ENG FB kontakt

18.07.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Centrum obróbkowe Umill – opis wdrożenia w firmie HKR Werkzeugtechnik

Centrum obróbkowe Umill – opis wdrożenia w firmie HKR Werkzeugtechnik

16-04-2019

Frezowanie w pięciu osiach i wytaczanie w jednym zamocowaniu pozwala producentom urządzeń i form wtryskowych korzystać z dużego obszaru roboczego centrum obróbkowego Umill firmy EMCO Mecof

 

Firma HKR Werkzeugtechnik - producent maszyn i form wtryskowych zatrudniający 60 pracowników - wytwarza duże narzędzia do formowania wtryskowego, przeznaczone głównie dla przemysłu samochodowego. Firma wykonuje również prace kontraktowe i z tego powodu potrzebowała centrum obróbkowego z dużym obszarem roboczym. Firma oczekiwała przy tym ekonomicznej i niezawodnej obróbki przede wszystkim ciężkich, nieporęcznych elementów. Jak wyjaśnia Rolf Schürle (jeden z dwóch dyrektorów zarządzających), celem inwestycji było zapewnienie krótszych cykli pracy, większej elastyczności i częstszego prowadzenia prac bez udziału operatora. Jest to jedyny sposób, aby pozostać konkurencyjnym - w szczególności, gdy wykonuje się prace kontraktowe w kosztownej lokalizacji, dodaje Schürle.

 

Jednoczesna obróbka w pięciu osiach formy wtryskowej w firmie HKR.

Jednoczesna obróbka w pięciu osiach formy wtryskowej w firmie HKR.

 

Ponieważ wcześniejsze doświadczenia HKR z centrami EMCO Mecof były bardzo pozytywne, firma postawiła na centrum frezarskie z możliwością wytaczania Umill 1800. Dyrektorzy zarządzający - Rolf Schürle i Wilhelm Hölldampf podkreślają, że o wyborze zadecydowały przede wszystkim oferowane właściwości techniczne i bardzo atrakcyjny stosunek ceny do możliwości.

Asortyment produktów Umill obejmuje warianty centrów o obszarach roboczych 1800 x 2150 x 1250 mm lub 1500 x 1500 x 1100 mm. Stół obrotowy NC o nośności do 10 000 kg oraz głowica wrzeciona frezującego z płynną regulacją skrętu, umożliwiają precyzyjną realizację kompletnej obróbki poprzez wytaczanie, frezowanie, wiercenie i gwintowanie.

 

Umill 1500 - kompaktowe 5-osiowe centrum obróbcze

Umill 1500 - kompaktowe 5-osiowe centrum obróbkowe

 

Modułowa konstrukcja pozwala użytkownikom wybrać odpowiedni wariant. W zależności od potrzeb może to być głównie obróbka zgrubna lub wykończeniowa. Elektrowrzeciona dostępne są w typoszeregu do 45kW, przy wartości momentu obrotowego do 300 Nm i prędkości 12.000 obr./min. Kinematyka głowicy frezującej z osią obrotową o nachyleniu 45° okazała się jedną z największych zalet decydujących o wyborze centrum EMCO. Umożliwia ona wykonanie podcięcia do 15° i z użyciem stołu obrotowego napędzanego silnikiem momentowym, pozwala wytaczać, frezować i wiercić z pięciu stron elementy o wysokości do 1250 mm i średnicy do 2500 mm oraz obrabiać je w pięciu osiach symultanicznie.

Aby można było prowadzić obróbkę, zwłaszcza złożonych elementów, przy niewielkim udziale operatora, 5-osiowe centra frezarsko-wytaczarskie mogą być wyposażone w różne modułowe magazyny narzędzi montowane na zewnątrz, mogące pomieścić do 203 oprawek. W przypadku wydłużenia okresu pracy bez nadzoru centra Umill można dodatkowo wyposażyć w systemy wymiany palet. Pozwala to użytkownikom wydajnie korzystać z bezobsługowych zmian i obrabiać ekonomicznie duże, skomplikowane elementy do produkcji korpusów i form, a także elementów konstrukcyjnych.

Użytkownicy mogą polegać na precyzyjnej obróbce, ponieważ dzięki analizie MES (metody elementów skończonych) kompaktowa, stalowy odlew podstawy maszyny charakteryzuje się wyjątkową stabilnością i sztywnością własną. Systemy pomiaru bezpośredniego we wszystkich osiach i kompensacja temperatury w osi Z zapewniają optymalną dokładność ścieżki. Zintegrowane systemy pomiarowe i diagnostyczne stale monitorują całą kinematykę maszyny pod kątem drgań i zapobiegania kolizji. Zapewnia to ograniczoną do minimum ilość przestojów i maksymalną dyspozycyjność maszyny.

5-osiowe centra frezujące i wytaczarskie zostały wyposażone w sterownik Heidenhain iTNC 640 CNC, przystosowane specjalnie do produkcji korpusów i form. W połączeniu z systemem CAD/CAM 3D -opracowanym przez Tebis - można za pomocą interfejsu graficznego szybko i niezawodnie programować procesy 3, 3 + 2 i 5-osiowe. Oprogramowanie obejmuje maszynę wirtualną pozwalającą testować kolizje i optymalizować ścieżki narzędzi. Gwarantuje to maksymalną elastyczność i niezawodność procesu podczas produkcji poszczególnych części. Opcjonalnie dostępny sterownik CNC Sinumerik 840D oferuje porównywalne korzyści z powiązanymi modułami oprogramowania Shopmill i Shopturn.

 

Centrum Umill 1800 z przejazdami w osiach 1800 x 2150 x 1250 mm

Centrum Umill 1800 z przejazdami w osiach 1800 x 2150 x 1250 mm

 

Oprócz charakterystyki technicznej dla producenta narzędzi i form HKR decydujące znaczenie miała obecność w Niemczech oddziału firmy EMCO, co gwarantowało szybki i niezawodny, a zarazem dostępny serwis dla maszyn.

Dzięki stałemu rozszerzaniu portfolio obrabiarek firmy produkcyjne mogą korzystać z szerokiej gamy centrów wytaczarskich i obróbkowych austriackiej firmy EMCO. W przypadku aplikacji frezarskich dostępne są produkty w zakresie od 3-osiowych obrabiarek CNC z małym obszarem roboczym, do najwyższej klasy 5-osiowych maszyn do kompletnej obróbki dużych i ciężkich komponentów przestrzennych, jak również obrotowo symetrycznych.

 

Źródło: EMCO

 

Przeczytaj też:

Firma EMCO otworzyła oddział w Polsce Generation 3 HYPERTURN 45: nowa konstrukcja zwiększa obszar roboczy i elastyczność działania obrabiarki

 

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Lutowanie w budowie maszyn
Jerzy Nowacki, Marcin Chudziński, Przemysław Zmitrowicz

Lutowanie w budowie maszyn

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka jest poświęcona lutowaniu – jednej z najstarszych metod spajania. Przedstawiono w niej...

Podstawy projektowania hydraulicznych maszyn zębatych
Jarosław Stryczek

Podstawy projektowania hydraulicznych maszyn zębatych

Wydawnictwo PWN

Autor zajmuje się hydraulicznymi maszynami zębatymi od ponad 40 lat. Początkowo pracował sam, od...

Mieczysław Wolfke. Gdyby mi dali choć pół miliona... Biografia
Krzysztof Petelczyc, Ewelina Kędzierska

Mieczysław Wolfke. Gdyby mi dali choć pół miliona... Biografia

Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej

Biografia Mieczysława Wolfkego to książka o człowieku zakochanym w nauce, ale też patriocie, który...

Robotization of production processes
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk

Robotization of production processes

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka wprowadza czytelnika w tematykę dotyczącą jednej z najszybciej rozwijających się technologii...

Nasi partnerzy