ENG FB kontakt

16.03.2025

Strona główna Aktualności Wydarzenia HANNOVER MESSE na trudne czasy

HANNOVER MESSE na trudne czasy

10-03-2025

HANNOVER MESSE to wiodące na świecie targi przemysłowe. Firmy z branży inżynieryjnej, elektrycznej i cyfrowej, także sektora energetycznego, spotykają się pod głównym tematem „Transformacja przemysłowa”, aby zaprezentować rozwiązania dla produkcji i dostaw energii Głównymi obszarami wystawienniczymi w 2025 r. będą: inteligentna produkcja, ekosystemy cyfrowe, energia dla przemysłu, technologia sprężonego powietrza i próżni, części i rozwiązania inżynieryjne, Future Hub oraz handel międzynarodowy i inwestycje. Program konferencji z udziałem około 1600 prelegentów jest istotnym dodatkiem.

Tradycyjnie już, na ponad miesiąc przed startem imprezy, organizatorzy zaprosili dziennikarzy z całego świata na Press Preview, gdzie w towarzystwie kilkudziesięciu wystawców przedstawili najważniejsze tematy nadchodzącej imprezy.

 


Podczas Press Preview zaprezentowało się prawie 30 firm

 

Konkurencja między wiodącymi krajami uprzemysłowionymi nasila się, podczas gdy przełomowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI), oferują bezprecedensowe możliwości szybkiego wzrostu produktywności. Firmy muszą pilnie zintegrować te innowacje technologiczne i strategicznie zmienić swoje położenie, podczas gdy obecne realia geopolityczne wymagają zdecydowanych działań politycznych. Na tym tle wizyta na HANNOVER MESSE staje się wg organizatorów kluczowym czynnikiem sukcesu.

Nigdy wcześniej udział w HANNOVER MESSE nie był tak istotny dla zapewnienia sobie przewagi konkurencyjnej. W czasach poważnych wyzwań ekonomicznych dla przemysłu HANNOVER MESSE zapewnia decydujący rozpęd. Tutaj globalni goście dowiadują się, które technologie zapewnią im sukces w przyszłości i jak bezzwłocznie zintegrować je ze swoimi procesami. – mówi dr Jochen Köckler, prezes zarządu Deutsche Messe AG.

 


Dr Jochen Köckler, prezes zarządu Deutsche Messe AG

 

Odnosząc się do dynamiki geopolitycznej, Köckler powiedział: W ostatnich miesiącach często mówiło się o niepewnościach geopolitycznych. Jednak od czasu inauguracji nowego prezydenta USA, ta niepewność przekształciła się w trudną jasność, a USA podwoiły wysiłki w ramach swojego programu „America First”, podczas gdy Chiny masowo wzmacniają i sterują swoim sektorem przemysłowym.

Dla Europy i partnerów, takich jak Kanada (oficjalny partner HANNOVER MESSE 2025) nadszedł czas, aby ściślej współpracować i zdecydowanie promować spójną strategię geoekonomiczną.

Na HANNOVER MESSE niepewność przekształca się w pewność – zarówno pod względem technologicznym, jak i politycznym – podsumował Köckler.

Około 4000 firm z branży inżynierii ogólnej, elektrycznej i cyfrowej, a także sektora energetycznego, zaprezentuje rozwiązania dla produkcji i dostaw energii przyszłości, a w centrum uwagi znajdą się przykłady zastosowań w świecie rzeczywistym i sztuczna inteligencja.

Globalni technologiczni potentaci, jak Amazon Web Services, Bosch, Google, Microsoft, Schneider Electric i Siemens, będą prezentowały się się obok średniej wielkości liderów technologicznych, takich jak Beckhoff, Festo, Harting, ifm, LAPP, Phoenix Contact, Rittal, Schaeffler i SEW-EURODRIVE. Znane instytucje badawcze, takie jak Fraunhofer and Karlsruhe Institute of Technology (KIT), przedstawią rozwiązania przemysłowe nowej generacji, podczas gdy ponad 300 startupów z różnych dziedzin technologicznych zaprezentuje innowacje o przełomowym potencjale.

 

AI dla większej konkurencyjności

W obliczu rosnącej presji konkurencyjnej firmy potrzebują rozwiązań, które bezpośrednio zwiększają produktywność i wydajność – i właśnie tutaj AI odgrywa kluczową rolę. AI nie jest już tylko obietnicą przyszłości, ale praktycznym narzędziem, które już generuje mierzalną wartość dodaną.: Przemysł 4.0 miał swój początek na HANNOVER MESSE; teraz piszemy jego kolejny rozdział za pomocą AI. Jednakże kluczowym czynnikiem jest posiadanie przez firmy wiedzy potrzebnej do zapewnienia szybkiej, ukierunkowanej integracji z ich procesami. To właśnie tutaj HANNOVER MESSE przedstawia dokładnie właściwe odpowiedzi – z praktycznymi rozwiązaniami, eksperckimi spostrzeżeniami i gotowymi do wdrożenia przykładami. AI optymalizuje istniejące maszyny i procesy produkcyjne, zwiększa ich wydajność i czyni je mądrzejszymi – to kluczowy element w zabezpieczaniu konkurencyjności przemysłu – stwierdził Köckler

Kluczowym punktem programu była moderowana rozmowa właśnie na temat „AI w przemyśle”, prowadzona przez Onuorę Ogbukagu, rzecznika prasowego Deutsche Messe AG.

W dyskusji udział wzięli: Fatma Kocer-Poyraz, wiceprezes Engineering Data Science w Altair, oraz Sepp Hochreiter, założyciel NXAI i dyrektor Instytutu Uczenia Maszynowego na Johannes Kepler Universität w Linzu. Omówili kluczową rolę sztucznej inteligencji w rewolucjonizowaniu procesów przemysłowych, zwiększaniu wydajności operacyjnej i kształtowaniu przyszłości inteligentnej produkcji.

 

 

Koncentracja na rzeczywistych przykładach zastosowań

HANNOVER MESSE są skierowane do decydentów na wszystkich szczeblach. Kierownicy produkcji poszukujący indywidualnego rozwiązania robotycznego do automatyzacji procesu produkcyjnego lub dyrektorzy zarządzający, którzy chcą zdigitalizować całą fabrykę, mogą być pewni, że nawiążą kontakt z odpowiednimi osobami kontaktowymi. Koncentrujemy się zarówno na ukierunkowanych rozwiązaniach, jak i na kompleksowej transformacji całych firm – i zawsze chodzi o konkurencyjność – kontynuował prezes zarządu Deutsche Messe AG

Wspomniał o „Application Park” – całym obszarze wystawowym, gdzie wystawcy zademonstrują, w jaki sposób nowoczesne rozwiązania robotyczne mogą zwiększyć wydajność produkcji – na przykład, w jaki sposób roboty mogą pomóc zoptymalizować spawanie laserowe lub w jaki sposób produkcja ogniw akumulatorowych może być bardziej wydajna i zrównoważona. Chodzi o to, by firmy uzyskały tutaj cenne informacje na temat optymalizacji swoich procesów produkcyjnych – w celu szybszej, dokładniejszej i bardziej oszczędnej pod względem zasobów produkcji.

 

Co będzie można zobaczyć w Hanowerze?

Aby uczcić setną rocznicę swojego istnienia, specjalizująca się w automatyce firma Festo konstruuje niezwykłą maszynę, która zostanie zaprezentowana po raz pierwszy na targach Hannover Messe. Działając na zasadzie maszyny Rube’a Goldberga, nie wytwarza ona określonego produktu, lecz opowiada historię rozwoju technologii automatyzacji, która wywarła znaczący wpływ na firmę rodzinną. Zupełnie nowa aplikacja jest obecnie opracowywana w laboratorium na terenie kampusu Festo w Esslingen. Do laboratorium trafia ogromna ilość materiałów i sprzętu technicznego, a duży zespół pracowników z różnych działów firmy wspólnie pracuje nad imponującą „rocznicową wystawą”. Aplikacja ma na celu zaprezentowanie wszechstronnych umiejętności i wszechstronnej wiedzy specjalistycznej firmy Festo w dziedzinie technologii automatyzacji, a także jej entuzjazmu do innowacji, dzięki którym nawet to, co niemożliwe, staje się możliwe. Pomysłowość i pionierski duch są częścią DNA firmy od samego początku. Podobnie jak trzepot skrzydeł motyla może zapoczątkować serię ruchów, tak też czasem niewielki impuls może spowodować znaczącą zmianę w przemyśle.

Dzięki Incredible Machine firma Festo odwołuje się do swojej historii, ale przede wszystkim patrzy w przyszłość i pokazuje swoją fascynację technologiami ruchu – pneumatycznymi, elektrycznymi, cyfrowymi lub ich kombinacją.

Firma igus zaprezentuje materiały bez PTFE i kompletną serię łańcuchów energetycznych wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu dla zrównoważonego przemysłu. W obliczu obecnej trudnej sytuacji gospodarczej igus daje pozytywny przykład innowacji i zrównoważonego rozwoju. Podczas wydarzenia specjalista ds. tworzyw sztucznych w ruchu zaprezentuje swoje najnowsze osiągnięcia produktowe, które pokażą innowacyjną moc „Made in Germany”: materiały bez PTFE, kompletną serię łańcuchów energetycznych wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu oraz nowe suche pomieszczenie czyste certyfikowane dla e-prowadników igus. Pomieszczenie czyste zostało opracowane wspólnie z Fraunhofer IPA.

Siemens pokaże pionierskie rozwiązania dla przemysłu farmaceutycznego. Skupia się na integracji przemysłowej sztucznej inteligencji (AI) z produkcją farmaceutyczną, która pozwala na znaczne skrócenie czasu od laboratorium do pacjenta. Poprzez inteligentne środowisko laboratoryjne kompleksowa prezentacja firmy Siemens pokaże, w jaki sposób technologia Digital Twin przyspiesza procesy opracowywania receptur, obniża koszty operacyjne i optymalizuje wykorzystanie zasobów. To odzwierciedla, w jaki sposób technologia firmy Siemens łączy krytyczną lukę między opracowywaniem receptur laboratoryjnych a późniejszą masową produkcją. Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w prezentacji firmy Siemens: usprawnia procesy i optymalizuje wykorzystanie zasobów na wszystkich etapach produkcji – od projektowania receptury, przez operacje produkcyjne, po kontrolę jakości składników aktywnych.

Efektywność energetyczna w produkcji przemysłowej stała się jednym z najważniejszych czynników optymalizacji. Rosnące koszty energii, materiałów i personelu doprowadziły do przemyślenia inżynierii mechanicznej, zwłaszcza w regionach takich jak Europa, gdzie koszty produkcji są wysokie w porównaniu z międzynarodowymi standardami. Technologia napędowa, w szczególności, musi stawać się coraz bardziej wydajna i inteligentniejsza.

Dzięki integracji cyfrowych rozwiązań czujników z technologią napędu mechanicznego, powstał system, który stale optymalizuje kluczowe parametry w czasie rzeczywistym za pomocą analizy danych wspomaganej przez AI. Flender wdrożył to w swojej nowej generacji skrzyń biegów, Flender One, z fabrycznie zainstalowanymi czujnikami skrzyni biegów AIQ. Inteligentne czujniki stale rejestrują prędkość, drgania i temperaturę oleju skrzyni biegów, a opcjonalnie moment obrotowy. Dane są oceniane w portalu Flender AIQ i wykorzystywane do umożliwienia bardziej wydajnej pracy. AIQ oferuje maksymalną elastyczność w doborze interfejsu: możliwa jest integracja z istniejącymi systemami klienta, a także tryb offline i integracja ze sterowaniem zakładu. Klienci mogą podłączyć czujniki bezpośrednio do sterowania zakładem za pomocą kabla lub dostarczyć dane za pośrednictwem Wi-Fi do portalu internetowego AIQ. Operator zakładu jest automatycznie informowany za pośrednictwem aplikacji lub portalu internetowego, gdy tylko przekładnia zacznie pracować poza optymalnym zakresem.

 

 

„SUITX by Ottobock” zaprezentuje inteligentny IX BACK VOLTON – nowe, inteligentne rozwiązanie dla wymagających fizycznie prac w przemyśle i logistyce. Osoby podnoszące ciężkie ładunki w dynamicznych miejscach pracy są szczególnie narażone na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Nowy egzoszkielet oferuje skuteczne wsparcie, gdy wyczerpane zostaną środki organizacyjne i techniczne. IX BACK VOLTON to pierwszy inteligentny egzoszkielet w ofercie produktów SUITX by Ottobock, zasilany przez wysokowydajny akumulator i precyzyjną technologię silnika. Charakteryzuje się inteligentnym wzmocnieniem mocy dostosowanym do ruchu, łatwą obsługą i bardzo niską masą netto.

Nasz nowy egzoszkielet IX BACK VOLTON oznacza prawdziwy skok kwantowy w interakcji człowiek-technologia: wykorzystując wbudowaną sztuczną inteligencję, dostosowuje się do użytkownika, a nie odwrotnie. System stale wykrywa indywidualne wzorce ruchu użytkownika i oferuje optymalne wsparcie bez zmiany naturalnych wzorców ruchu. Dzięki technologii inteligentnych czujników dostarczana jest tylko taka siła, jaka jest faktycznie potrzebna. Dzięki temu mięśnie pozostają aktywne, zapewniając jednocześnie ukierunkowaną ulgę. – wyjaśnił David Duwe, wiceprezes SUITX by Ottobock Europe.

 

 

Firma MYBOTSHOP przedstawi QUADRUPED Go2 – czworonożnego robota, który łączy najnowocześniejszą technologię z eleganckim i zwinnym designem. QUADRUPED Go2 jest wyposażony w wysoce precyzyjne czujniki i sztuczną inteligencję, które pozwalają mu bez wysiłku poruszać się po otoczeniu i zręcznie omijać przeszkody. Jego zaawansowana mechanika przegubowa zapewnia mu wyjątkową zwrotność i zdolność adaptacji, umożliwiając bezproblemowe dostosowywanie się do różnych warunków terenowych. Dzięki wysokiej żywotności baterii, która waha się od 1 do 4 godzin w zależności od wersji, QUADRUPED Go2 jest gotowy na długie misje eksploracyjne i trudne zadania. Różne wersje, w tym: Air, Pro, EDU, EDU PLUS, EDU PLUS 2D EDU PLUS 3D oferują możliwość dostosowania robota do indywidualnych wymagań. Począwszy od wersji EDU, QUADRUPED Go2 jest programowalny, co pozwala na tworzenie własnych aplikacji. Dzięki temu jest idealnym narzędziem do badań, edukacji i wejścia do świata robotyki.

 

 

Targi odbędą się w dniach 31.03–4.04 2025 r. Więcej informacji: hannovermesse.de/en

 

Monika Kaczmarek

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia HANNOVER MESSE na trudne czasy

Nasi partnerzy