ENG FB kontakt

18.07.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Wszystko zaczęło się od Mechanika

Wszystko zaczęło się od Mechanika

Marek Axentowicz   |   26-04-2019

Mechanikowi zawdzięczam drogę, jaką potoczyła się moja kariera zawodowa – wspomina mgr inż. Marek Axentowicz, wieloletni przedstawiciel na Polskę szwajcarskiego koncernu chemicznego Ciba-Geigy, właściciel firmy zajmującej się dystrybucją tworzyw sztucznych i współzałożyciel Fundacji Axentowiczów w Nałęczowie, a także autor artykułów w prasie fachowej i książki „Tworzywa sztuczne w budowie wykrojników” (WNT 1963, 1965).

Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej w 1957 r. przeniosłem się do Warszawy. Znalazłem pracę w laboratorium materiałoznawstwa w Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka (ZRK). Gdy jeden z wydziałów ZRK wydzielił się w osobną fabrykę – Państwowe Zakłady Teletransmisyjne – przeniosłem się tam i zostałem kierownikiem centralnego laboratorium.

Jeszcze podczas studiów uczęszczałem na wykłady prof. Pieniążka o tworzywach sztucznych. Uznałem, że jest to rozwojowa branża i postanowiłem się jej poświęcić. W ramach działalności laboratorium zacząłem badać możliwości stosowania tworzyw sztucznych w naszej fabryce. Wpadłem na pomysł, by użyć żywic do budowy wykrojników na płyty prowadzące.

Ponieważ wyniki moich badań były obiecujące, postanowiłem je opublikować w czasopiśmie branżowym. Oczywiście zgłosiłem się do Mechanika. Mój pomysł przyjęto z zainteresowaniem i skierowano mnie do prof. Zdzisława Marciniaka z Politechniki Warszawskiej. On pomógł mi napisać pierwszy artykuł. Potem skontaktował mnie z redaktorem Kazimierzem Szopskim z Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Szopski uznał, że temat jest nowatorski i warto go rozwinąć w książce.

Te doświadczenia podsunęły mi pomysł zorganizowania w SIMP-ie sekcji tworzyw sztucznych. Zainteresowałem tą sprawą inż. Józefa Jaworskiego z Biura Konstrukcyjnego Przemysłu Motoryzacyjnego (BKPMot) w Warszawie i inż. Tadeusza Wiśniewskiego z Instytutu Tworzyw Sztucznych. Wkrótce dołączył do nas prof. Zbigniew Brzozowski i razem powołaliśmy sekcję.

W tym samym czasie redakcja miesięcznika Mechanik zaproponowała mi stałą współpracę. Niebawem też wydarzyła się rzecz niezwykła. Pierwszy sekretarz KC PZPR Władysław Gomółka podpisał porozumienie z kanclerzem Willym Brandtem, o NRF zaczęto pisać RFN i rozpoczęła się współpraca gospodarcza. To oznaczało, że Niemcy chcą wejść na nasz rynek. Potrzebowali więc specjalistów z Polski, którzy będą wprowadzali ich produkty w polskich fabrykach.

Mechanikowi zaproponowano wymianę z jego niemieckim odpowiednikiem – czasopismem Werkstatt und Betrieb. Jeden z numerów Mechanika został przetłumaczony na język niemiecki i wydany w okładce Werkstatt und Betrieb, a jeden z numerów Werkstatt und Betrieb wydrukowano po polsku w okładce Mechanika. Los chciał, że w wydanym w Niemczech numerze był mój artykuł. Analitycy ze szwajcarskiego koncernu chemicznego Ciba- -Geigy doszli do wniosku, że dobrze rokuję. Wysłali do Polski prokurenta Albrechta Sandmeiera, żeby mnie odnalazł i zaoferował mi pracę.

 

Artykuł „Postęp w stosowaniu tworzyw sztucznych do wykrojników”, opublikowany w Mechaniku, 4 (1968), ukazał się następnie w niemieckim wydaniu miesięcznika i trafił w ręce przedstawicieli szwajcarskiego koncernu Ciba-Geigy.

 

Tak więc dzięki Mechanikowi od 1 października 1971 r. rozpocząłem pracę w Szwajcarii. Wiązało się to z ogromnym awansem finansowym. Pracowałem w firmie Ciba-Geigy przez 35 lat. W tym czasie koncern przeszedł kilka restrukturyzacji, fuzji i globalizacji, zmieniał nazwę, m.in. na Novartis, Vantico, aż w końcu został kupiony przez amerykański koncern Huntsman.

 

Marek Axentowicz w towarzystwie swoich szwajcarskich przełożonych: Albrechta Sandmeiera i Vitusa Bergera (fot. ze zbiorów M. Axentowicza)

 

W 2006 r., w 75. roku życia, przeszedłem na emeryturę, a moje stanowisko przejął mój syn – Grzegorz, który zginął wkrótce w Tatrach w lawinie (patrz: Axentowicz M. „Grzegorz Axentowicz (1980–2009). Muzeum pamięci ”, Kraków: COTG PTTK, 2017).

 

Marek Axentowicz
marek.axentowicz@gmail.com

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Lutowanie w budowie maszyn
Jerzy Nowacki, Marcin Chudziński, Przemysław Zmitrowicz

Lutowanie w budowie maszyn

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka jest poświęcona lutowaniu – jednej z najstarszych metod spajania. Przedstawiono w niej...

Podstawy projektowania hydraulicznych maszyn zębatych
Jarosław Stryczek

Podstawy projektowania hydraulicznych maszyn zębatych

Wydawnictwo PWN

Autor zajmuje się hydraulicznymi maszynami zębatymi od ponad 40 lat. Początkowo pracował sam, od...

Mieczysław Wolfke. Gdyby mi dali choć pół miliona... Biografia
Krzysztof Petelczyc, Ewelina Kędzierska

Mieczysław Wolfke. Gdyby mi dali choć pół miliona... Biografia

Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej

Biografia Mieczysława Wolfkego to książka o człowieku zakochanym w nauce, ale też patriocie, który...

Robotization of production processes
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk

Robotization of production processes

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka wprowadza czytelnika w tematykę dotyczącą jednej z najszybciej rozwijających się technologii...

Nasi partnerzy