ENG FB kontakt

06.10.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia

Wydarzenia

Jaka będzie przyszłość inżynierii mechanicznej?

07-02-2024
Jaka będzie przyszłość inżynierii mechanicznej?

Choć czwarta rewolucja przemysłowa zaledwie zdążyła okrzepnąć, już pojawiły się dyskusje na temat Przemysłu 5.0. Jednak inżynierowie mechanicy nie muszą się obawiać szybkości zmian – zamiast tego powinni z nich korzystać, aby się rozwijać. W sektorze produkcyjnym cyfryzacja zmieniła charakterystykę działania przedsiębiorstw oraz sposób, w jaki pracujemy. Przemysł 4.0 zrewolucjonizował niemal każdy aspekt działalności, zapewniając przedsiębiorstwom więcej danych i informacji niż kiedykolwiek wcześniej miały do dyspozycji. Wiedza to potęga, a odnoszące sukcesy firmy wykorzystują ją do optymalizacji operacji, poprawy produktywności i w konsekwencji do zwiększania zysków.

Powstał AI Lab – czyli jak OPI rozwija sztuczną inteligencję

07-02-2024
Powstał AI Lab – czyli jak OPI rozwija sztuczną inteligencję

W Ośrodku Przetwarzania Informacji (OPI) otworzono AI Lab. To nowa jednostka instytutu, której zadaniem jest tworzenie i udoskonalanie neuronowych modeli językowych oraz prowadzenie badań nad sztuczną inteligencją. Eksperci z AI Labu prowadzą już badania nad wysokiej jakości modelami uczenia maszynowego. Są zaangażowani m.in. w utworzenie modelu PLLuM, który ma być polską konkurencją dla popularnego modelu GPT będącego filarem usługi ChatGPT. AI Lab to również miejsce, gdzie będą tworzone rozwiązania dla różnych branż przemysłowych. Dodatkowo eksperci z OPI stale będą prowadzić badania nad rozwojem sztucznej inteligencji i publikować ich rezultaty oraz prezentować je na międzynarodowych konferencjach.

Ponaddźwiękowy X-59 – samolot przyszłości od NASA

07-02-2024
Ponaddźwiękowy X-59 – samolot przyszłości od NASA

Po latach prac rozwojowych NASA i Lockheed Martin zaprezentowały 12 stycznia gotowy X-59 Quesst (Quiet SuperSonic Technology) – cichy samolot ponaddźwiękowy. W Skunk Works powstały najważniejsze samoloty zaprojektowane i wyprodukowane przez Lockheed Martin. Wśród nich: pierwszy myśliwiec odrzutowy Lockheed P-80 Shooting Star, jednosilnikowy samolot rozpoznawczy eksploatowany od 1950 roku przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) i Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA) Lockheed U-2, nazywany „Dragon Lady”, i wreszcie samoloty bojowe F-35 Lightning II. Teraz do tych przełomowych konstrukcji dołącza X-59 Quesst.

greenSME grant na projekt pilotażowy w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa

31-01-2024
greenSME grant na projekt pilotażowy w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa

greenSME ma na celu wsparcie produkcyjnych MŚP w procesie zrównoważonej transformacji poprzez udzielenie wsparcia doradczego przy przygotowaniu planu działań oraz wsparcia finansowego w postaci 35 000 EUR na projekt pilotażowy w zakresie zrównoważonego rozwoju dotyczący wybranego przedsięwzięcia realizowanego w ramach współpracy MŚP produkcyjnego z dostawcą usług specjalistycznych lub/i rozwiązań technologicznych.

Targi TMTS już wkrótce

26-01-2024
Targi TMTS już wkrótce

Stowarzyszenie Producentów Maszyn i Akcesoriów z Tajwanu (TMBA) zorganizowało 23 stycznia konferencję prasową dotyczącą targów TMTS 2024, które odbędą się w marcu. Przy okazji zaprezentowano wyniki produkcji i sprzedaży w branży maszynowej oraz prognozy na 2024 r.

MXeny – czyli jak zrewolucjonizować przemysł obronny

05-01-2024
MXeny – czyli jak zrewolucjonizować przemysł obronny

MXeny to grupa materiałów, które można stosować w wytwarzaniu ogniw do baterii, ochronie przed wpływem promieniowania elektromagnetycznego czy budowie czujników. To może być game changer w inżynierii materiałowej. Prace nad projektem rozpoczynają badacze z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego w konsorcjum z dziesięcioma partnerami.

Produkcja, która wiedzie w Kosmos

05-01-2024
Produkcja, która wiedzie w Kosmos

W maju 2023 r. padł nowy rekord liczby ludzi przebywających jednocześnie w przestrzeni kosmicznej: na orbicie znajdowało się 20 osób. Jedną z wielu misji, które miały miejsce w tym roku, był lot Galactic 01 przeprowadzony przez firmę Virgin Galactic. Był to pierwszy suborbitalny komercyjny lot kosmiczny tej firmy. Z kolei firma SpaceX przygotowuje się do pierwszego komercyjnego orbitowania. Poprzez różne formy eksploracji – od turystyki kosmicznej po innowacyjne rakiety – ludzkość sięga coraz dalej. Co jednak wiemy o narzędziach, które umożliwiają eksplorację Kosmosu z perspektywy inżynieryjnej? William Durow – globalny menedżer ds. projektów inżynieryjnych dla branży lotniczej, kosmicznej i obronnej w firmie Sandvik Coromant – wyjaśnia kwestie obróbki wiórowej metali w kontekście badania Kosmosu.

Nasi partnerzy