ENG FB kontakt

05.05.2024

Strona główna Dla studentów Wydarzenia Wyłoniono zwycięzców konkursu KOKOS

Wyłoniono zwycięzców konkursu KOKOS

04-07-2018

Pod koniec maja na Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się czwarta edycja KOnkursu KOnstrukcji Studenckich KOKOS, organizowanego przez Niezależne Stowarzyszenie Studentów z siedzibą w Warszawie. Celem tego projektu jest propagowanie wśród studentów idei konstruowania oraz przekonanie ich, że wynalazki często mogą realnie zmienić rzeczywistość. KOKOS pomaga również młodym konstruktorom w komercjalizacji ich wynalazków przez zwrócenie na nie uwagi inwestorów i upowszechnianie informacji o nowych konstrukcjach w mediach.

Wydarzenie rozpoczęło się wystawą prac konkursowych. Potem trwały obrady komisji konkursowej. Podczas nich konstruktorzy mieli szansę zaprezentować jurorom swoje projekty i odpowiedzieć na ich pytania.

Zwycięzców przedstawiono na gali finałowej. Oto oni:

  • w kategorii SKY – zespół PWR Aerospace z Politechniki Wrocławskiej (za projekt App4HAB, mający na celu sprawdzenie możliwości użycia telefonu z systemem Android jako komputera pokładowego misji balonu stratosferycznego),
  • w kategorii CARS – zespół PWR Racing Team Politechniki Wrocławskiej (za bolid wyścigowy RT 08),
  • w kategorii JOKER – studenci z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych, działającego przy Politechnice Wrocławskiej (za Lekki Motocykl Elektryczny LEM
    Falcon),
  • w dodatkowej kategorii EKOLOGICZNEJ – zespół AGH SolarBoat z Akademii Górniczo-Hutniczej (za łódź solarną „Baśka”).

 

Aerospace z Politechniki Wrocławskiej

 

App4HAB (HAB - High Altitude Balloon) to projekt Koła Naukowego PWr Aerospace mający na celu sprawdzenie możliwości użycia telefonu z systemem Android jako komputera pokładowego misji balonu stratosferycznego.

Balony stratosferyczne służą głównie do zbierania informacji o stanie atmosfery w celu zwiększenia dokładności prognoz pogody. Za pomocą helu unoszą się na wysokość 30 km, by po dwóch godzinach lotu balon pękł, a ładunek opadł na spadochronie na ziemię.

 

Moment pęknięcia balonu na wysokości ponad 26 km. Wklęsła ziemia jest efektem obiektywu o dużym polu widzenia, który zniekształca krawędzie obrazu

 

Baloniarstwo zyskuje coraz większą popularność ze względu na jedyne w swoim rodzaju zdjęcia. Do przeprowadzenia takiego lotu potrzebna jest jednak spora wiedza z zakresu elektroniki oraz telekomunikacji, jeśli chce się zachować kontakt ze swoim dziełem i odzyskać zarejestrowany materiał.

 

Nasz projekt ma na celu ułatwienie organizacji takiego lotu za pomocą aplikacji na telefony z systemem Android. Telefon ma w sobie wszystko, co jest potrzebne podczas lotu - kamerę, GPS, zasilanie oraz podstawowy zestaw sensorów. Telefon umożliwia również komunikację poprzez internet oraz radioamatorskie pasmo radiowe, dzięki połączeniu go z łatwo dostępnym nadajnikiem radiowym. Możliwości telefonu można dodatkowo rozszerzyć przez dołączenie elektroniki pomiarowej opracowanej przez zespół z Politechniki Warszawskiej. Umożliwia to zbieranie większej ilości danych podczas lotu.

Pierwszą próbę system przeszedł pozytywnie 21 kwietnia 2018, kiedy balon z telefonem na pokładzie osiągnął wysokość 26.661 metrów. Dzięki zebranym danym, twórcy App4HAB planują ponowny start ulepszonej wersji systemu podczas wakacji.

 

LEM Falcon z Politechniki Wrocławskiej

LEM Falcon jest to elektryczny motocykl crossowy zaprojektowany i zbudowany przez studentów Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych z Politechniki Wrocławskiej. Pojazd posiada silnik elektryczny o mocy 13 KM oraz baterię o pojemności 2,4 kWh, co pozwala na przejechanie niespełna 100 km, lub 1,5 h jazdy w terenie. Zastosowanie przekładni łańcuchowej o dużym przełożeniu pozwoliło na uzyskanie maksymalnego momentu obrotowego na tylnym kole o wartości 130 Nm. Motocykl uzyskuje prędkość maksymalną rzędu 120 km/h.

 

 

Istotnymi cechami motocykla LEM Falcon, są bezemisyjność oraz bezobsługowość. Dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego motocykl nie emituje żadnych spalin, a co więcej jest bezszelestny. Oprócz typowego przeznaczenia off-roadowego, Falcon świetnie odnajduje się na drogach asfaltowych, dzięki możliwości regulacji zawieszenia w szerokim zakresie odbicia, jak i dobicia. Możliwość ustawienia trybu jazdy daje nam zakres zmiany charakterystyki sterowania silnika, która składa się na komfort jazdy oraz zasięg maksymalny. Z aplikacyjnego punktu widzenia motocykla, zastosowanie układu dźwigniowego zawieszenia tylnego zwiększyło efektywną dynamikę jazdy nawet w najtrudniejszych warunkach.

Skonstruowany oraz zbudowany przez nas motocykl został doceniony na międzynarodowych zawodach SmartMoto Challenge w Barcelonie w 2017 roku, gdzie zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

 

Źródło: Niezależne Stowarzyszenie Studentów

Strona główna Dla studentów Wydarzenia Wyłoniono zwycięzców konkursu KOKOS

Zamów NEWSLETTER

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy