ENG FB kontakt

24.04.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Mariaż prędkości z precyzją

Mariaż prędkości z precyzją

Nowa linia elektrodrążarek FANUC ROBOCUT α-CiC

04-04-2022

Szybka i wyjątkowo dokładna – pod takim hasłem japoński FANUC prezentuje serię elektrodrążarek drutowych ROBOCUT α-CiC. Najnowsza linia maszyn – dwa uniwersalne modele: α-C400iC oraz α-C600iC – została zaprojektowana z myślą o produkcji przemysłowej, w której liczy się dziś przede wszystkim wydajność, perfekcja wykonania i zysk.

Firma FANUC wprowadziła na rynek pierwszą maszynę do elektrodrążenia drutowego – ROBOCUT – w 1975 r. Od tego czasu zespół inżynierów ds. projektowania i rozwoju nieustannie pracuje nad nowymi wersjami produktu, by jak najlepiej wspierać klientów w budowaniu przewag rynkowych. Nowa seria elektrodrążarek, łącząca w sobie ponad 45 lat doświadczeń producenta w obszarze rozwoju wyspecjalizowanych maszyn do elektroerozyjnej obróbki ubytkowej, jest kolejnym krokiem w tym kierunku.

 

 

Wydajna i precyzyjna obróbka elektroerozyjna

Elektrodrążenie to jedna z bardziej zaawansowanych metod obróbki, zapewniająca wysoką precyzję. Wykorzystuje się ją w produkcji w coraz szerszym zakresie, m.in. w przemyśle ciężkim, energetycznym, w branży lotniczej, motoryzacyjnej czy medycznej. Jest niezastąpiona w przypadku wytwarzania części z twardych, trudno obrabialnych metali lub materiałów nieżelaznych typu diament polikrystaliczny PCD i grafit, które byłyby trudne do obróbki konwencjonalnymi technikami, takimi jak: frezowanie, toczenie czy szlifowanie. Przy formowaniu ostrych naroży i stożków elektrodrążenie pozostaje jedyną dostępną metodą. Producenci sięgają po nią zwłaszcza w celu regeneracji narzędzi, tworzenia form wtryskowych, matryc czy kół zębatych.

 

Nowa elektrodrążarka drutowa ROBOCUT α-CiC to synonim wszechstronności, wysokiej jakości i wydajności cięcia oraz bezkompromisowej niezawodności w wielu zastosowaniach. Oddając ją w ręce klientów, mamy nadzieję przyczynić się do istotnego wzrostu konkurencyjności rynkowej zarówno podwykonawców, jak i producentów OE – mówi Wiktor Moskwa, Sales Manager ROBOCUT w firmie FANUC Polska.

 

Niezależnie od branży, modelu czy czasu eksploatacji użytkownicy elektrodrążarek drutowych marki FANUC zgodnie twierdzą, że są to maszyny uniwersalne, gwarantujące precyzyjną i powtarzalną obróbkę, oszczędzające energię, a w efekcie przyczyniające się do obniżenia jednostkowych kosztów produkcji, a także oferujące wygodną eksploatację w długiej perspektywie czasowej.

 

Więcej niż maszyna

Seria elektrodrążarek drutowych FANUC ROBOCUT α-CiC bazuje na nowoczesnych rozwiązaniach. To właśnie one sprawiają, że użytkownicy otrzymają w standardzie jeszcze wyższy poziom niezawodności, szybkości cięcia, wykończenia powierzchni i precyzji wymiarowej. Dzięki zastosowaniu FEM (metody elementów skończonych) inżynierom z firmy FANUC udało się wprowadzić w ramach serii α-CiC nowy wymiar kinematyki, która wraz z hartowanym stołem roboczym, zapobiegającym powstawaniu zarysowań i oferowanym w standardzie, zagwarantuje najwyższą precyzję w tej klasie maszyn dostępnych na rynku.

 

Nowa struktura mechaniczna

U podstaw nowego oblicza elektrodrążarek ROBOCUT leży ulepszenie struktury mechanicznej głównych osi liniowych (X i Y) w zakresie wytrzymałości i sztywności. Nowy ROBOCUT zapewnia ograniczenie ryzyka odkształceń i gwarantuje znacznie wyższą stabilność, co z kolei prowadzi do uzyskania lepszej jakości i dokładności cięcia, a także większej niezawodności maszyny.

Ponadto nowy ROBOCUT α-CiC jest wyposażony w funkcję kompensacji błędu skoku w postaci fabrycznie skalibrowanej siatki kompensacyjnej na całej powierzchni stołu X-Y. Ta funkcja gwarantuje użytkownikowi samokalibrowanie się maszyny, a co za tym idzie, jej powrót do pracy z najwyższą dokładnością bez potrzeby interwencji serwisu.

Precyzja oraz wydajność obróbki powierzchni stożkowych to kolejna cecha nowej serii. Skomplikowane operacje ustawcze oraz specjalistyczna wiedza towarzysząca obróbce powierzchni stożkowych zostały zastąpione czytelnymi instrukcjami, które operator wyświetla na ekranie sterowania.

 

Lepsza kontrola procesu

Firma FANUC pozostaje wierna przekonaniu, że sterowanie procesem jest kluczowe dla powodzenia elektrodrążenia drutowego. Udoskonalenia w układzie sterowania w maszynach ROBOCUT wprowadzone wraz z bogatym w funkcje interfejsem użytkownika FANUC iH Pro skupiają się na wykorzystaniu zalet nowej struktury mechanicznej do wydajniejszego cięcia. Ulepszony interfejs użytkownika z 15-calowym panoramicznym ekranem LCD multi-touch, szybszy w działaniu i zapewniający intuicyjną obsługę (w tym podgląd programu NC i rysunku), to kolejny ukłon producenta w kierunku użytkowników, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z elektrodrążarkami drutowymi.

Przejrzystość i łatwość obsługi dają się zauważyć również w wielu innych funkcjach maszyny, wykorzystywanych m.in. podczas jej instalacji i konserwacji. Jest to cenne z punktu widzenia produkcji, która nieustannie poszukuje możliwości oszczędzania i efektywniejszego wykorzystania czasu.

Instalacja nowych modeli ROBOCUT w porównaniu z poprzednimi generacjami maszyn trwa średnio 2 godziny krócej. Podobne oszczędności czasowe można zanotować w przypadku konserwacji. Przykładowo: konserwacja układu podającego drut zajmuje zaledwie 5 minut, a nie 40 minut jak dotąd. Aby zminimalizować ryzyko i tak mało prawdopodobnych awarii, FANUC iHMI Pro sygnalizuje problemy, które mogą skutkować awariami. W celu zminimalizowania ryzyka przestoju dostarcza użytkownikowi informację, w postaci wideo lub obrazu, przedstawiającą szczegółowe procedury przeglądów i napraw wraz z wykazem części eksploatacyjno-zamiennych.

 

Szybkie nawlekanie drutu

Nowa konstrukcja ROBOCUT α-CiC zapewnia więcej przestrzeni na łatwe i szybkie nawlekanie drutu. Maszyna zachowuje wiele popularnych funkcji poprzedniej generacji maszyn ROBOCUT, w tym niezawodne automatyczne nawlekanie drutu do wysokości 500 mm w warunkach pełnego zanurzenia, automatyczne nawlekanie drutu w szczelinie w elementach o wysokości do 150 mm oraz stabilne cięcie i łatwą regulację kształtów za pomocą inteligentnej funkcji kompensacji przemieszczenia termicznego.

Maszyny ROBOCUT α-CiC osiągają wyższe prędkości cięcia bez zrywania drutu, zwłaszcza podczas obróbki zgrubnej. Alternatywnie użytkownicy mogą wybrać poprawę wykończenia powierzchni (standardowo obróbka węglika spiekanego z Ra = 0,19 μm) bez znacznych kompromisów w szybkości. W trosce o potrzebę optymalnego ustawienia prędkości i wykończenia powierzchni firma FANUC wprowadziła prostą regulację. Zamiast odwoływać się do skomplikowanych tabel parametrów użytkownicy mogą regulować wydajność cięcia za pomocą suwaka plus/minus, zachowując stabilność oraz jakość detalu.

Konstruktorzy FANUC opracowali nową strukturę mechaniczną systemu nawlekania drutu AWF (Automatic Wire Feed). Górna i dolna prowadnica drutu oraz podajnik zapewniają większą niezawodność i łatwiejszą obsługę. Skraca to czas ustawiania i konserwacji maszyny. Generator generuje cienką i wysoką częstotliwość fali impulsu o lepszym kształcie, Discharge Control imPulse 3 – kontroler wyładowania iPulse3 (automatyczna kontrola przepłukiwania i przepływu) – poprawia kontrolę cięcia naroży. Nowe techniki obróbki oraz zawansowana kontrola zerwania drutu poprawiają nadzór nad obróbką naroży. Z myślą o precyzyjnej kontroli napięcia drutu zastosowano dwa serwonapędy, eliminując czujnik naprężenia. Dzięki temu AWF jest jeszcze bardziej niezawodny, a obróbka – jeszcze bardziej precyzyjna.

 

Konstrukcja oszczędzająca miejsce

W czasach dynamicznego rozwoju technologii oraz miniaturyzacji również produkcja poszukuje rozwiązań o dużych możliwościach idących w parze z minimalnymi gabarytami. Jest to bowiem sposób na efektywne wykorzystanie powierzchni hali produkcyjnej i ograniczenie kosztów. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, nowe maszyny z serii ROBOCUT mają bardziej kompaktowe wymiary. Modele ROBOCUT α-C400iC i ROBOCUT α-C600iC pozwalają na obróbkę detali o wymiarach do 1050 × 775 × 400 mm, odpowiednio w osiach: X, Y i Z, przy masie do 1000 kg.

 

Warto wspomnieć o opcji modyfikacji – retrofit – na maszynie klienta zgodnie z aktualnymi potrzebami produkcyjnymi: Może to polegać na zainstalowaniu dodatkowej osi, takiej jak stół obrotowy ROBOCUT CCR, doinstalowaniu generatora z MF2 na PCD lub automatyzacji produkcji. Zawsze jesteśmy do dyspozycji klienta – mówi Piotr Olejnik, ROBOCUT Technical Manager and Sales Support w firmie FANUC Polska.

 

Dostosowanie pracy maszyny ROBOCUT do indywidualnych potrzeb jest możliwe zarówno na etapie budowy, jak i podczas eksploatacji maszyny.

Źródło: www.fanuc.pl

Strona główna Aktualności Wydarzenia Mariaż prędkości z precyzją

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy