ENG FB kontakt

06.12.2021

Strona główna Aktualności Wydarzenia Wiodący producent form z wieloletnim doświadczeniem

Wiodący producent form z wieloletnim doświadczeniem

03-06-2021

Firma Walform specjalizuje się w produkcji form wtryskowych, ciśnieniowych oraz rozdmuchowych. Wykonuje również frezowanie, toczenie, elektrodrążenie, szlifowanie oraz napawanie laserowe. Ponad cztery dekady działalności zaowocowały ogromnym doświadczeniem i znajomością rynku. Dzięki temu oferowane produkty i usługi są niezawodne i najwyższej jakości.

 

Jak to było na początku

Firma Walform została założona 9 lipca 1979 r. w Raszynie jako zakład rzemieślniczy. Właściciel – Władysław Walczak – zaczynał swoją karierę pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku jako ślusarz narzędziowy w jednym z pierwszych zakładów w Polsce zajmujących się produkcją form. Po nabyciu odpowiedniego doświadczenia postanowił wraz ze wspólnikiem spróbować sił w prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa. Środki na zakup pierwszych obrabiarek zebrali, wykonując po godzinach zlecenia, dzięki którym równocześnie doskonalili swoje umiejętności. Dopiero gdy udało im się kupić pierwsze, używane maszyny – wśród nich tokarkę, frezarkę i szlifierkę na płasko – odeszli z dotychczasowej firmy i założyli własną spółkę.

Do 1989 r. tylko firmy państwowe miały możliwość zakupu nowych maszyn. Pan Władysław wspomina, jak wstawał o świcie, by kupić nowe wydanie gazety „Życie Warszawy”. Jeżeli tylko pojawiło się w nim jakieś ogłoszenie o sprzedaży maszyn, jak najszybciej tam jechał i stawał w kolejce. Równie trudne było zdobycie materiałów. Po stal jeździł na początku na skład złomu do Pruszkowa.

 

Napawanie laserowe uszkodzonych powierzchni

Napawanie laserowe uszkodzonych powierzchni

 

Pierwszą nową maszyną w zakładzie była piła ramowa zakupiona w firmie Metal-Export. Udało się ją zdobyć tylko dlatego, że zrezygnowała z niej firma państwowa. Piła do dziś jest dostępna w zakładzie firmy.

Obecnie Walform jest firmą rodzinną prowadzoną przez ojca i syna – Władysława i Marcina Walczaków. Zatrudnia 20 najwyższej klasy specjalistów. Park maszynowy stanowi kilkanaście nowoczesnych centrów obróbkowych łączących różne technologie obróbki, by zoptymalizować ekonomiczność i efektywność. Aż 10 z tych maszyn to obrabiarki GF Machining Solutions: trzy frezarki Mikron oraz siedem obrabiarek elektroerozyjnych AgieCharmilles.

 

Elektroerozyjne drążarki wgłębne AgieCharmilles FORM P 600

Elektroerozyjne drążarki wgłębne AgieCharmilles FORM P 600

 

Firma dysponuje również własnym biurem projektowym. Formy muszą spełniać rygorystyczne wymagania odnośnie do dokładności i trwałości. Niezbędne jest więc korzystanie ze specjalistycznego, nowoczesnego oprogramowania CAD/CAM przy projektowaniu rysunków konstrukcyjnych form oraz innych wyrobów.

Przez lata działalności firma Walform wyspecjalizowała się w produkcji form do tworzyw sztucznych dla branż: farmaceutycznej, medycznej, motoryzacyjnej, AGD oraz opakowaniowej.

Firma eksportuje produkty na rynki zagraniczne, w tym do: Włoch, Francji, Niemiec, Rosji, na Ukrainę, Litwę, do Turcji oraz Brazylii.

 

Odznaka Honorowa „Szabla Kilińskiego” nadana w 2019 r. przez Związek Rzemiosła Polskiego Władysławowi Walczakowi, właścicielowi i założycielowi firmy Walform

Odznaka Honorowa „Szabla Kilińskiego” nadana w 2019 r. przez Związek Rzemiosła Polskiego Władysławowi Walczakowi, właścicielowi i założycielowi firmy Walform

 

Klucz do sukcesu

Precyzja, wiedza, kompetencje, nastawienie na spełnienie wymagań klienta, profesjonalizm, a do tego jakość oraz niezawodność oferowanych produktów – bez tego nie da się odnieść prawdziwego sukcesu na rynku. Nie można też jednak zapomnieć o charyzmie i determinacji właścicieli. Kluczem sukcesu są ludzie tworzący firmę Walform.

Trudny czas pandemii na szczęście nie miał negatywnego wpływu na firmę. Dzięki jej doświadczeniu w produkcji form oraz realizacji zamówień dla różnych branż cały czas otrzymuje nowe zlecenia. Przykładem jest zamówienie na formę 48-gniazdową do aplikatorów silikonu. Jest to forma o cyklu 9 s, po 48 sz., o żywotności sięgającej kilkudziesięciu milionów zamknięć. To już kolejne zamówienie pod te same detale.

Największymi narzędziami wykonanymi w firmie Walform były formy 96-gniazdowe na nakłuwacze insulinowe dla cukrzyków.

 

Zakład produkcyjny firmy Walform

Zakład produkcyjny firmy Walform

 

 

Jak wygląda standardowa realizacja zamówienia w firmie Walform?

Są dwie standardowe ścieżki realizacji zamówienia:

  • projekt formy jest opracowywany na podstawie otrzymanych od klienta rysunków 2D i modeli 3D,
  • klient dostarcza wzór wypraski i na jego podstawie przygotowywany jest jej pełny projekt.

W tym drugim przypadku projekt wypraski wraca po zatwierdzeniu do biura konstrukcyjnego w celu opracowania projektu formy.

W tym miejscu trzeba podkreślić wagę pracy specjalistów w biurze projektowym. Opracowanie projektu wypraski na podstawie modeli, założeń czy projektów artystów wymaga nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim doświadczenia w zakresie konstrukcji. Konieczne jest uwzględnienie jej technologiczności.

Żeby zapewnić pełną, jednoznaczną identyfikowalność procesu, każdej formie nadawany jest numer seryjny, a numer zlecenia umieszcza się na tabliczce znamionowej. W dalszej części konstruktor rozpisuje materiały i wydaje zlecenie ślusarzowi. Następnie ślusarz przygotowuje proces technologiczny i odpowiada za jego realizację.

 

Typowa dla firmy Walform forma wielokrotna

Typowa dla firmy Walform forma wielokrotna

 

Jakość i precyzja

W firmie Walform najczęściej wykorzystuje się stal stopową narzędziową 1.2343, określaną jako WCL (Orvar Supreme), a także 1.2083 (M310/ Stavax), Nimax oraz wiele innych. Są to materiały do pracy na gorąco, charakteryzujące się wytrzymałością na wysoką temperaturę, dobrą ciągliwością, przewodnością cieplną, odpornością na pękanie i szok termiczny. Stal ta ma dobrą hartowność i możliwe jest nadanie jej niskiej chropowatości poprzez polerowanie. Cechy te predysponują tę stal do produkcji form. Są też oczywiście zamówienia, w których klient wymaga wykorzystania stali nierdzewnych, ze względu na zastosowanie formy.

Dokładność wykonania formy ma istotne znaczenie dla okresu jej trwałości oraz dokładności samej wypraski, która zależy także od rodzaju tworzywa. W przypadku ABS pole tolerancji zamyka się do 0,02 mm, przy propylenie – maksymalnie do 0,015 mm. Jest to związane m.in. ze skurczem tworzywa. Forma jest poddawana zmiennemu oddziaływaniu termicznemu w ramach milionów cykli.

Żeby forma miała jak najdłuższą żywotność, należy ją tak wykonać, by cykl nagrzewania i chłodzenia nie miał wpływu na pasowania i rozkład gniazd. Wielogniazdową formę, np. 96-gniazdową, projektuje się pod gorący kanał.

 

Załamywanie krawędzi w płycie stemplowej

 

Współpraca Walform z GF Machining Solutions

Początki współpracy z koncernem GF Machining Solutions sięgają 2011 r. Wówczas zakupiono pierwszą maszynę szwajcarskiego producenta – elektroerozyjną drążarkę wgłębną AgieCharmilles AT Spirit 4. To wydarzenie stało się zalążkiem wieloletniej współpracy.

 

Pierwsza obrabiarka GF Machining Solutions – AT Spirit 4 zakupiona w 2011 r.

Pierwsza obrabiarka GF Machining Solutions – AT Spirit 4 zakupiona w 2011 r.

 

Wysoki poziom usług serwisowych, nastawienie na rozwiązywanie problemów oraz wsparcie w sytuacjach awaryjnych sprawiły, że firma Walfrom z biegiem lat zdecydowała się na poszerzenie swojego parku maszynowego o obrabiarki GF Machining Solutions.

Drugim nabytkiem była pierwsza frezarka od GF – Mikron VCE 800 Pro, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Kolejne zakupione centra obróbkowe były już tylko spod marki Mikron GF Machining Solutions.

 

Jedna z pierwszych frezarek od GF Machining Solutions – Mikron VCE 800 Pro

Jedna z pierwszych frezarek od GF Machining Solutions – Mikron VCE 800 Pro

 

Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że dzięki kompetentnemu doradztwu szefa sprzedaży GF Machining Solutions Marcina Tarasiuka zawsze podejmowaliśmy właściwe decyzje o zakupach – podsumowuje Władysław Walczak. Dobra współpraca zaowocowała tym, że Walform stał się firmą referencyjną dla GF Machining Solutions.

 

Korzyści z zastosowania obrabiarek GF w codziennej pracy

Kluczowe aspekty dla firmy Walform to precyzja i bezawaryjność maszyn. Firma nie może sobie pozwolić na długie przestoje spowodowane awariami obrabiarek czy oczekiwaniem na serwis. Docenia więc potencjał kontraktów na przeprowadzanie okresowych certyfikowanych przeglądów maszyn przez ich dostawcę. Zapewniają one zachowanie dokładności oraz maksymalnej wydajności centrów obróbkowych.

Przy zakupie maszyn właściciele firmy Walform zawsze zwracają uwagę na sterowanie. Już na początku podjęli decyzję o maksymalnym ograniczeniu rodzajów układów sterowania stosowanych w zakładzie.

 

Montaż suwaków w formie na złączki do automotive

 

Frezarki Mikron mają nowoczesne sterowanie Heidenhain, które bardzo dobrze się sprawdza w narzędziowniach. Powszechne stosowanie tego sterowania dodatkowo ułatwia znalezienie operatorów oraz szybkie ich wdrożenie. Natomiast opracowane przez GF sterowanie HMI do obrabiarek elektroerozyjnych AgieCharmilles jest uniwersalne, intuicyjne, a tym samym łatwe w obsłudze. Ponadto nie wymaga przeprowadzenia długich szkoleń. Operator, który zapoznał się ze sterowaniem wycinarek drutowych, nie będzie miał problemu, by w razie potrzeby pracować na drążarkach wgłębnych.

Przy współczesnym zmiennym charakterze produkcji elastyczność to niezbędna cecha zakładów. W przypadku wytwarzania form na potrzeby przetwórstwa tworzyw sztucznych dominuje produkcja jednostkowa i małoseryjna. Za kluczowe należy więc uznać zdolność do szybkiego wdrożenia i jednoczesnej realizacji wielu zróżnicowanych projektów. By spełnić tak wyśrubowane standardy, konieczne są nie tylko wysokie kompetencje w zakresie projektowania, technologii, ale również w obszarze zarządzania procesami produkcyjnymi. W firmie Walform nie stosuje się zaawansowanych systemów zarządzania produkcją. W pełni wystarczają kompetentni pracownicy odpowiedzialni za prowadzone przez siebie projekty, ale także przewidywalne i niezawodne obrabiarki.

Jako przykład można podać sytuację wykonania stempla, którego wymiar – mimo przestrzegania założeń – był za duży o 2 μm. Po analizie problemu ślusarz odpowiedzialny za realizację zdecydował o zmniejszeniu tego wymiaru o wspomnianą wartość, co udało się zrealizować – mimo że 2 μm to wartość abstrakcyjna – na wycinarce drutowej AgieCharmilles CUT E 350. Przykład ten ilustruje, że dzięki wiedzy i doświadczeniu ludzi oraz dysponowaniu odpowiednimi obrabiarkami prawie wszystko jest możliwe.

 

Polerowanie wstawek formujących ultradźwiękami

Polerowanie wstawek formujących ultradźwiękami

 

GF Machining Solutions oferuje ciekawe rozwiązania sprzyjające elastyczności. Wydają się one komplementarne i odnoszą się zarówno do konstrukcji obrabiarek, jak i do obsługi przedmiotów obrabianych (detali), narzędzi, oprzyrządowania technicznego, automatyzacji oraz monitorowania procesu obróbki (moduł rConnect).

Narzędziownia jest odpowiedzialna za pełne wdrożenie wszystkich nowych projektów. Bezpieczeństwo procesu ma kluczowe znaczenie. Do precyzyjnej obróbki części firma Walform wykorzystuje pięcioosiową frezarkę Mikron MILL P 800 U D, która ze względu na zainstalowany system antykolizyjny MSP (Machine & Spindle Protection) gwarantuje bezpieczeństwo procesu, tak ważne przy nowych wdrożeniach. System ten w 100% eliminuje ryzyko kosztownych napraw w przypadku wystąpienia błędu. Dzięki temu unika się nie tylko uszkodzenia narzędzia, elektrowrzeciona czy kosztownego półfabrykatu, lecz także przestoju. Koszty naprawy są wysokie ze względu na koszt części i z powodu czasu potrzebnego na przeprowadzenie naprawy – czasu, w którym obrabiarka nie pracuje.

 

Pięcioosiowa frezarka Mikron MILL P 800 U D z systemem antykolizyjnym MSP. Firma Walform ma w swojej hali produkcyjnej kilka maszyn z serii Mikron

 

Właściciele firmy Walform we współpracy z GF Machining Solutions podkreślają wagę sprawnego, szybkiego serwisu oraz dostępności wsparcia technicznego, w tym dopasowanych do potrzeb zakładu szkoleń. We wdrożeniu obrabiarki za równorzędne należy uznać zdolności techniczne maszyny, jak i poziom usług serwisowych i doradczych dostawcy technologii.

 

Plany na przyszłość

W najbliższych planach właściciele zakładają dalszą rozbudowę firmy i kolejne inwestycje w nowoczesne obrabiarki. Cała obróbka ma zostać przeniesiona do specjalnie zaprojektowanej dla Walformu hali na Okęciu. Biuro pozostanie natomiast w obecnej lokalizacji.

 

Właściciele firmy – Władysław i Marcin Walczakowie

Walform – Władysław Walczak
ul. Raszyńska 54 | 05-090 Raszyn
tel. +48 22 720 09 16, +48 602 278 777
tel./fax: +48 22 720 52 18
e-mail:
walform@walform.pl
www.walform.pl


PARK MASZYNOWY GF MACHINING SOLUTIONS


Obróbka skrawaniem:

  • 2 frezarki Mikron VCE 800 Pro
  • pięcioosiowa frezarka Mikron MILL P 800 U D


Obróbka elektroerozyjna:

  • drążarka wgłębna AgieCharmilles AT Spirit 4
  • drążarka wgłębna AgieCharmilles FORM 30
  • 2 drążarki wgłębne AgieCharmilles FORM P 600
  • wycinarka drutowa AgieCharmilles CUT 30P
  • wycinarka drutowa AgieCharmilles CUT E 350
  • przebijarka do otworów startowych AgieCharmilles DRILL 20

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Wiodący producent form z wieloletnim doświadczeniem

Nasze propozycje

Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych
Wit Grzesik, Adam Ruszaj

Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych jest uniwersalnym kompendium wiedzy na temat...

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji
Jacek Kabziński

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji

Wydawnictwo Naukowe PWN

Teoria sterowania jest elementarnym językiem, który pozwala zrozumieć i efektywnie projektować układy...

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0
Sandra Grabowska, Michalene Grebski, Wes Grebski, Radosław Wolniak

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0

CeDeWu

Wybór zawodu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć młody człowiek. Książka powstała z...

Cyfryzacja w zarządzaniu
Aleksandra Laskowska-Rutkowska (red.)

Cyfryzacja w zarządzaniu

CeDeWu

Cyfryzacja w zarządzaniu to oryginalne i pionierskie na polskim rynku wydawniczym opracowanie dotyczące...

Nasi partnerzy