FB kontakt

22.03.2018

Strona główna Aktualności Wydarzenia Roboty mobilne automatyzują transport wewnętrzny

Roboty mobilne automatyzują transport wewnętrzny

28-02-2018

Niels Jul Jacobsen, duński badacz zajmujący się robotami, wracając 6 lat temu samolotem z konferencji robotycznej w Bostonie, wpadł na pomysł stworzenia nowego produktu. Kilka lat później koncepcja została przekształcona w innowacyjne rozwiązanie automatyzujące wewnętrzną logistyką w przemyśle i sektorze opieki medycznej.

Przez ostatnie 20 lat zapowiadano, że roboty mobilne będą szeroko rozpowszechnione. Mimo to, roboty w logistyce nie osiągnęły popularności. Według mnie było to kwestią ceny i potencjalnego zysku. Uznałem zatem, że elastyczne, wszechstronne, dostępne cenowo i przyjazne użytkownikowi rozwiązanie, mogące wspierać każdego pracownika, znalazłoby zastosowanie we wszystkich branżach. Na tej podstawie zacząłem prace nad robotem mobilnym MiR100 – mówi założyciel i dyrektor ds. strategii Mobile Industrial Robots (MiR), Niels Jul Jacobsen, który bada i rozwija technologię robotów i oprogramowania od 1989 roku.

 

Infografika MiR.

Rys. 1. Infografika MiR. Pobierz infografikę w pliku PDF.

 

Dwa lata zaawansowanych testów doskonalących robota

Przez dwa lata MiR testował swoje roboty w duńskich przedsiębiorstwach, otrzymał przydatne informacje zwrotne od użytkowników i udoskonalił technologię oraz funkcjonalności. Niels Jul Jacobsen zaobserwował także, że ludzie przyzwyczaili się do robotów.

Roboty sprzątające, koszące i zrobotyzowane pojazdy przetarły nam szlak. Ludzie nie zwracają uwagi na bezpiecznie poruszające się obok pracowników roboty MiR, zarówno w zakładach produkcyjnych jak i szpitalach – mówi Niels Jul Jacobsen.

W 2014 roku robot był już zatwierdzonym produktem i zainteresował zarówno prywatnych inwestorów jak i doświadczonego dyrektora związanego z branżą robotów, Thomasa Visti. Visti odegrał istotną rolę w sukcesie Universal Robot, firmie mającej swe korzenie także w klastrze robotycznym w Odense, zwanym „Robovalley”.

 

Silna pozycja MiR na rynku

W 2017 roku MiR wprowadził na rynek robota o większej mocy - MiR200, posiadającego aprobatę ESD. MiR100 i MiR200 sprzedawane są klientom na całym świecie, a MiR jako producent robotów mobilnych dysponuje największą liczbą robotów w użyciu. MiR ma dystrybutorów ponad 40 krajach, a jako klientów międzynarodowe firmy takie jak Honeywell, Flex czy Argon Medical.

 

 

A najlepsze dopiero nadejdzie. Potencjał rynku jest ogromny, jako że transport wewnętrzny dotyczy wszystkich obszarów, gdzie produkty, przesyłki, materiały czy próbki przemieszczane są pomiędzy działami. MiR koncentruje się na przemyśle i sektorze opieki zdrowotnej. Można spodziewać się, że sprzedaż robotów mobilnych wzrośnie także w supermarketach, sprzedaży detalicznej i usługach.

 

Przykładowa mapa, jaką tworzy robot mobilny

Rys. 2. Przykładowa mapa, jaką tworzy robot mobilny

 

Uważam, że przemieszczanie elementu z jednego miejsca do drugiego nie dostarcza firmie wartości. Jest wydatkiem, a zatem automatyzując transport, można zredukować koszty produkcyjne i zwiększyć wydajność. Automatyzacja jest krokiem naprzód dla firm, które chcą być konkurencyjne – podsumowuje Niels Jul Jacobsen.

 

Rynek CEE

Mobile Industrial Robots działa w Europie Środkowo-Wschodniej za pośrednictwem sieci partnerów. Firma ma 9 dystrybutorów i integratorów w regionie, między innymi w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii i Bułgarii oraz na Węgrzech. W Polsce dystrybucją robotów MiR zajmuje się Encon-Koester.

 

MiR Argon

Rys.3. MiR Argon

 

Za działalność w regionie odpowiada Jesper Sonne Thimsen, Area Sales Manager CEE, Mobile Industrial Robots.

 

Źródło - MiR

Pobierz plik / download

AMRs vs. AGVs (PDF, ~ 0,8 MB)

Nasze propozycje

Programowanie robotów przemysłowych
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk

Programowanie robotów przemysłowych

Wydawnictwo Naukowe PWN

Jest to ostatnia książka z serii Robotyka. Zawiera aktualną wiedzę na temat programowania robotów. Na...

Przykłady obliczania konstrukcji żelbetowych. Zeszyt 3. Zarysowanie

Przykłady obliczania konstrukcji żelbetowych. Zeszyt 3. Zarysowanie

Wydawnictwo Naukowe PWN

Monografia dotyczy sprawdzania konstrukcji żelbetowych ze względu na zarysowanie. Składa się z dwóch...

Technologie mobilne w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw
Barbara Ocicka (red. naukowa)

Technologie mobilne w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw

Wydawnictwo Naukowe PWN

W publikacji scharakteryzowano nowoczesne technologie mobilne wykorzystywane przez firmy w logistyce i...

Transport intermodalny. Projektowanie terminali przeładunkowych
Marianna Jacyna, Dariusz Pyza, Roland Jachimowski

Transport intermodalny. Projektowanie terminali przeładunkowych

Wydawnictwo Naukowe PWN

Zasadnicza część książki jest poświęcona zagadnieniom kształtowania i wymiarowania terminali...

Nasi partnerzy