ENG FB kontakt

06.10.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Liderzy rewolucji przemysłowej na ITM Industry Europe

Liderzy rewolucji przemysłowej na ITM Industry Europe

30-01-2020

Idea przemysłu 4.0 towarzyszy od lat ekspozycji ITM Industry Europe. Pod tym kątem aranżowana jest przestrzeń wystawiennicza czerwcowych targów. Nowoczesne technologie i pracujące maszyny przyciągają tłumy profesjonalistów. Znamy już liderów, którzy zaprezentują swoją ofertę.

Obrabiarki i narzędzia do obróbki metali, obróbka blach, automatyka i robotyka, zaawansowane technologie pomiarowe – te gałęzie przemysłu każdego roku na ITM INDUSTRY EUROPE są silnie reprezentowane przez kluczowych producentów i dystrybutorów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Ich rozwiązania można m.in. śledzić w trakcie tzw. ścieżek zwiedzania towarzyszących targom.

 

 

Ścieżki zwiedzania i wyścig o złoto

Trasa ścieżek wiedzie przez stoiska wystawców, którzy w swojej ofercie posiadają maszyny, urządzenia, rozwiązania technologiczne i oprogramowanie działające zgodnie z ideą Przemysłu 4.0.

 

Zachęcamy do tego projektu firmy, które postawiły na automatyzację produkcji w duchu smart. Dzięki udziałowi w ścieżkach zwiedzania mogą swoją ofertę przedstawić potencjalnym klientom poszukującym konkretnych, dedykowanych profilowo rozwiązań. Co roku ścieżki cieszą się dużym powodzeniem. Wytyczony szlak w towarzystwie profesjonalnego przewodnika – eksperta branży przemysłowej pozwala trafić bezpośrednio do odpowiednich firm – mówi Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.

 

Formuła wycieczki nie tylko umożliwia skorzystanie z fachowych porad, bezpośredni kontakt z dostawcami najnowszych technologii, ale też dzięki uporządkowanej tematycznie trasie, pozwala gościom targowym zaoszczędzić czas. Uczestnicy tego niecodziennego spaceru odwiedzają stoiska wybranych firm, których oferta produktowa zawiera najnowsze technologie dla zintegrowanego przemysłu. Swoje rozwiązania zaprezentują tu zarówno duże jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Osoby, które chcą uczestniczyć w ścieżkach zwiedzania, skorzystają z wcześniejszych zapisów. Pozwoli to wygodnie i precyzyjnie zaplanować pobyt na targach.

Wystawcy co roku prześcigają się w aranżacjach stoisk, przyciągają zwiedzających nowymi produktami, a także eksponują szczególnie prekursorskie rozwiązania. Najbardziej innowacyjne zostaną nagrodzone Złotym Medalem MTP.

 

Złoty Medal MTP to prestiżowa nagroda, którą chciałaby się pochwalić niejedna firma. Spełnienie jednak surowych regulaminowych kryteriów jest trudne. Dlatego na ITM INDUSTRY EUROPE Złotym Medalem mogą poszczycić się tylko ci wystawcy, których produkty faktycznie są nowoczesne, innowacyjne i wytworzone w oparciu o najwyższej klasy technologie. Na ten moment trudno powiedzieć z jakich gałęzi przemysłu będzie najwięcej laureatów, ponieważ na zgłoszenia czekamy jeszcze do kwietnia – przekonuje Anna Lemańska-Kramer.

 

W świecie metalu

Postęp technologiczny jaki dokonał się w ostatnich latach w przemyśle nie podlega dyskusji. Wdrażane są również rozwiązania innowacyjne znacząco poprawiające jakość obróbki metali czy obniżające koszty produkcji. Przetwarzanie tego materiału należy do szczególnie popularnych rozwiązań technologicznych w zakładach przemysłowych. Obróbka skrawaniem i rygorystyczne wymogi produkcyjne są niezwykle krytycznymi elementami tej gałęzi przemysłu. Obecnie zadania związane z toczeniem, frezowaniem czy szlifowaniem, są wykonywane z szerokim zastosowaniem technologii CNC, przy użyciu maszyn sterowanych numerycznie. Cały proces obróbki, choć przebiega w zautomatyzowany sposób, jest nieustannie nadzorowany. To konieczne, aby zapewnić jak najwyższą jakość każdego z powstających elementów. W efekcie produkowane są części i elementy, które perfekcyjnie odpowiadają założonym oczekiwaniom.

Dzięki automatyzacji znacznie zwiększa się precyzja obróbki skrawaniem – możliwe jest zachowanie dokładności do ułamków milimetra, skraca się czas wykonania, obniżają się koszty produkcji poszczególnych części. Tego typu nowoczesne rozwiązania oparte o automatyzację będą fundamentem ekspozycji ITM INDUSTRY EUROPE, która znajdzie się w pawilonie 3 i 3 a. Swoją ofertę zaprezentuje wielu światowych liderów tej branży.

Jak już dzisiaj zapowiadają wystawcy, na targach większość z nich prezentować będzie nowości produktowe. Najbardziej prekursorskie i spektakularne rozwiązania zawalczą o tytuł Złoty Medal MTP. Jak magnes na czerwcowe święto przemysłu w Poznaniu przyciągają nowoczesne maszyny prezentowane przez kluczowych graczy na rynku.

 

Wystawcy ITM INDUSTRY EUROPE uruchamiają maszyny, dzięki czemu można zobaczyć je w ruchu, ocenić jak pracują. To ewenement na tle innych targów. Żadne inne centrum wystawiennicze w kraju nie jest w stanie w jednym czasie uruchomić na taką skalę tak zaawansowany technologicznie sprzęt – podkreśla Anna Lemańska-Kramer.

 

W Polsce działa mnóstwo przedsiębiorstw, które świadczą usługi z zakresu procesów technologicznych mających na celu zmianę kształtów, wymiarów oraz właściwości chemicznych czy fizycznych metali. Bardzo popularną metodą obróbki metali jest obróbka plastyczna. Lasery, cięcie, gięcie i automatyzacja - te hasła określają profile działalności wystawców z pawilonu 5 i 6.

 

Robotyzacja i nowe technologie

Towarzyszące najbliższej edycji targów hasło: „Przemysł ery cyfrowej” przełoży się także na ekspozycję. Nie zabraknie firm z zakresu robotyki i digitalizacji. Ten obszar rozwija się na ITM szczególnie intensywnie co jest zgodne ze światowymi trendami w branży. Prognozy Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) w skazują, że do 2022 roku w zakładach przemysłowych na świecie pojawi się ok. dwóch milionów nowych robotów. W rezultacie w ciągu kilku lat liczba robotów przemysłowych, która na koniec 2018 r. przekraczała 2,4 miliona niemal się podwoi.

W wielu procesach produkcyjnych niezbędne jest wykonywanie precyzyjnych pomiarów części charakteryzujących się złożoną geometrią. Eksperci oceniają, że w przemyśle dobrze prowadzone pomiary mają wpływ nie tylko na wartość i jakość produktu końcowego, ale też w ok. 10–15 proc. na koszty produkcji. Nowoczesne rozwiązania z tego zakresu wystawcy zaprezentują w pawilonie 5A, m.in.: CARL ZEISS, ITA, KEYENCE, MITUTOYO.

Obróbka metali, automatyka i robotyka, technologie pomiarowe to nie jedyne gałęzie przemysłu silnie reprezentowane na ITM. W ramach ekspozycji będzie można jak w latach ubiegłych obejrzeć nowości wystawców z zakresu obróbki powierzchni, metalurgii czy spawalnictwa, które jako fundamentalny proces wykorzystywany w przemyśle wciąż ewoluuje. Niestety jak wskazują urzędy pracy, aktualnie dodatkowym problemem jest niskie ogólne wykształcenie osób posiadających uprawnienia spawacza i brak chęci poszerzania zdobytych kwalifikacji. Rozwijają się technologie i procesy spajania, coraz więcej urządzeń może obsługiwać wyłącznie osoba wysoko wykwalifikowana. Dlatego 20 grudnia 2019 Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie podstaw programowych dla zawodu technika spawalnictwa. Ma to być ratunkiem dla tego zanikającego zawodu.

 

Kompleksową ofertę ITM INDUSTRY EUROPE będzie można ocenić już 2-5 czerwca 2020 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym samym czasie odbędą się także: targi Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, 3D Solutions – targi druku i skanu 3D, Subcontracting oraz Forum Odlewnicze Focast. Więcej na: www.itm-europe.pl.

 

Źródło: Grupa MTP

Strona główna Aktualności Wydarzenia Liderzy rewolucji przemysłowej na ITM Industry Europe

Nasi partnerzy