ENG FB kontakt

26.04.2025

Strona główna Aktualności Wydarzenia Pierwszy w Polsce robot do montażu szyb zespolonych

Pierwszy w Polsce robot do montażu szyb zespolonych

06-09-2021

W fabryce firmy PAGEN – jednego z wiodących polskich producentów okien, drzwi, rolet i bram garażowych – wdrożono robota, który szkli okna w półtorej minuty. Maszyna jest zintegrowana z automatyczną sortownią pakietów szybowych i tablicą świetlną wspomagającą kontrolę ich jakości. Automatyzacja montażu szyb zespolonych, wpisująca się w ideę Przemysłu 4.0, zwiększa wydajność produkcji okien i jest pierwszym tego typu wdrożeniem w Polsce realizowanym przez firmę ROTOX.

 

 

System robota ROS 591 z siedmioma osiami serwo jest przeznaczony do automatycznej implementacji szyb zespolonych do połączonych elementów okna, tj. ramy i skrzydła, o maksymalnych wymiarach 3500 mm × 3000 mm. Waga samej szyby może wynieść nawet 200 kg.

 

Robot jest wyposażony w aplikację chwytania próżniowego z 10 regulowanymi przyssawkami i monitorowania podciśnienia, stację do ustawiania i mocowania ram, skrzydeł i połączonych ram ze skrzydłami, z prawą stałą i lewą przejezdną belką dociskową, a także elektrycznie napędzany przenośnik rolkowy. Co istotne, robot współpracuje z automatyczną sortownią pakietów szybowych ROTOX GSS 933 – tłumaczy Sebastian Sosin, dyrektor produkcji w PAGEN.

 

Automatyczna sortownia pakietów szybowych jest wyposażona w przenośnik rolkowy ROTOX GARB 933 oraz automatyczny przejezdny wózek ROTOX GVW 933 poruszający się z prędkością 1 m/s, służący do pobierania szyb ze stacji wtransportowania, rozdzielania szyb na poszczególne przedziały regałów magazynowych i transportu szyb z regałów do stacji wytransportowania. Sortownię pakietów szybowych uzupełnia przejezdny wózek regałowy ROTOX GLW, pracujący pod regałami magazynującymi szyby, służący do podnoszenia i osadzania szyb w regale.

 

 

Wdrożone rozwiązania znacząco odciążyły pracowników produkcyjnych, którzy mogą się teraz zająć obsługą innych procesów. Udało się znacząco ograniczyć uszkodzenia pakietów szybowych, a także zoptymalizować proces produkcyjny poprzez planowanie szklenia już na etapie zgrzewania. Automatyczna sortownia pakietów szybowych może funkcjonować niezależnie od pracy robota, umożliwiając magazynowanie nawet 200 pakietów szybowych.

Bardzo ważnym uzupełnieniem procesów produkcyjnych, jest tablica świetlna wspomagająca kontrolę jakości pakietów szybowych przed ich wysortowaniem i zmagazynowaniem w regałach.

 

Czas cyklu pracy robota ROS 591 łącznie z wtransportowaniem i wytransportowaniem elementu nie przekracza 90 sekund na jeden pakiet szybowy z zachowaniem odpowiedniej kontroli i bezpieczeństwa produkcji. Cieszę się, że korzystając z nowoczesnych technologii, podnosimy jakość i wydajność procesów produkcyjnych i zapewniamy bezpieczeństwo pracy operatorów maszyn – dodaje Sebastian Sosin.

 

 

Źródło: ROTOX Polska

Strona główna Aktualności Wydarzenia Pierwszy w Polsce robot do montażu szyb zespolonych

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Wyścig o najważniejsze metale świata. Brudne oblicze czystej energii i cyfrowych technologii
Vince Beiser

Wyścig o najważniejsze metale świata. Brudne oblicze czystej energii i cyfrowych technologii

Wydawnictwo Prześwity

Wyścig o metale niezbędne ludzkości do produkcji czystej energii oraz rozwoju cyfrowych technologii...

Inżynieria materiałowa połączeń spawanych
Marek Blicharski, Jan Sieniawski

Inżynieria materiałowa połączeń spawanych

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka jest pierwszym w kraju opracowaniem tłumaczącym wyczerpująco i na dobrym poziomie zjawiska fizyczne...

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Nasi partnerzy