29.04.2025
Firma Dassault Systèmes poinformowała, że stocznia Sunreef Yachts – należąca do światowych liderów w projektowaniu i konstruowaniu katamaranów żaglowych, motorowych oraz jachtów – wybrała oprogramowanie SOLIDWORKS i SIMULIA, obsługiwane przez platformę 3DEXPERIENCE od Dassault Systèmes, do modelowania jednostek w 3D oraz projektowania kadłubów jachtów.
Lider w dziedzinie obróbki skrawaniem metalu, firma Sandvik Coromant, opracowała nową technikę modelowania przestrzennego, która umożliwia wydrukowanie nawet 200 elementów plastikowych osłon twarzy w czasie, który przy użyciu tradycyjnych metod wystarczał na wytworzenie jednej sztuki. Technika ta, polegająca na tworzeniu stosu kopii przedmiotu na podstawie jego modelu, może znacznie zwiększyć wydajność drukowania 3D, wspomagając produkcję osłon twarzy typu przyłbica dla pracowników służby zdrowia walczących z pandemią COVID-19.
W maju Boeing zaprezentował pierwszy z trzech prototypów bezzałogowych samolotów Loyal Wingman, które powstają na zamówienie Royal Australian Air Force (RAAF). Przy realizacji tego przedsięwzięcia, będącego elementem programu „Tee System Airpower”, amerykański koncern współpracuje z grupą ponad 35 australijskich przedsiębiorstw.
Polskie politechniki od wielu tygodni pomagają w walce z koronawirusem - przygotowują przyłbice ochronne w oparciu o druk 3D, organizują zbiórki publiczne, udostępniają szpitalom sprzęt laboratoryjny, kamery termowizyjne, włączyły się także w prace nad prototypem respiratora. O szczegółach tych działań rozmawiano 19 maja 2020 r. podczas wideokonferencji „Politechniki pomagają" z udziałem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka oraz wiceministrów Anny Budzanowskiej i Wojciecha Maksymowicza.
Pod koniec stycznia COVID-19 zaczął rozprzestrzeniać się na całym świecie, a Tajwan był na pierwszej linii ognia. Wiedząc niewiele o wirusie, rząd postanowił zwiększyć moc produkcyjną masek, aby był w stanie dostarczyć wystarczającą ilość masek na potrzeby krajowe i potrzebował 92 zestawów automatycznych linii, których montaż w normalnych warunkach zająłby sześć miesięcy. Jednak zbudowanie wszystkich 92 zestawów automatycznych linii do produkcji masek przy wsparciu przemysłu obrabiarek zajęło tylko 40 dni.
Wyścig o metale niezbędne ludzkości do produkcji czystej energii oraz rozwoju cyfrowych technologii...
Książka jest pierwszym w kraju opracowaniem tłumaczącym wyczerpująco i na dobrym poziomie zjawiska fizyczne...
OBRABIARKI CNC (sterowane numerycznie) są podstawowymi elementami nowoczesnego parku maszynowego w różnych...
"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...