ENG FB kontakt

28.06.2022

Strona główna Aktualności Wydarzenia Pierwszy w Polsce robot do montażu szyb zespolonych

Pierwszy w Polsce robot do montażu szyb zespolonych

06-09-2021

W fabryce firmy PAGEN – jednego z wiodących polskich producentów okien, drzwi, rolet i bram garażowych – wdrożono robota, który szkli okna w półtorej minuty. Maszyna jest zintegrowana z automatyczną sortownią pakietów szybowych i tablicą świetlną wspomagającą kontrolę ich jakości. Automatyzacja montażu szyb zespolonych, wpisująca się w ideę Przemysłu 4.0, zwiększa wydajność produkcji okien i jest pierwszym tego typu wdrożeniem w Polsce realizowanym przez firmę ROTOX.

 

 

System robota ROS 591 z siedmioma osiami serwo jest przeznaczony do automatycznej implementacji szyb zespolonych do połączonych elementów okna, tj. ramy i skrzydła, o maksymalnych wymiarach 3500 mm × 3000 mm. Waga samej szyby może wynieść nawet 200 kg.

 

Robot jest wyposażony w aplikację chwytania próżniowego z 10 regulowanymi przyssawkami i monitorowania podciśnienia, stację do ustawiania i mocowania ram, skrzydeł i połączonych ram ze skrzydłami, z prawą stałą i lewą przejezdną belką dociskową, a także elektrycznie napędzany przenośnik rolkowy. Co istotne, robot współpracuje z automatyczną sortownią pakietów szybowych ROTOX GSS 933 – tłumaczy Sebastian Sosin, dyrektor produkcji w PAGEN.

 

Automatyczna sortownia pakietów szybowych jest wyposażona w przenośnik rolkowy ROTOX GARB 933 oraz automatyczny przejezdny wózek ROTOX GVW 933 poruszający się z prędkością 1 m/s, służący do pobierania szyb ze stacji wtransportowania, rozdzielania szyb na poszczególne przedziały regałów magazynowych i transportu szyb z regałów do stacji wytransportowania. Sortownię pakietów szybowych uzupełnia przejezdny wózek regałowy ROTOX GLW, pracujący pod regałami magazynującymi szyby, służący do podnoszenia i osadzania szyb w regale.

 

 

Wdrożone rozwiązania znacząco odciążyły pracowników produkcyjnych, którzy mogą się teraz zająć obsługą innych procesów. Udało się znacząco ograniczyć uszkodzenia pakietów szybowych, a także zoptymalizować proces produkcyjny poprzez planowanie szklenia już na etapie zgrzewania. Automatyczna sortownia pakietów szybowych może funkcjonować niezależnie od pracy robota, umożliwiając magazynowanie nawet 200 pakietów szybowych.

Bardzo ważnym uzupełnieniem procesów produkcyjnych, jest tablica świetlna wspomagająca kontrolę jakości pakietów szybowych przed ich wysortowaniem i zmagazynowaniem w regałach.

 

Czas cyklu pracy robota ROS 591 łącznie z wtransportowaniem i wytransportowaniem elementu nie przekracza 90 sekund na jeden pakiet szybowy z zachowaniem odpowiedniej kontroli i bezpieczeństwa produkcji. Cieszę się, że korzystając z nowoczesnych technologii, podnosimy jakość i wydajność procesów produkcyjnych i zapewniamy bezpieczeństwo pracy operatorów maszyn – dodaje Sebastian Sosin.

 

 

Źródło: ROTOX Polska

Strona główna Aktualności Wydarzenia Pierwszy w Polsce robot do montażu szyb zespolonych

Nasze propozycje

Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych
Wit Grzesik, Adam Ruszaj

Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych jest uniwersalnym kompendium wiedzy na temat...

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji
Jacek Kabziński

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji

Wydawnictwo Naukowe PWN

Teoria sterowania jest elementarnym językiem, który pozwala zrozumieć i efektywnie projektować układy...

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0
Sandra Grabowska, Michalene Grebski, Wes Grebski, Radosław Wolniak

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0

CeDeWu

Wybór zawodu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć młody człowiek. Książka powstała z...

Cyfryzacja w zarządzaniu
Aleksandra Laskowska-Rutkowska (red.)

Cyfryzacja w zarządzaniu

CeDeWu

Cyfryzacja w zarządzaniu to oryginalne i pionierskie na polskim rynku wydawniczym opracowanie dotyczące...

Nasi partnerzy