ENG FB kontakt

25.04.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Centrum obróbkowe Umill – opis wdrożenia w firmie HKR Werkzeugtechnik

Centrum obróbkowe Umill – opis wdrożenia w firmie HKR Werkzeugtechnik

16-04-2019

Frezowanie w pięciu osiach i wytaczanie w jednym zamocowaniu pozwala producentom urządzeń i form wtryskowych korzystać z dużego obszaru roboczego centrum obróbkowego Umill firmy EMCO Mecof

 

Firma HKR Werkzeugtechnik - producent maszyn i form wtryskowych zatrudniający 60 pracowników - wytwarza duże narzędzia do formowania wtryskowego, przeznaczone głównie dla przemysłu samochodowego. Firma wykonuje również prace kontraktowe i z tego powodu potrzebowała centrum obróbkowego z dużym obszarem roboczym. Firma oczekiwała przy tym ekonomicznej i niezawodnej obróbki przede wszystkim ciężkich, nieporęcznych elementów. Jak wyjaśnia Rolf Schürle (jeden z dwóch dyrektorów zarządzających), celem inwestycji było zapewnienie krótszych cykli pracy, większej elastyczności i częstszego prowadzenia prac bez udziału operatora. Jest to jedyny sposób, aby pozostać konkurencyjnym - w szczególności, gdy wykonuje się prace kontraktowe w kosztownej lokalizacji, dodaje Schürle.

 

Jednoczesna obróbka w pięciu osiach formy wtryskowej w firmie HKR.

Jednoczesna obróbka w pięciu osiach formy wtryskowej w firmie HKR.

 

Ponieważ wcześniejsze doświadczenia HKR z centrami EMCO Mecof były bardzo pozytywne, firma postawiła na centrum frezarskie z możliwością wytaczania Umill 1800. Dyrektorzy zarządzający - Rolf Schürle i Wilhelm Hölldampf podkreślają, że o wyborze zadecydowały przede wszystkim oferowane właściwości techniczne i bardzo atrakcyjny stosunek ceny do możliwości.

Asortyment produktów Umill obejmuje warianty centrów o obszarach roboczych 1800 x 2150 x 1250 mm lub 1500 x 1500 x 1100 mm. Stół obrotowy NC o nośności do 10 000 kg oraz głowica wrzeciona frezującego z płynną regulacją skrętu, umożliwiają precyzyjną realizację kompletnej obróbki poprzez wytaczanie, frezowanie, wiercenie i gwintowanie.

 

Umill 1500 - kompaktowe 5-osiowe centrum obróbcze

Umill 1500 - kompaktowe 5-osiowe centrum obróbkowe

 

Modułowa konstrukcja pozwala użytkownikom wybrać odpowiedni wariant. W zależności od potrzeb może to być głównie obróbka zgrubna lub wykończeniowa. Elektrowrzeciona dostępne są w typoszeregu do 45kW, przy wartości momentu obrotowego do 300 Nm i prędkości 12.000 obr./min. Kinematyka głowicy frezującej z osią obrotową o nachyleniu 45° okazała się jedną z największych zalet decydujących o wyborze centrum EMCO. Umożliwia ona wykonanie podcięcia do 15° i z użyciem stołu obrotowego napędzanego silnikiem momentowym, pozwala wytaczać, frezować i wiercić z pięciu stron elementy o wysokości do 1250 mm i średnicy do 2500 mm oraz obrabiać je w pięciu osiach symultanicznie.

Aby można było prowadzić obróbkę, zwłaszcza złożonych elementów, przy niewielkim udziale operatora, 5-osiowe centra frezarsko-wytaczarskie mogą być wyposażone w różne modułowe magazyny narzędzi montowane na zewnątrz, mogące pomieścić do 203 oprawek. W przypadku wydłużenia okresu pracy bez nadzoru centra Umill można dodatkowo wyposażyć w systemy wymiany palet. Pozwala to użytkownikom wydajnie korzystać z bezobsługowych zmian i obrabiać ekonomicznie duże, skomplikowane elementy do produkcji korpusów i form, a także elementów konstrukcyjnych.

Użytkownicy mogą polegać na precyzyjnej obróbce, ponieważ dzięki analizie MES (metody elementów skończonych) kompaktowa, stalowy odlew podstawy maszyny charakteryzuje się wyjątkową stabilnością i sztywnością własną. Systemy pomiaru bezpośredniego we wszystkich osiach i kompensacja temperatury w osi Z zapewniają optymalną dokładność ścieżki. Zintegrowane systemy pomiarowe i diagnostyczne stale monitorują całą kinematykę maszyny pod kątem drgań i zapobiegania kolizji. Zapewnia to ograniczoną do minimum ilość przestojów i maksymalną dyspozycyjność maszyny.

5-osiowe centra frezujące i wytaczarskie zostały wyposażone w sterownik Heidenhain iTNC 640 CNC, przystosowane specjalnie do produkcji korpusów i form. W połączeniu z systemem CAD/CAM 3D -opracowanym przez Tebis - można za pomocą interfejsu graficznego szybko i niezawodnie programować procesy 3, 3 + 2 i 5-osiowe. Oprogramowanie obejmuje maszynę wirtualną pozwalającą testować kolizje i optymalizować ścieżki narzędzi. Gwarantuje to maksymalną elastyczność i niezawodność procesu podczas produkcji poszczególnych części. Opcjonalnie dostępny sterownik CNC Sinumerik 840D oferuje porównywalne korzyści z powiązanymi modułami oprogramowania Shopmill i Shopturn.

 

Centrum Umill 1800 z przejazdami w osiach 1800 x 2150 x 1250 mm

Centrum Umill 1800 z przejazdami w osiach 1800 x 2150 x 1250 mm

 

Oprócz charakterystyki technicznej dla producenta narzędzi i form HKR decydujące znaczenie miała obecność w Niemczech oddziału firmy EMCO, co gwarantowało szybki i niezawodny, a zarazem dostępny serwis dla maszyn.

Dzięki stałemu rozszerzaniu portfolio obrabiarek firmy produkcyjne mogą korzystać z szerokiej gamy centrów wytaczarskich i obróbkowych austriackiej firmy EMCO. W przypadku aplikacji frezarskich dostępne są produkty w zakresie od 3-osiowych obrabiarek CNC z małym obszarem roboczym, do najwyższej klasy 5-osiowych maszyn do kompletnej obróbki dużych i ciężkich komponentów przestrzennych, jak również obrotowo symetrycznych.

 

Źródło: EMCO

 

Przeczytaj też:

Firma EMCO otworzyła oddział w Polsce Generation 3 HYPERTURN 45: nowa konstrukcja zwiększa obszar roboczy i elastyczność działania obrabiarki

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Centrum obróbkowe Umill – opis wdrożenia w firmie HKR Werkzeugtechnik

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy