ENG FB kontakt

02.02.2023

Strona główna Aktualności Wydarzenia Woven City – eksperymentalne miasto Toyoty

Woven City – eksperymentalne miasto Toyoty

10-01-2023

Markę Toyota zna każdy na świecie, jednak większość ludzi kojarzy ją z samochodami i napędami hybrydowymi. Mija 25 lat, od kiedy japoński koncern przeprowadził rewolucję w motoryzacji. Teraz chce to samo zrobić w metropoliach.

Toyota podjęła się realizacji nowego projektu – stworzenia w pobliżu góry Fuji w Japonii eksperymentalnego miasta Woven City. Najnowsze technologie cyfrowe i urbanistyczne zostaną tu połączone z bezemisyjną energią i transportem. Miasto zamieszkają zarówno zwykli mieszkańcy, jak i naukowcy, którzy będą testować nowe technologie.

 

Tam, gdzie spełniają się marzenia...

Toyota zaprezentowała projekt Woven City w styczniu 2020 r. na targach CES w Las Vegas. Od marca 2021 r. trwa kolejny etap realizacji tego ambitnego planu – tworzenie zarządzanego cyfrowo miejskiego ekosystemu integrującego ludzi, przyrodę i technologie.

Miasto powstanie na terenach Higashi-Fuji Technical Center w prefekturze Shizuoka i zajmie powierzchnię 175 akrów. Będzie je wyróżniała nowoczesna architektura oparta na naturalnych materiałach budowlanych. Układ ulic, chodników i zielonych promenad stworzy oryginalny splot nawiązujący do początków Toyoty, kiedy firma produkowała automatyczne krosna.

Woven City będzie zasilane energią z wodoru i ze słońca, a transport w nim zapewnią bezemisyjne, autonomiczne pojazdy. Domy będą wyposażone w inteligentne technologie, w tym roboty.

Nowe miasto to wspólny projekt Toyota Motor Corporation oraz Woven Planet Holdings – należącej do Toyota Group spółki odpowiedzialnej za rozwój nowych technologii mobilności. Jego projektantem jest duński architekt Bjarke Ingels (autor takich projektów, jak World Trade Center 2 w Nowym Jorku, Lego House w Danii czy siedziby Google w Mountain View i Londynie).

 

Nowy sposób testowania technologii

Toyota zakłada, że Woven City nie będzie makietą ani ośrodkiem testowym. Będzie to w pełni funkcjonalne miasto zasiedlone przez pracowników Toyoty, ochotników i naukowców. W praktyce sprawdzą oni działanie miasta jako zintegrowanego ekosystemu, ułatwiającego codzienne życie dzięki połączeniu technologii, robotyki, inteligentnych domów, bezemisyjnej motoryzacji, odnawialnych źródeł energii, nowatorskiego planowania przestrzeni, systemu operacyjnego miejskiej infrastruktury oraz naturalnych materiałów i zieleni.

Twórcy projektu są przekonani, że budowa Woven City otworzy nową epokę w urbanistyce, opartą na technologiach i danych w chmurze, skoncentrowaną na człowieku i jego potrzebach. Toyota otwiera się na współpracę z ośrodkami badawczymi i inwestorami, aby z możliwości testowania nowych technologii w środowisku zaludnionego miasta mogli korzystać naukowcy i inżynierowie z całego świata.

Źródło: toyota.pl

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Woven City – eksperymentalne miasto Toyoty

Zamów NEWSLETTER

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Rysunek techniczny maszynowy dla automatyków i mechatroników
Marek Macko

Rysunek techniczny maszynowy dla automatyków i mechatroników

Wydawnictwo Naukowe PWN

Jest to uniwersalny podręcznik syntetycznie prezentujący różne formy zapisu konstrukcji – mechanicznych,...

Internet Rzeczy i jego przemysłowe zastosowania
Paweł Buchwald, Grzegorz Granosik, Aleksander Gwiazda

Internet Rzeczy i jego przemysłowe zastosowania

Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne

Książka przybliża dzisiejszą rewolucję IoT. Zawiera też wiele przykładów zastosowania IoT do rozwiązywania...

Matka wynalazku. Jak uprzedzenia hamują postęp
Katrine Marçal

Matka wynalazku. Jak uprzedzenia hamują postęp

Wydawnictwo Czarne

Szwedzka dziennikarka Katrine Marçal błyskotliwie i ze swadą rozkłada na czynniki pierwsze stulecia...

Piotr Sobczyk: Hydraulika i pneumatyka. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Piotr Sobczyk

Piotr Sobczyk: Hydraulika i pneumatyka. Zbiór zadań z rozwiązaniami

Wydawnictwo PWN

Wydawnictwo Naukowe PWN przedstawia zaktualizowane i poszerzone wydanie popularnego zbioru zadań. Obok...

Nasi partnerzy