ENG FB kontakt

13.12.2018

Strona główna Aktualności Wydarzenia Roboty mobilne automatyzują transport wewnętrzny

Roboty mobilne automatyzują transport wewnętrzny

28-02-2018

Niels Jul Jacobsen, duński badacz zajmujący się robotami, wracając 6 lat temu samolotem z konferencji robotycznej w Bostonie, wpadł na pomysł stworzenia nowego produktu. Kilka lat później koncepcja została przekształcona w innowacyjne rozwiązanie automatyzujące wewnętrzną logistyką w przemyśle i sektorze opieki medycznej.

Przez ostatnie 20 lat zapowiadano, że roboty mobilne będą szeroko rozpowszechnione. Mimo to, roboty w logistyce nie osiągnęły popularności. Według mnie było to kwestią ceny i potencjalnego zysku. Uznałem zatem, że elastyczne, wszechstronne, dostępne cenowo i przyjazne użytkownikowi rozwiązanie, mogące wspierać każdego pracownika, znalazłoby zastosowanie we wszystkich branżach. Na tej podstawie zacząłem prace nad robotem mobilnym MiR100 – mówi założyciel i dyrektor ds. strategii Mobile Industrial Robots (MiR), Niels Jul Jacobsen, który bada i rozwija technologię robotów i oprogramowania od 1989 roku.

 

Infografika MiR.

Rys. 1. Infografika MiR. Pobierz infografikę w pliku PDF.

 

Dwa lata zaawansowanych testów doskonalących robota

Przez dwa lata MiR testował swoje roboty w duńskich przedsiębiorstwach, otrzymał przydatne informacje zwrotne od użytkowników i udoskonalił technologię oraz funkcjonalności. Niels Jul Jacobsen zaobserwował także, że ludzie przyzwyczaili się do robotów.

Roboty sprzątające, koszące i zrobotyzowane pojazdy przetarły nam szlak. Ludzie nie zwracają uwagi na bezpiecznie poruszające się obok pracowników roboty MiR, zarówno w zakładach produkcyjnych jak i szpitalach – mówi Niels Jul Jacobsen.

W 2014 roku robot był już zatwierdzonym produktem i zainteresował zarówno prywatnych inwestorów jak i doświadczonego dyrektora związanego z branżą robotów, Thomasa Visti. Visti odegrał istotną rolę w sukcesie Universal Robot, firmie mającej swe korzenie także w klastrze robotycznym w Odense, zwanym „Robovalley”.

 

Silna pozycja MiR na rynku

W 2017 roku MiR wprowadził na rynek robota o większej mocy - MiR200, posiadającego aprobatę ESD. MiR100 i MiR200 sprzedawane są klientom na całym świecie, a MiR jako producent robotów mobilnych dysponuje największą liczbą robotów w użyciu. MiR ma dystrybutorów ponad 40 krajach, a jako klientów międzynarodowe firmy takie jak Honeywell, Flex czy Argon Medical.

 

 

A najlepsze dopiero nadejdzie. Potencjał rynku jest ogromny, jako że transport wewnętrzny dotyczy wszystkich obszarów, gdzie produkty, przesyłki, materiały czy próbki przemieszczane są pomiędzy działami. MiR koncentruje się na przemyśle i sektorze opieki zdrowotnej. Można spodziewać się, że sprzedaż robotów mobilnych wzrośnie także w supermarketach, sprzedaży detalicznej i usługach.

 

Przykładowa mapa, jaką tworzy robot mobilny

Rys. 2. Przykładowa mapa, jaką tworzy robot mobilny

 

Uważam, że przemieszczanie elementu z jednego miejsca do drugiego nie dostarcza firmie wartości. Jest wydatkiem, a zatem automatyzując transport, można zredukować koszty produkcyjne i zwiększyć wydajność. Automatyzacja jest krokiem naprzód dla firm, które chcą być konkurencyjne – podsumowuje Niels Jul Jacobsen.

 

Rynek CEE

Mobile Industrial Robots działa w Europie Środkowo-Wschodniej za pośrednictwem sieci partnerów. Firma ma 9 dystrybutorów i integratorów w regionie, między innymi w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii i Bułgarii oraz na Węgrzech. W Polsce dystrybucją robotów MiR zajmuje się Encon-Koester.

 

MiR Argon

Rys.3. MiR Argon

 

Za działalność w regionie odpowiada Jesper Sonne Thimsen, Area Sales Manager CEE, Mobile Industrial Robots.

 

Źródło - MiR

Pobierz plik / download

AMRs vs. AGVs (PDF, ~ 0,8 MB)

Nasze propozycje

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione
Wit Grzesik

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja ta stanowi bogate kompendium wiedzy o procesie skrawania i jego zastosowaniach w przemyśle. W...

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania
Andrzej Jaskulski

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik jest przeznaczony dla osób, które chcą się nauczyć projektowania wyrobów (obejmującego...

AutoCAD 2019/LT 2019/Web/Mobile+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D
Andrzej Jaskulski

AutoCAD 2019/LT 2019/Web/Mobile+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik zawiera kompletny kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D/3D oraz drukowania...

Bezpieczeństwo układów hydraulicznych i pneumatycznych
Ryszard Dindorf, Jakub Takosoglu, Piotr Woś

Bezpieczeństwo układów hydraulicznych i pneumatycznych

Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej

W monografii kompleksowo opisano zagadnienia związane z bezpieczeństwem układów hydraulicznych i...

Nasi partnerzy