ENG FB kontakt

04.05.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Rośnie popyt na roboty przemysłowe

Rośnie popyt na roboty przemysłowe

31-01-2015

Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR)* popyt na roboty przemysłowe na świecie odznacza się tendencją wzrostową. Ponad 200 tysięcy robotów przemysłowych miało zostać zainstalowanych na świecie w 2014 r. To o 15% więcej niż w roku 2013.

„Perspektywy dla rozwoju robotyzacji na świecie są optymistyczne. Postępom w tym zakresie sprzyjają m.in. wymogi w zakresie modernizacji zakładów produkcyjnych i zwiększenia wydajności produkcji, wzrost wykorzystania robotów przez małe i średnie przedsiębiorstwa, obniżenie kosztów produkcji, a także współpraca człowiek - maszyna” – mówi Jesper Sonne Thimsen, regionalny menadżer sprzedaży na region Europy Środkowo-Wschodniej, Universal Robots.
„Zwłaszcza rozwój robotów współpracujących będzie w naszej ocenie jednym z ważniejszych trendów na nadchodzące lata” – dodaje.

Według ekspertów z Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) w latach 2015-2017 średni roczny wzrost światowej sprzedaży robotów przemysłowych wyniesie ok. 12%. Do końca 2017 roku w fabrykach na całym świecie ma być zainstalowanych 2 mln robotów. Duża liczba zamówień będzie pochodziła z przemysłu motoryzacyjnego. Inwestycje w roboty przemysłowe zwiększą się także w branży elektrycznej i elektronicznej, tworzyw sztucznych, przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, metalowym oraz maszynowym**.

Według danych IFR*** w 2013 roku w Polsce nastąpił niewielki pięcioprocentowy spadek sprzedaży robotów do 692 jednostek – w odniesieniu do 2012 roku. Głównym odbiorcą robotów w 2013 roku był przemysł gumowy, tworzyw sztucznych, spożywczy, a także chemiczny i farmaceutyczny. Inwestycje w roboty znacznie zmniejszyły się w sektorze samochodowym. Pomimo tego niewielkiego spadku pomiędzy 2014 a 2017 rokiem przewidywany jest wzrost instalacji robotów przemysłowych w Polsce.

„W krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce widzimy potencjał do dalszego wzrostu robotyzacji. To bowiem warunek konieczny do podtrzymania dotychczasowego poziomu konkurencyjności przemysłu w skali całego kraju. Dotyczy to w szczególności takich gałęzi gospodarki jak przemysł motoryzacyjny, metalowy, elektroniczny czy też przemysł spożywczy” - mówi Jesper Sonne Thimsen, regionalny menadżer sprzedaży na region Europy Środkowo-Wschodniej, Universal Robots.

Producenci, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa oraz branży, którzy chcą obniżyć koszty produkcji i zwiększyć konkurencyjność stawiają na automatyzację procesu produkcji. W tym celu szukają nowych rozwiązań w postaci lekkich, elastycznych robotów, dostępnych cenowo i łatwych w użytkowaniu.

„Jesteśmy gotowi na potrzeby przedsiębiorców oferując udoskonalone roboty UR5 i UR10. Roboty Universal Robots zapewniają obniżenie kosztów produkcji oraz krótki zwrot z inwestycji. Nasza oferta w dalszym ciągu będzie szła w kierunku większej elastyczności branży produkcyjnej i jej lepszego dopasowania do przyszłych potrzeb” – podsumowuje Jesper Sonne Thimsen, regionalny menadżer sprzedaży na region Europy Środkowo-Wschodniej, Universal Robots.

Źródło:

* http://www.ifr.org/news/ifr-press-release/accelerating-demand-for-industrial-robots-will-continue-658/

** http://www.ifr.org/news/ifr-press-release/accelerating-demand-for-industrial-robots-will-continue-658/

*** World Robotics 2014 - Industrial Robots, IFR Statistical Department

Strona główna Aktualności Wydarzenia Rośnie popyt na roboty przemysłowe

Zamów NEWSLETTER

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy