ENG FB kontakt

08.06.2023

Strona główna Aktualności Wydarzenia Woven City – eksperymentalne miasto Toyoty

Woven City – eksperymentalne miasto Toyoty

10-01-2023

Markę Toyota zna każdy na świecie, jednak większość ludzi kojarzy ją z samochodami i napędami hybrydowymi. Mija 25 lat, od kiedy japoński koncern przeprowadził rewolucję w motoryzacji. Teraz chce to samo zrobić w metropoliach.

Toyota podjęła się realizacji nowego projektu – stworzenia w pobliżu góry Fuji w Japonii eksperymentalnego miasta Woven City. Najnowsze technologie cyfrowe i urbanistyczne zostaną tu połączone z bezemisyjną energią i transportem. Miasto zamieszkają zarówno zwykli mieszkańcy, jak i naukowcy, którzy będą testować nowe technologie.

 

Tam, gdzie spełniają się marzenia...

Toyota zaprezentowała projekt Woven City w styczniu 2020 r. na targach CES w Las Vegas. Od marca 2021 r. trwa kolejny etap realizacji tego ambitnego planu – tworzenie zarządzanego cyfrowo miejskiego ekosystemu integrującego ludzi, przyrodę i technologie.

Miasto powstanie na terenach Higashi-Fuji Technical Center w prefekturze Shizuoka i zajmie powierzchnię 175 akrów. Będzie je wyróżniała nowoczesna architektura oparta na naturalnych materiałach budowlanych. Układ ulic, chodników i zielonych promenad stworzy oryginalny splot nawiązujący do początków Toyoty, kiedy firma produkowała automatyczne krosna.

Woven City będzie zasilane energią z wodoru i ze słońca, a transport w nim zapewnią bezemisyjne, autonomiczne pojazdy. Domy będą wyposażone w inteligentne technologie, w tym roboty.

Nowe miasto to wspólny projekt Toyota Motor Corporation oraz Woven Planet Holdings – należącej do Toyota Group spółki odpowiedzialnej za rozwój nowych technologii mobilności. Jego projektantem jest duński architekt Bjarke Ingels (autor takich projektów, jak World Trade Center 2 w Nowym Jorku, Lego House w Danii czy siedziby Google w Mountain View i Londynie).

 

Nowy sposób testowania technologii

Toyota zakłada, że Woven City nie będzie makietą ani ośrodkiem testowym. Będzie to w pełni funkcjonalne miasto zasiedlone przez pracowników Toyoty, ochotników i naukowców. W praktyce sprawdzą oni działanie miasta jako zintegrowanego ekosystemu, ułatwiającego codzienne życie dzięki połączeniu technologii, robotyki, inteligentnych domów, bezemisyjnej motoryzacji, odnawialnych źródeł energii, nowatorskiego planowania przestrzeni, systemu operacyjnego miejskiej infrastruktury oraz naturalnych materiałów i zieleni.

Twórcy projektu są przekonani, że budowa Woven City otworzy nową epokę w urbanistyce, opartą na technologiach i danych w chmurze, skoncentrowaną na człowieku i jego potrzebach. Toyota otwiera się na współpracę z ośrodkami badawczymi i inwestorami, aby z możliwości testowania nowych technologii w środowisku zaludnionego miasta mogli korzystać naukowcy i inżynierowie z całego świata.

Źródło: toyota.pl

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Woven City – eksperymentalne miasto Toyoty

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Inżynieria mechaniczna dla majsterkowiczów. Prosty przewodnik po praktycznych zagadnieniach
Brian Bunnell, Samer Najia

Inżynieria mechaniczna dla majsterkowiczów. Prosty przewodnik po praktycznych zagadnieniach

Helion

"Inżynieria mechaniczna dla majsterkowiczów" to pozycja adresowana do tych, którzy chcą poznać podstawowe...

Przemysł 4.0 (?). Ludzie i technologie
Joanna M. Moczydłowska

Przemysł 4.0 (?). Ludzie i technologie

Difin

W ostatnich latach temat Przemysłu 4.0 zyskuje na znaczeniu. Rośnie zainteresowanie nim zarówno wśród...

Robotyzacja i automatyzacja. Przemysł 4.0
Redakcja naukowa: dr inż. Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk

Robotyzacja i automatyzacja. Przemysł 4.0

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Robotyzacja i automatyzacja. Przemysł 4.0" to propozycja poświęcona ultranowoczesnym rozwiązaniom dla...

Nasi partnerzy