ENG FB kontakt

23.04.2024

Strona główna Dla studentów Wydarzenia Przyszłość nauki leży w rękach młodych umysłów! Znamy zwycięzców V edycji konkursu 3Mind

Przyszłość nauki leży w rękach młodych umysłów! Znamy zwycięzców V edycji konkursu 3Mind

02-12-2020

27 listopada odbyła się konferencja oraz gala finałowa 3Mind, konkursu organizowanego przez 3M oraz Wrocławską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Główną nagrodę zdobył zespół z Politechniki Wrocławskiej, który stworzył projekt autonomicznego systemu latającego, wspierającego służby w akcjach ratunkowych. Laureaci otrzymali granty o łącznej wartości 13.000 zł na rozwój swoich pomysłów.

 

 

Tematem tegorocznej edycji 3Mind było wykorzystanie możliwości przemysłu 4.0 do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Podczas wydarzenia on-line swoje prace zaprezentowało łącznie sześć drużyn z Politechniki Wrocławskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, które zostały zakwalifikowane do finału. Do konkursu zgłosiło się ponad 20 zespołów z uczelni z całej Polski.

 

W 3M wierzymy, że przyszłość nauki leży w rękach młodych umysłów. Dlatego od kilku lat organizujemy konkurs 3Mind, który jest skierowany do naukowców realizujących projekty z obszaru technologii, chemii, medycyny, mechaniki oraz innych dziedzin STEM. Poziom prac tegorocznej edycji był bardzo wyrównany, cieszę się, że młodzi ludzie mają tak świetne pomysły – powiedział Alain Simonnet, dyrektor zarządzający regionu Europy Wschodniej w 3M.

 

Zwycięskie projekty

Główną nagrodę w wysokości 10.000 zł otrzymał Akademicki Klub Lotniczy z Politechniki Wrocławskiej. Celem zwycięskiego projektu jest budowa autonomicznego systemu latającego, który wspiera służby medyczne w akcjach ratunkowych na słabo zaludnionych i trudno dostępnych terenach. Pozwala on także na ocenę obszaru dotkniętego pożarem, powodzią bądź trzęsieniem ziemi, zanim na miejsce dotrą ratownicy medyczni. O innowacyjności projektu świadczy fakt, iż wykorzystuje on rozwiązania z zakresu autonomicznej awiacji do budowy systemu zwiadowczego, który będzie w stanie funkcjonować na terenie bez zasięgu sieci GSM.

Tytuł wicemistrza (grant od publiczności 3.000 zł) trafił do AGH Solar Boat Team z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Zespół buduje małą łódź autonomiczną, która ma się stać uniwersalną platformą pływającą. Reprezentanci drużyny zapewniają, że dzięki wymiennym modułom będzie ona w stanie realizować takie zadania jak lokalizowanie źródeł zanieczyszczeń, mapowanie dna, czy akcje ratownicze w trudnych warunkach. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i akumulatorów litowo-jonowych łódź będzie w pełni ekologiczna.

 

Moc inspiracji na 3Mind 2020

W tegorocznym finale kolejny raz spotkali się liderzy ze świata innowacji i biznesu. Nie zabrakło inspirujących wykładów i rozmów. O współpracy pomiędzy biznesem a nauką opowiedzieli: Jolanta Jaworska z IBM i Jarosław Muczek z BASF. Natalia Osica, założycielka i dyrektor zarządzająca w Pro Science, podzieliła się pomysłami na skuteczne komunikowanie naukowych osiągnięć. W gali jako prelegenci udział wzięli również przedstawiciele 3M z Europy Wschodniej. W jury konkursu znalazł się także reprezentant firmy Whirlpool Poland. Gościem specjalnym była Janina Bąk, która w swoim wykładzie zatytułowanym „Jak myśleć lepiej i myśleć inaczej? Matematyka szczęścia” opowiedziała m.in o roli kreatywności i znaczeniu pracy zespołowej w osiąganiu sukcesu.

 

Na co dzień lubię uczyć ludzi, że ze statystyką można i należy się zaprzyjaźnić. W życiu wierzę w dwie rzeczy: w ludzi i w naukę. Myślę, że to właśnie łączy mnie z osobami, biorącymi udział w 3Mind - miłość do nauki i świadomość, w jak wielu dziedzinach życia może się przydać. Trzymam kciuki za wszystkie drużyny i ich oszałamiające pomysły – stwierdziła Janina Bąk, polska statystyczka, nauczycielka akademicka, blogerka, autorka bestsellerowej książki popularnonaukowej „Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla”, w sieci znana jako Janina Daily.

 

W tym roku konferencja kończąca konkurs odbywała się on-line i była otwarta dla wszystkich zainteresowanych. 3M od lat angażuje się w działania młodych naukowców: wspiera kobiety w STEM, działa w duchu „Let’s celebrate science” i uświadamia, że nauka stanowi klucz do drzwi kariery. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Forum Uczelni Technicznych oraz Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Partnerem merytorycznym wydarzenia była Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

 

Żródło: 3M

Strona główna Dla studentów Wydarzenia Przyszłość nauki leży w rękach młodych umysłów! Znamy zwycięzców V edycji konkursu 3Mind

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy