ENG FB kontakt

29.05.2020

Strona główna Aktualności Wydarzenia Współzałożyciel i dyrektor ds. technologii Universal Robots otrzymał nagrodę Engelbergera 2018 – „Nobla” w dziedzinie robotyki

Współzałożyciel i dyrektor ds. technologii Universal Robots otrzymał nagrodę Engelbergera 2018 – „Nobla” w dziedzinie robotyki

30-05-2018

Esben Østergaard, współzałożyciel i dyrektor ds. technologii (CTO) Universal Robots, otrzymał najbardziej prestiżowe wyróżnienie w obszarze automatyki – Engelberger Robotics Award.

 

Esben Østergaard, współzałożyciel i dyrektor ds. technologii (CTO) Universal Robots

Esben Østergaard, współzałożyciel i dyrektor ds. technologii (CTO) Universal Robots

 

Amerykańskie Stowarzyszenie Robotyki Przemysłowej (Robotics Industries Association, RIA) ogłosiło, że laureatem Engelberger Robotics Award 2018 został Esben Østergaard. Østergaard stoi na czele rozwoju współpracujących ramion robotycznych Universal Robots, stanowiących jeden z najważniejszych przełomów technologicznych w obszarze robotyki na przestrzeni dekad.

 

Engelberger Robotics Award

Engelberger Robotics Award

 

Prezes RIA, Jeff Burnstein, określił dyrektora ds. technologii Universal Robots wizjonerem definiującym nową kategorię w robotyce.

 

„Jego praca w dziedzinie zastosowań robotów współpracujących pozwoliła robotom wejść do nieosiągalnych wcześniej sektorów niemalże w każdej gałęzi przemysłu ” – mówi Burnstein. „Zaangażowanie Esbena Østergaard w obszar robotów pracujących ramię w ramię z ludźmi i jednocześnie prostych w obsłudze przyczyniło się do ogromnego zainteresowania robotami ze strony małych i średnich przedsiębiorstw, które wcześniej nawet nie rozważały robotyzacji. W świecie, w którym coraz częściej ludzie współpracują z robotami, pionierski rozwój technologii Esbena odgrywa kluczową rolę”.

 

Wprowadzenie na rynek w 2008 roku przez Universal Robots pierwszego komercyjnego robota dopuszczonego do bezpiecznej współpracy z ludźmi wiązało się z dużym ryzykiem finansowym na rynku nieprzyzwyczajonym do współpracy na linii człowiek-robot. Jednak Esben Østergaard wraz z zespołem osiągnęli sukces, proponując robota nie tylko bezpiecznego we współpracy ale także lekkiego, prostego w użyciu i elastycznego. Pozwoliło to Universal Robots stać się niekwestionowanym liderem rynku robotów współpracujących, tzw. cobotów, z aktualnym 58% udziałem w sprzedaży cobotów na całym świecie i 72% wzrostem w 2017 roku.

 

“Nagroda zainspirowana osobą Josepha Engelbergera, który zrewolucjonizował produkcję dzięki robotom, to dla mnie ogromnym zaszczyt” – mówi Esben Østergaard. “Wizja Engelbergera na temat tego, jaki zakres zadań w fabryce może wykonywać robot, jest zbieżna z misją Universal Robots. Nadzwyczaj cenię pracę, którą wykonał”.

 

Esben Østergaard jest liderem zespołu deweloperów, którym jako pierwszym udało się wprowadzić na rynek przyjazne użytkownikowi zaawansowane programowanie robota w 3D poprzez intuicyjny interfejs w tablecie. Dzięki temu użytkownicy bez doświadczenia programistycznego w krótkim czasie mogą uruchomić i obsługiwać roboty UR.

Esben Østergaard opracował również funkcje robota w zakresie siły i kontroli bezpieczeństwa, które sprawiają, że w przypadku kontaktu z człowiekiem, robot automatycznie zatrzyma się i nie spowoduje urazu ciała, stosując się do ustalonych limitów siły i momentu obrotowego. Te funkcje wyeliminowały konieczność stosowania wygrodzeń bezpieczeństwa w większości zainstalowanych aplikacji z robotami UR i są one pionierskie w koncepcji „robota współpracującego”.

Bezpieczeństwo, według Esbena Østergaard, jest jednak jedynie “kosztem wejścia” na rynek cobotów. Esben w dalszym ciągu wzmacnia wiodącą pozycję UR poprzez stałe podnoszenie wymagań dotyczących tego, co określane jest mianem „współpracującego”. Termin ten nie oznacza jedynie tego, że ludzie mogą bezpośrednio pracować z robotami potencjalnie bez barier ochronnych. Współpraca to także prostota obsługi – robot nie jest współpracujący jeśli nie jest dostępny cenowo oraz łatwy we współpracy.

 

“Chcemy przenieść kontrolę nad automatyzacją zakładu z powrotem w ręce operatorów. Zamiast zastępować ludzi, chcemy dać im narzędzie, dzięki któremu ich praca będzie bardziej efektywna” – mówi laureat nagrody Engelbergera. „Chcemy, aby ludzie zamiast pracować jak roboty, odpowiadali za ich programowanie oraz wykonywali zadania przynoszące większą wartość dodaną. Będzie to prawdopodobnie najcenniejszy długoterminowy rezultat wynikający z wprowadzenia robotów współpracujących” – tłumaczy Esben Østergaard, nazywając tę nową epokę piątą rewolucją przemysłową.

“Ponowne wykorzystanie ludzkiej kreatywności połączonej z powtarzalnością robota jest odpowiedzią na rozwój rynku i potrzeb klientów, którzy wymagają wysoce spersonalizowanych produktów. Jest to zmiana jakościowa zarówno jeżeli chodzi o sam produkt, jak i ludzi wytwarzających go” – dodaje Esben Østergaard.

 

O nagrodzie Engelbergera

 

 

Nagroda wzięła swoją nazwę od Josepha F. Engelbergera, znanego na całym świecie jako „ojca robotyki”. Engelberger był założycielem i prezesem Unimation, Inc., pierwszej na świecie firmy produkującej roboty przemysłowe. Od 1977 r. nagroda Engelbergera w dziedzinie robotyki jest wręczana osobom osiągającym sukcesy w obszarze rozwoju technologii, aplikacji oraz edukacji i liderom przemysłu robotycznego. Wyróżnienie jest przyznawane ekspertom z całego świata.

 

Źródło: Universal Robots

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych
Krzysztof Zymonik

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych

Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej

W książce zawarto podstawową wiedzę z zakresu prawa cywilnego, prawa handlowego i prawa pracy,...

Jak myślą inteligentne maszyny
Sean Gerrish (tłum. Filip Fierek)

Jak myślą inteligentne maszyny

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka zawiera przegląd przełomowych odkryć w obszarze AI i uczenia maszynowego, które uczyniły...

The Plastics Paradox: Facts for a Brighter Future
Chris DeArmitt

The Plastics Paradox: Facts for a Brighter Future

Phantom Plastics LLC

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych poleca publikację autorstwa dr. Chrisa DeArmitta,...

Podstawy zapisu konstrukcji. Materiały do ćwiczeń projektowych. Zadania z rozwiązaniami.
Jerzy Bajkowski

Podstawy zapisu konstrukcji. Materiały do ćwiczeń projektowych. Zadania z rozwiązaniami.

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja stanowi pomoc dydaktyczną do zajęć projektowych z takich przedmiotów, jak: podstawy zapisu...

Nasi partnerzy