ciężkich i dużych statywów. Tym samym uzupełniają luki w metrologii, dają możliwość pomiaru wnętrza kabin, na dużych maszynach produkcyjnych czy we wnętrzach większych drukarek 3D. Z kolei druk 3D będzie coraz szerzej wykorzystywany w branżach precyzyjnych, gdzie dużą korzyścią jest skrócenie łańcucha produkcyjnego z zachowaniem jakości produktu. Drukowane elementy będą stosowane w produkcji turbin gazowych, elementów silników samochodowych, a także w silnikach lotniczych – przekonuje Jakub Sokołowicz.

 

Flagowe produkty i nowości liderów rynku

 

Pokażemy nową linię drukarek z linii biznesowej oraz nasze flagowe maszyny dla przemysłu, tj. P800D oraz P440 – zdradza plany firmy UBOT Mateusz Nowakowski.

 

INVIZION wprowadza na Polski rynek rewolucyjne, profesjonalne skanery 3D firmy ScanTech. Zamierzamy zaprezentować jedyny na świecie skaner 3D z wbudowaną fotogrametrią i dwoma obszarami pomiarowymi. To urządzenie jest obsługiwane jedną ręką i umożliwia precyzyjny pomiar części o rozmiarach od kilku milimetrów do kilkunastu metrów. Pokażemy skaner do pomiarów bez punktów referencyjnych i skaner dający możliwość pomiarów 3D wraz z teksturą HD i kolorem. Wszystkie rozwiązania są niesamowicie poręczne, mobilne, intuicyjne w użyciu, z krótkim czasem wdrożenia. Pozwalają na pomiary bez specjalnego przygotowywania powierzchni czarnych lub połyskujących oraz zapewniają dokładności pomiarowe i rozdzielczości na poziomie do 0,01 mm – mówi Jakub Sokołowicz.

 

Na stoisku firmy INVIZION zostanie także zaprezentowany nowoczesny spray do matowienia powierzchni, w którego składzie nie ma rakotwórczych substancji, ziarno jest bardzo małe, a nałożona warstwa samoczynnie odparowuje. Jego zastosowanie pozwoli na pomiar delikatnych części i ponowne wykorzystanie zmatowionej części, redukując liczbę odpadów.

 

Pokażemy najszybszą drukarkę na świecie Nexa 3D – mówi Mateusz Sobczak z AM SOLUTIONS SYSTEMS. Urządzenie drukuje w innowacyjnej technologii LSPC z prędkością 1 cm na minutę z zachowaniem dokładności i tolerancji wymiarowej formowania wtryskowego. Dodatkowo zaprezentujemy możliwości drukarek 3D firmy Markforged. Są to urządzenia, które wytwarzają elementy z kompozytów (wydruki wzmacniane m.in. ciągłym włóknem węglowym i Kevlarem) Technologia Markforged pozwala uzyskać elementy o większej wytrzymałości niż aluminium przy znacznej redukcji masy.

 

Czterodniowe wydarzenie 3D SOLUTIONS (3–6 listopada 2020 r.) odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w tym samym terminie co targi technologii przemysłowych ITM Industry Europe. Jednocześnie będzie można wziąć udział w targach Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, Subcontracting oraz Forum Odlewniczym Focast.

 

Więcej na: www.3dsolutions.mtp.pl

Strona główna Aktualności Wydarzenia Targi 3D SOLUTIONS – druk 3D jako uniwersalne rozwiązanie dla przemysłu

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy