ENG FB kontakt

08.06.2023

Strona główna Aktualności Wydarzenia Repozytorium Robotyki – cyfrowe udostępnianie zasobów nauki z obszaru robotyki

Repozytorium Robotyki – cyfrowe udostępnianie zasobów nauki z obszaru robotyki

18-05-2023

Robotyka i dziedziny pokrewne rozwijają się obecnie dynamiczniej niż kiedykolwiek. Nieocenioną pomocą na drodze do kreowania przyszłości tego obszaru jest wiedza zdobyta wcześniej. Z myślą o wsparciu w tym zakresie zarówno świata przemysłu, jak i nauki Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz, opracował Repozytorium Robotyki. Jego celem jest zapewnienie dostępu do wiedzy z szeroko rozumianej automatyki i robotyki, a co za tym idzie, przyczynienie się do rozwoju nauki i zwiększenia innowacyjności polskiego przemysłu.

 

 

Repozytorium Robotyki to unikatowe kompendium dostępne powszechnie i bezpłatnie. W zdigitalizowanej formie udostępnione są zgromadzone w Łukasiewicz – PIAP prace naukowe, badawcze i rozwojowe z zakresu robotyki oraz obszarów pokrewnych, takich jak automatyka, pomiary, sztuczna inteligencja, rozpoznawanie obrazów czy przetwarzanie mobilne. Korzystający z repozytorium mają również dostęp do raportów z badań, czasopism, opisów projektów urządzeń oraz elementów robotycznych, a ponadto do bogatych zasobów biblioteki Instytutu Łukasiewicz – PIAP.

Doświadczenie w dziedzinie robotyki zbieramy od ponad 50 lat. Prowadzone w tym czasie prace, podobnie jak gromadzone biuletyny oraz czasopisma naukowe i branżowe, były skrupulatnie archiwizowane, ale przechowywane w dużej mierze w formie papierowej. To znacznie ogranicza możliwości korzystania z nich. Dzięki repozytorium te zasoby zyskają drugie życie, tym razem w obiegu cyfrowym i otwartym dla zainteresowanych – mówi dr inż. Małgorzata Kaliczyńska, kierownik projektu.

 

Wsparcie innowacyjności

Łukasiewicz – PIAP może się pochwalić kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych, a także w tworzeniu rozwiązań z zakresu szeroko pojętej robotyki i wdrażaniu ich w przemyśle. Wśród obszarów działań instytutu są automatyzacja i robotyzacja linii produkcyjnych i fabryk, produkcja robotów mobilnych, antyterrorystycznych i rehabilitacyjnych, tworzenie rozwiązań z dziedziny druku 3D oraz technologii kosmicznych. Dzięki tak szerokiemu spektrum działania instytutu Repozytorium Robotyki ma unikalną wartość historyczną, a jednocześnie może przysłużyć się dalszemu rozwojowi robotyki w Polsce.

Polska ma wciąż wiele do nadrobienia w obszarze robotyzacji. Mamy ambicję wpłynąć na zmianę tego stanu. Udostępnianie wiedzy o najnowszych zdobyczach techniki i ich świadome wykorzystanie na liniach produkcyjnych powinno się przyczynić do zwiększenia innowacyjności polskiego przemysłu. Udostępnimy zarówno wiedzę z początków rozwoju robotyki, jak i tę najnowszą, a internauci, korzystając z zasobów repozytorium, będą mogli analizować rozwój techniki – podkreśla dr inż. Małgorzata Kaliczyńska.

 

Nie tylko historia

Ideą przyświecającą pracom nad repozytorium jest połączenie przeszłości z teraźniejszością. Będzie ono stale wzbogacane o kolejne zasoby.

Obserwując tempo, w jakim ewoluuje technologia IT, i możliwości, jakie daje internet, nie można dokładnie przewidzieć, co przyniosą kolejne dwa czy trzy lata. Pewne jest jednak, że możemy się spodziewać dalszego dynamicznego rozwoju na polu robotyki i dziedzin pokrewnych. Z tego względu planujemy modyfikowanie i rozbudowywanie portalu zgodnie ze zmieniającą się rzeczywistością – podkreśla dr inż. Małgorzata Kaliczyńska.

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Repozytorium Robotyki – cyfrowe udostępnianie zasobów nauki z obszaru robotyki

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Inżynieria mechaniczna dla majsterkowiczów. Prosty przewodnik po praktycznych zagadnieniach
Brian Bunnell, Samer Najia

Inżynieria mechaniczna dla majsterkowiczów. Prosty przewodnik po praktycznych zagadnieniach

Helion

"Inżynieria mechaniczna dla majsterkowiczów" to pozycja adresowana do tych, którzy chcą poznać podstawowe...

Przemysł 4.0 (?). Ludzie i technologie
Joanna M. Moczydłowska

Przemysł 4.0 (?). Ludzie i technologie

Difin

W ostatnich latach temat Przemysłu 4.0 zyskuje na znaczeniu. Rośnie zainteresowanie nim zarówno wśród...

Robotyzacja i automatyzacja. Przemysł 4.0
Redakcja naukowa: dr inż. Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk

Robotyzacja i automatyzacja. Przemysł 4.0

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Robotyzacja i automatyzacja. Przemysł 4.0" to propozycja poświęcona ultranowoczesnym rozwiązaniom dla...

Nasi partnerzy