ENG FB kontakt

28.04.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Milionowy robot przemysłowy firmy FANUC

Milionowy robot przemysłowy firmy FANUC

03-11-2023

Firma FANUC ma powód do świętowania. Wyprodukowanie milionowego robota przemysłowego to kolejny kamień milowy w jej ponad 60-letniej historii. Firma należy do pionierów w dziedzinie automatyzacji fabryk i wiodących dostawców systemów sterowania CNC, robotów oraz obrabiarek przemysłowych. Pierwszego robota wdrożyła na własnej linii produkcyjnej w 1974 r., a dziś w swoich japońskich fabrykach wykorzystuje tysiące robotów, by nieustannie podnosić wydajność i dostarczać wysokiej klasy produkty klientom na całym świecie.

Podczas gdy roboty przemysłowe były tradycyjnie wykorzystywane głównie w branży motoryzacyjnej i elektronicznej, obecnie stały się powszechne także w wielu innych sektorach do niedawna bazujących na sile rąk ludzkich. Zapotrzebowanie na mechanicznych pracowników rośnie, m.in. w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, produkcji wyrobów z drewna, przetwórstwie tworzyw sztucznych, a nawet w rzemiośle. Nasilający się niedobór siły roboczej i coraz łatwiejsza obsługa technologii to tylko niektóre z powodów upowszechniania robotyki w nowych segmentach produkcji.

Popyt na nasze roboty jest obecnie na najwyższym poziomie – mówi Marco Ghirardello, prezes i dyrektor generalny firmy FANUC Europe.

Firma FANUC oferuje już ponad 200 modeli robotów przygotowanych do wykonywania różnorodnych zadań produkcyjnych, m.in. takich jak: spawanie, malowanie, montaż, paletyzacja i pakowanie. Na popularności zyskują także coboty – czyli roboty współpracujące – ponieważ mogą bezpośrednio współpracować z ludźmi, bez potrzeby instalowania zewnętrznych systemów bezpieczeństwa w postaci kurtyn lub wygrodzeń.

W przemyśle nadal dominują tradycyjne roboty przemysłowe, a ich wdrażanie, np. w motoryzacji, przyspiesza trend rozwoju elektromobilności. Obszar zastosowania automatyzacji wciąż się poszerza, dlatego jesteśmy przekonani, że w przyszłości popyt na roboty będzie wzrastał. Aby zaspokoić potrzeby naszych klientów w zakresie automatyzacji, FANUC będzie dążyć do dalszej poprawy jakości, wydajności i zwiększenia możliwości dostaw – ocenia Ghirardello.

Dynamiczny rozkwit automatyzacji doprowadził do rozwoju różnych serii robotów, przeznaczonych do poszczególnych zadań. Można wymienić: małe i średnie roboty z serii ARC Mate do spawania łukowego, niewielkie roboty z serii LR Mate, które można montować bezpośrednio na obrabiarkach, lub roboty z serii M-710i, M-410i i M-900i do transportu materiałów.

Ponadto firma FANUC poszerzyła asortyment o modele spełniające indywidualne wymagania klientów z różnych branż, w tym serię robotów M-2000iA o największym na świecie udźwigu sięgającym 2,3 t oraz roboty SCARA i Delta do montażu i szybkich procesów pick&place. W 2017 r., 40 lat po dostarczeniu pierwszego robota FANUC, łączna liczba wyprodukowanych robotów przemysłowych wyniosła 500 tys. szt.

W ostatnich latach, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu przemysłu na automatyzację, firma FANUC dodała do swojej oferty roboty współpracujące z serii CR i CRX.

 

W 1977 r. firma FANUC opracowała pierwszego robota FANUC Robot Model 1, przeznaczonego do aplikacji montażowych, i rozpoczęła jego produkcję. Od tego czasu ewoluował on do modelu FANUC S-Model 420, który był powszechnie używany na wielu liniach montażowych karoserii samochodowych, a następnie do modelu FANUC R-2000iA, opracowanego w 2000 r., odznaczającego się znacznie wyższą niezawodnością i wydajnością ruchu, a także lepszą efektywnością kosztową.

 

 

Źródło: FANUC Polska

Strona główna Aktualności Wydarzenia Milionowy robot przemysłowy firmy FANUC

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy