ENG FB kontakt

02.10.2022

Strona główna Aktualności Wydarzenia KOMPOZYT-EXPO 2013

KOMPOZYT-EXPO 2013

13-05-2014

Z każdą kolejną edycją krakowskie targi KOMPOZYT-EXPO® zyskują coraz większą rangę. W dniach 21÷22 listopada 2013 r. to najważniejsze wydarzenie dla branży kompozytów w Europie Środkowo-Wschodniej potwierdziło swoją markę, gromadząc blisko 2500 specjalistów, czyli o 20% więcej niż w roku ubiegłym.

    Swoją ofertę zaprezentowało prawie 170 wystawców z całego świata – ponad 30% stanowiły firmy zagraniczne. Jedną z nich była brazylijska Transtecnica Ind. Com. Rep. LTDA. Chcieliśmy sprawdzić, jak wygląda rynek kompozytów w tej części Europy. Jesteśmy pod wrażeniem profesjonalnego poziomu tej imprezy. Odbyliśmy wiele obiecujących rozmów – powiedział Roberto Pettini reprezentujący brazylijską firmę.
    Uzupełnieniem KOMPOZYT-EXPO® były pokazy firm w Strefie Prezentacji Technicznych oraz cykl wykładów i spotkań zorganizowany przez Central European Composite Cluster. Przedstawiciele klastra, zrzeszającego firmy i instytucje z Europy Środkowo-Wschodniej zajmujące się materiałami kompozytowymi, zaprezentowali najnowsze trendy w branży.
    Wyjątkowym akcentem tegorocznej imprezy była prezentacja ogromnego, dwumetrowego, kompozytowego serca-skarbonki. W trakcie targów zostało ono ozdobione przez artystę malarza Jerzego „Imp2k” Rojkowskiego. Serce stanie w Krakowie przy pomniku Adama Mickiewicza. Podczas finału WOŚP 2014 będą do niego zbierane pieniądze.
    Podczas targów budowano kadłub napędzanej energią słoneczną jednostki regatowej, która wystartuje na mistrzostwach świata Dong Energy 2014 w Holandii. Rozstrzygnięto również konkurs na najlepszą pracę dyplomową na temat materiałów kompozytowych.
    Dodatkową atrakcją była wystawa Kompozyt Life Art Gallery. Dziełami sztuki były dostarczone przez wystawców przedmioty użyteczności publicznej, które powstały z materiałów kompozytowych. Wśród nich znalazły się m.in.: fotel ogrodowy (zaprezentowany przez firmę Polytor), dno kajaka (Magnum Venus Polska), bolid formuły 1 (Bella Zakład Kompozytów), wentylator dachowy (Mastermodel), wózek sklepowy (Rettenmaier Polska) czy skorupa na maskę samochodu z halogenami (Havel Composites). Celem tej inicjatywy jest uświadomienie szerokiemu gronu odbiorców, jak dużą rolę w życiu codziennym odgrywają kompozyty.
    W trakcie tegorocznej wystawy zaprezentowano wiele branżowych nowości oraz innowacyjnych rozwiązań. Najlepsze produkty nagrodzono statuetkami.

    Lista zwycięzców

    W kategorii maszyny i urządzenia do obróbki materiałów kompozytowych:
• firma RPM Technologie s.c. za dozownik do polimerobetonu/solid surface Bridgemaker/Sinkmaker – za oryginalność koncepcji i precyzję dozowania surowców sypkich i ciętych włókien z żywicami.
    W kategorii materiały i surowce do produkcji kompozytów:
• Grupa CSV Sp. z o.o. za żywicę CRESTAPOL 1250LV (producent SCOTT BADER) – za obniżenie kosztów i czasu utwardzania nowych żywic w temperaturze pokojowej, kompatybilność z włóknami węglowymi, odporność UV.
    W kategorii wyroby z materiałów kompozytowych:
• Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik TU Dresden za InEco® – wykorzystanie hybrydy konstrukcyjno-materiałowej stalowo-kompozytowej, oryginalność i funkcjonalność modelu napędzanego elektrycznie.
• Politechnika Wrocławska za kompozytowe zbiorniki ciśnieniowe do magazynowania biogazu – za oryginalną koncepcję wykorzystania kompozytów do magazynowania biogazów.
    W kategorii technologie wytwarzania materiałów kompozytowych:
• Politechnika Śląska za stanowisko technologiczne do wytwarzania funkcjonalnych materiałów kompozytowych metodami odlewania do form wirujących – za opracowanie oryginalnej technologii otrzymywania lekkich kompozytów ceramiczno-metalicznych.
    Następna edycja targów odbędzie się w nowej hali wystawienniczej EXPO Kraków w dn. 20–21 listopada 2014 r.

Strona główna Aktualności Wydarzenia KOMPOZYT-EXPO 2013

Nasze propozycje

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications
Wit Grzesik, Adam Ruszaj

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications

Springer

This book explores, in a systematic way, various modes of hybridization for both conventional and...

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia
Zenon Pirowski

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia

Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny

Najnowsza książka Zenona Pirowskiego to kompendium wiedzy o niklu i jego stopach. Przedstawiono w niej:...

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej
Janusz Kwaśniewski, Ireneusz Dominik, Krzysztof Lalik, Mateusz Kozek

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej

Wydawnictwo BTC

Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje projektowanie serwonapędów bazujących na sterownikach...

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem
Red. naukowy Piotr Cichosz

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem

Wydawnictwo PWN

Przygotowana pod redakcją naukową prof. dr. hab. inż. Piotra Cichosza publikacja Nowoczesne procesy obróbki...

Nasi partnerzy