ENG FB kontakt

17.01.2020

Strona główna Aktualności Wydarzenia Utworzono Śląski Klaster Internetu Rzeczy

Utworzono Śląski Klaster Internetu Rzeczy

19-12-2019

17 grudnia w Gliwicach podpisano umowę dotyczącą powstania Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy (Silesia IoT Cluster SINOTAIC). To pierwszy w Polsce podmiot o takim charakterze. Politechnika Śląska jest jednym z jego założycieli.

 

Klaster będzie odpowiadał za stworzenie na Śląsku centrum wdrożeniowego w zakresie Internetu Rzeczy

Klaster będzie odpowiadał za stworzenie na Śląsku centrum wdrożeniowego w zakresie Internetu Rzeczy

 

Jednym z głównych zadań Klastra jest rozwijanie trwałej współpracy pomiędzy firmami i instytucjami naukowymi oraz administracją publiczną i organizacjami wsparcia biznesu Województwa Śląskiego. Głównym celem jego powołania jest tworzenie produktów i rozwiązań dla Internetu Rzeczy ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa. W ramach Klastra będą realizowane wspólne projekty badawcze i wdrożeniowe oraz efektywny transfer i komercjalizacja ich wyników w ramach działalności biznesowej.

Założyciele Klastra podkreślają, że wprowadzenie do regionalnej gospodarki technologii związanych z szeroko pojmowanym Internetem Rzeczy jest konieczne do zwiększenia konkurencyjności oraz innowacyjności Śląska, a także utrzymania tempa rozwoju regionu i jego transformacji od przemysłu ciężkiego do gospodarki opartej na najnowszych technologiach – zwłaszcza Internecie Rzeczy. Klaster będzie również odpowiadał za stworzenie na Śląsku centrum wdrożeniowego w zakresie Internetu Rzeczy poprzez integrację rodzimych rozwiązań.

Powołanie klastra zainicjowano podczas Konferencji CyberSEC, a obecnie w skład klastra wchodzą: APA GROUP, Smart Secure Networks, Politechnika Śląska, Cyberus Labs, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Fundusz Górnośląski, Revolve Bandała, Grzywa, Kaprusiak, SPIN-US oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.

 

Źródło: Politechnika Śląska

Nasze propozycje

Hybrydowy model priorytetyzacji technologii
Ewa Chodakowska

Hybrydowy model priorytetyzacji technologii

Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej

Podjęty w monografii problem badawczy dotyczy możliwości wykorzystania w procesie priorytetyzacji...

Uczenie maszynowe z językiem JavaScript. Rozwiązywanie złożonych problemów
Burak Kanber

Uczenie maszynowe z językiem JavaScript. Rozwiązywanie złożonych problemów

Helion

Uczenie maszynowe jeszcze kilka lat temu stanowiło niemal wiedzę tajemną. Nieliczni eksperci w tej...

Nasi partnerzy