ENG FB kontakt

31.03.2020

Strona główna Aktualności Wydarzenia ZEISS Quality Excellence Center

ZEISS Quality Excellence Center

Zaufany dostawca usług pomiarowych otwiera centrum metrologiczne w Tychach

11-03-2020

Carl Zeiss to niemieckie przedsiębiorstwo, które od ponad 170 lat zajmuje się wytwarzaniem sprzętu optycznego, a od ponad stu lat produkuje urządzenia do pomiarów współrzędnościowych. Misją koncernu jest zapewnianie stałego i zrównoważonego rozwoju partnerom biznesowym. Jak podsumował prezes firmy Carl Zeiss w Polsce Michael Hubensack: ponad 15 mln operacji medycznych rocznie na świecie wykonuje się z wykorzystaniem specja-listycznego sprzętu ZEISS Surgical Systems, 50 kamer z obiektywami firmy ZEISS zostało wysłanych w kosmos w ramach programu Apollo, 36 laureatów Nagrody Nobla wykorzystywało sprzęt firmy w badaniach naukowych, 10 filmów nominowanych do Oscara w 2019 r. było wyprodukowanych z zastosowaniem rozwiązań ZEISS i aż 80% mikrochipów na świecie wykonanych w systemach litograficznych ASML ma wbudowaną optykę ZEISS.

 

Kilkukrotny wzrost

W 2006 r. firma ZEISS otworzyła laboratorium w Mikołowie. Początkowo pracowało tu zaledwie pięć osób. W związku z licznymi projektami zespół szybko się rozrastał i zaczynało brakować przestrzeni, dlatego zapadła decyzja o budowie nowej siedziby. Nowe biuro w Tychach ma powierzchnię ok. 1000 m2 i ponad połowę tego metrażu zajmuje laboratorium. Na świecie ZEISS otworzył już 64 Quality Excellence Centers (QEC).

 

Nowe centrum – większe możliwości

Nowa siedziba została zlokalizowana przy ul. Strzeleckiej, w powstającej w Tychach strefie ekonomicznej. Projekt przygotowała firma Koziarki Pracownia Projektowa. Biuro wyposażono zgodnie ze standardami obowiązującymi w grupie ZEISS, tak aby ułatwić szybką adaptację zagranicznym ekspertom przybywającym tu z całego świata, z innych oddziałów korporacji.

 

   
  W pewnym momencie wydajność laboratorium w Mikołowie przestała być wystarczająca i nie można było dalej odkładać w czasie inwestycji. Nowy obiekt jest kilkakrotnie większy od tego w poprzedniej lokalizacji – powiedział Paweł Adomenas, zarządzający ZEISS QEC w Tychach. Podobnie powiększył się też nasz zespół. Na zdjęciu – nowe centrum metrologiczne firmy ZEISS w Tychach.  

 

ZEISS Quality Excellence Center w Tychach pełni funkcje serwisowe, szkoleniowe oraz realizuje usługi pomiarowe: stykowe i optyczne w zakresie długości i kąta, odchyłek kształtu i położenia oraz konturu i chropowatości powierzchni, a w najbliższej przyszłości oferta wzbogaci się o pomiary tomografem komputerowym. W nowej siedzibie mieści się też akredytowane laboratorium wzorcujące.

 

Uroczyste otwarcie centrum metrologicznego w Tychach. Od lewej: Wolfgang Schwarz, Michael Hubensack, Sebastian Glazer

Uroczyste otwarcie centrum metrologicznego w Tychach. Od lewej: Wolfgang Schwarz, Michael Hubensack, Sebastian Glazer

 

Oprócz pomiarów jednorazowych w centrum realizowane są zlecenia stałe. Eksperci z firmy ZEISS mogą świadczyć usługi wsparcia także w siedzibach klientów.

W tym regionie najwięcej pomiarów wykonuje się dla klientów z branży motoryzacyjnej i lotniczej. Coraz częściej badane są małe lub skomplikowane detale plastikowe. Najwyższą jakość pomiarów zagwarantują wysokiej jakości sprzęt firmy ZEISS i doświadczona kadra – jak podkreślił w swojej prezentacji prezes Michael Hubensack.

 

Centrum metrologiczne wyposażono m.in. w:

  • ZEISS ACCURA – dwie ultradokładne maszyny pomiarowe CNC z aktywną głowicą skanującą VAST XT Gold i głowicą optyczną ViScan; ZEISS ACCURA stosuje się do kalibracji sprawdzianów, wzorcowych kół zębatych i innych pomiarów referencyjnych (w tym do szybkich pomiarów optycznych o dokładności PF-2D 10 μm),
  • ZEISS CONTURA RDS – portalową maszynę pomiarową CNC z głowicą skaningową VAST XXT na przegubie obrotowym RDS,
  • ZEISS DuraMax – wspornikową maszynę pomiarową CNC z głowicą skaningową VAST XXT,
  • ZEISS O-INSPECT 322 – multisensorową maszynę pomiarową z głowicą skaningową VAST XXT oraz głowicą optyczną do pomiaru bardzo małych części,
  • ZEISS COMET L3D – skaner optyczny przydatny w pomiarze topograficznym powierzchni oraz w inżynierii odwrotnej,
  • ZEISS Surfcom NEX 100 – stacja umożliwiająca dokładny pomiar chropowatości oraz konturu,
  • ZEISS O-SELECT – cyfrowy projektor optyczny, który służy do szybkich pomiarów płaskich części.

 

W centralnej części laboratorium stanie wkrótce tomograf komputerowy ZEISS METROTOM 1500 G3. Jest to przemysłowy tomograf 3D do pomiarów współrzędnościowych, porównywania części z modelem CAD, inżynierii odwrotnej, korekcji narzędzi do wytwarzania części z tworzyw sztucznych oraz do defektoskopii 3D i kontroli poprawności montażu.

W zależności od zadania można na nim przeprowadzać badania części wykonanych m.in. z tworzyw sztucznych, gumy, ceramiki, szkła, metali lekkich oraz części złożonych z kilku materiałów (np. tworzywa, gumy, metalu).

 

Zaproszeni goście mieli możliwość zapoznania się z misją firmy Carl Zeiss i jej ofertą dla przemysłu

Zaproszeni goście mieli możliwość zapoznania się z misją firmy Carl Zeiss i jej ofertą dla przemysłu

 

Firma ZEISS oferuje także specjalistyczne szkolenia metrologiczne, które pozwalają uczestnikom poszerzać wiedzę teoretyczną oraz zdobywać praktyczne umiejętności z obsługi urządzeń metrologicznych i programów CAD. Oprócz szkoleń ZEISS CALYPSO, ZEISS CALIGO, ZEISS Gear Pro będzie można podnieść ogólne kompetencje w dziedzinie metrologii współrzędnościowej. W ramach współpracy z AUKOM (uznanym na świecie stowarzyszeniem, którego celem jest standaryzacja wiedzy metrologicznej) prowadzone są cykliczne szkolenia na trzech poziomach – od podstawowego do eksperckiego.

 

 

Źródło: Danuta Kowalczyk, Mechanik 3/2020

Nasze propozycje

Exactly: How precision engineers created the modern world
Simon Winchester

Exactly: How precision engineers created the modern world

HarperCollins Publishers, 2019

Precyzja jest kluczem we współczesnym świecie, ale jak i kiedy zaczęła kształtować świat?...

Internet Rzeczy
Marcin Sikorski

Internet Rzeczy

Wydawnictwo Naukowe PWN

Autor poruszył takie kwestie, jak: szybki rozwój IoT a sceptycyzm i niewiedza konsumentów, problemy...

Hybrydowy model priorytetyzacji technologii
Ewa Chodakowska

Hybrydowy model priorytetyzacji technologii

Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej

Podjęty w monografii problem badawczy dotyczy możliwości wykorzystania w procesie priorytetyzacji...

Uczenie maszynowe z językiem JavaScript. Rozwiązywanie złożonych problemów
Burak Kanber

Uczenie maszynowe z językiem JavaScript. Rozwiązywanie złożonych problemów

Helion

Uczenie maszynowe jeszcze kilka lat temu stanowiło niemal wiedzę tajemną. Nieliczni eksperci w tej...

Nasi partnerzy